Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 28.11.2021, svátek má René 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13145
Komentářů: 11273


MěřeníProsinec si provoníme

01.12.2009   Aneta Šimonková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Při vyslovení názvu posledního měsíce roku se většině z nás jako první asociace vybaví: zima. Když se zamyslíme, můžeme na druhou dobrou přidat i jiné vjemy a to konkrétně čichové. Vůně pečeného cukroví, zapálených františků, provoněných ulic svátečně vyzdobeného města nebo některým z nás Vánoce asociuje vůně mandarinky. Zkrátka, prosinec je provoněný víc, než byste mysleli.

Různé vůně a pachy podprahově vnímáme neustále, i když si to zrovna neuvědomujeme, protože ne vždy nás něco vyloženě „praští přes nos“. Ne málo vědeckých studií potvrdilo, že nemalou roli při výběru partnera ovlivňuje i to, jak nám voní jeho kůže a tím nemyslíme, jaký používá parfém. Někteří výrobci se této teorie chytli a na základě poznání o feromonech (chemické látky, které podvědomě vyvolají silnou odezvu u našeho protějšku) vyrábějí lahvičky s „parfémem“, který stimuluje právě tyto reakce.

Umělé náhražky
Parfémy, deodoranty, kolínské apod., to je kapitola sama pro sebe. Těžko se dohledáme počátku prvních vůní, protože už v pravěku se naši předci potírali aromatickými rostlinami a vůně dokonce obětovali bohům. Parfém (odvozený od per fumum – tedy skrze kouř) posílali prostřednictvím ohně a jeho dýmu nahoru k nebi, kde sídlí právě bohové. Postupně se jednotlivé substance začaly míchat a vyráběly se první flakony. Z bližší historie je pozoruhodné zejména to, že některé vůně nám pořád voní a stále se prodávají dodnes, i když jejich výroba začala před několika desítkami let. Nelze než nepřipomenout výrok slavné Marilyn Monroe, která prohlásila, že spát chodí pouze „oděná do několika kapek Chanel °5“. Tento parfém můžeme sehnat ještě dnes a přitom jeho výroba začala už v roce 1922.

Voníme nejen sebe
Náš nos si ovšem velmi brzy zvykne na určitý odér, a tak máme někdy nutkání si své prostředí osvěžit. Proto dnes už nesprejujeme jen sebe, ale rozprašovačem stříkáme i po našem domově, využíváme blahodárných účinků aromaterapií a někteří mají pocit, že jejich čtyřnohý miláček by si také zasloužil pár kapek voňavky.

Trocha smradu taky neuškodí
Ovšem náš čich nezaznamenává jen ryze pozitivní, voňavé podněty. Určitě jste již slyšeli a troufám si i tvrdit, že i zažili situace, kdy si někteří naši spoluobčané myslí, že voda a mýdlo (nedejbože natož nějaký deodorant) nejsou určeny k dennímu použití. A tak něco v tomto měsíci, kontra k titulku tohoto článku, možná i trochu zasmrdí.

Ilustrační foto: www.ehow.com


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.036 s