Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 7.12.2021, svátek má Ambrož a Benjamín 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13151
Komentářů: 11276


MěřeníChytilová jako Warhol… A prrroč?!

30.11.2009   Aneta Šimonková   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Takhle nějak reagovala známá režisérka, když za ní přišli fotograf Petr Kurečka a režisér Marek &Skarpa. V hlavách těchto mužů se totiž rodil zajímavý projekt – zhotovení kalendáře slavných českých žen, které se převtělí do světových ikon a to nejen ženských, ale i mužských. Které populární dámy se nakonec nechaly zvěčnit na křídovém papíře, který si budete moci doma pověsit i vy?

Prapůvod kalendáře s názvem Proměny 2010 vznikl první samostatnou fotografií Květy Fialové, která se na chvíli změnila ve svého oblíbence Alberta Einsteina. Realizace netrvala dlouho – stačilo nalepit knírek, obléci pánský oděv a mohlo se pózovat. Jak později autoři přiznali, zhotovení této fotografie trvalo nejkratší dobu.

Nadšení z focení neutuchalo, a tak si tým řekl, že osloví i jiné známé dámy. Mezi nimi se na začátku objevila i herečka Chantal Poullain, se kterou se rozvinula spolupráce do širších rozměrů. Vzniklý kalendář Proměny 2010 totiž podporuje projekty nadace Archa Chantal, proto tedy bylo nasnadě, aby si herečka francouzského původu také vyzkoušela „tělo“ světové modly. Volba nakonec po několika úvahách padla na Marlene Dietrich.

Autoři začali s již vzniklými fotografiemi obcházet i další populární dámy, a tak zmíněnou trojici doplnily zpěvačky Marta Kubišová, Bára Basiková, Ester Kočičková a Monika Načeva a herečky Bára Hrzánová, Jana Krausová, Zuzana Bydžovská a Anna Polívková. V jakých podobách se dámy objevily vám ale neprozradím. Zkuste sami hádat a rovnou vám říkám, že se jedná o tvrdý oříšek. Nejen snímky samotné, ale i make - up odráží vynikající práci týmu, která, troufám si tvrdit, patří mezi tuzemské prvotiny, jež se mohou rovnat se světovými projekty tohoto typu. Vizážistky Michala Horská, Tanja Häcklanderová a Veronika Milá odvedly práci, za kterou by se nemusel stydět ani Kevyn Aucoin (uznávaný vizažista, který byl považován za mistra v "přelíčení"  žen ve slavné modly - pozn. red.).  Iniciátoři a jejich modelky. (Zleva: Marek &Skarpa, Chantal Poullain, Marta Kubišová, Bára Hrzánová, Bára basiková a Petr Kurečka.)

Součástí projektu se také stala výstava těchto fotografií v galerii Wines Home, kde proběhl i slavnostní křest kalendáře spojený s dražbou fotek, která v první fázi vynesla nadaci Archa Chantal 350 000 korun. Při této příležitosti autoři projektu také vyzpovídaly hlavní aktérky, přičemž asi nejdůvtipnějších odpovědí se jim dostalo od Věry Chytilové. Na otázku, proč realizační tým nevyhodila hned ve dveřích a neposlala na ně psy, odvětila: „Protože jsem nevěděla, co chcete.“ No a když se to dozvěděla: „Pak už bylo pozdě.“ Nyní paní Chytilová plánuje s autory další projekt.

Výstavu fotografií můžete do konce ledna příštího roku zhlédnout v galerii Wines Home v Bílkově ulici na Starém Městě. Zde si můžete zakoupit i kalendáře, stejně jako v divadle Ungelt, v knihkupectvích, na stránkách projektu a tím pomůžete podpořit projekty nadace Archa Chantal.Nejdříve se dražil "John Lennon"...
... pak přišla na řadu "Marlene Dietrich".

Foto: Aneta &Simonková
www.kalendarpromeny.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0228 s