Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 3.8.2020, svátek má Miluše 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 502
Registrovaní čtenáři: 509
Publikovaných článků: 12919
Komentářů: 11146


MěřeníHudba pod taktovkou štětce

28.11.2009   Julie Kolocová   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Sametová revoluce – sousloví skloňované v tomto měsíci mnohokrát - a právem. Musím ale přiznat, že z názorů některých lidí je mi smutno. O to víc dokázala zahřát jedna kulturní akce, zdánlivě v tónu s tím naším sametem nesouvisející. Ale jen zdánlivě.

Rakovník, 22. listopadu 2009, sál Kulturního centra, posezení s francouzskou hudbou, dražba židlí. Poněkud neobvyklé spojení, že? To mne také napadlo, ale…

Vcházíte do přítmí sálu, kde voní levandule posázená na stolech, jak pohlazení z léta. Mezi květy stojí vojáci od Seiny - lahve francouzského vína s lákavými sousty sýrů. Když zazní melodie piana, sál utichne a ponoří se do lahodných tónů šansonů tak jímavých, až se zuby nehty držíte, aby pod náporem slz neutrpěl dokonalý make - up.

A následuje druhá část večera, kterou snad nejlépe uvedou slova Mileny Křikavové, jež stojí za celým tímto nápadem: „Půl roku zpátky jsem na půdě objevila léta odloženou starou židli. Stála tam pod vrstvou krabic, pavučin a prachu, klidně a tiše, bez povšimnutí hezkých pár let… a jako by mě sama oslovila… Tehdy mne napadlo vrátit ony staré a nepotřebné židle zpátky do kuchyní, pokojů nebo pracoven – zkrátka spojit je zase se životem lidí.“
 
A tak sbírala se svými známými staré židle a oslovila výtvarníky Rakovníka i jeho okolí a vznikla přehlídka půvabných zátiší, jemných obličejů, kočičích pohledů a dalších motivů na čtyřech dřevěných nohách.

Tyhle úžasné kousky se začaly dražit. Při licitování se za bouřlivého potlesku v sále částky vyšplhaly až na tisíce. A výsledek? Více než šedesát tisíc korun poputuje do místního stacionáře Ráček pro handicapované. A to bylo to sametové!
Komu patřil závěrečný potlesk? Všem těm otevřeným lidem, kteří nelitují svého času pro druhé. A to není málo!

Celý večer v režii ředitelky Městské knihovny Rakovník Mileny Křikavové
Šansony zpívala Eva Kriz-Lifková
Piano Milan Dvořák

Autoři výtvarných děl: akademický malíř Václav Zoubek, Milan Zimmermann, Marcela Alfonsová, Kateřina Plamitzerová, Tereza Černá, karikaturista Milan Kounovský, Lenka Procházková, Zuzana Gellrichová, Viktorie Zimmermannová, Pavel Štechmiler, Ráčkové (domov Ráček), Jana Jirátková, Jakub Tupý, Lucie Auerswaldová-Babáková, Pavla Zimmermannová, Zuzana Honsová, Radek Pokorný, Kateřina Krupková, Emil Pejša, Dalibor Blažek, Roman Sklenička, studio Citadela a Lucie Suchá


                                     
Foto: www.knihovna-rakovnik.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Jaromír Komorous - 28.11.2009 - 17:11

Kdyby se náhodou dražily kácející se židle pod parlamentními osvícenci, půjdu asi do fronty a střihnu si tím pádem asi "sametovou" dvojku.

Od: Julie Kolocová - 28.11.2009 - 22:35

Tahle fronta by byla nekonečná :-)

Od: zooza - 2.12.2009 - 13:54

sesle
Je třeba poděkovat paní Milene Křikavové a Ráčku za m o ž n o s t vykonat malinký dobrý skutek. Potřebujeme je všichni jako sůl. Dělat i přijímat. :-)
Tudíž díky i za brilantní "pozitivní informaci" Julce Kolocové.
Příjemný advent.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.05 s