Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 3.12.2022, svátek má Svatoslav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13320
Komentářů: 11329


MěřeníZdeněk Volf - Stahy

09.02.2004   Milan Ciler   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Útlou knížku tvoří dva samostatné oddíly nazvané Rukojmím a Stahy. Je zřejmé, že každé slovo autor promýšlel, prožíval a rodil jakoby „v bolestech.“ Texty jsou otesané až na samu dřeň od hlušiny nadbytečných výrazů a svou naléhavou strohostí mimoděk upomínají na poezii Josefa Palivce.


Většina z nich je psána volným veršem, jen málokdy se objeví pokus o rým, který jakoby autorovi pro vyjádření zamýšleného pocitu či stavu příliš nevyhovoval.
Pokud se však náhodou vyskytne, je originální a nápaditý např. v básni Tvá hodina za dědu - I místa ses vzdala – dokud ho bolest nerozdala či v textu *** věnovaném Ivě Marii Oknem v krbových kamnech vyhlížíš ohněm na Hostýn / Jako snubní prstýnek i po letech si navlékám tvůj klín nebo do třetice text Pouť - ..a na viny – květiny.
Inspirace vychází z autorových osobních zkušeností s „východním nábožensko – filosofickým myšlením“, ale aktuálněji především z duchovního, křesťanského postoje, blízkého katolicismu. Velká řada z nich má formu proseb, poděkování anebo jakýchsi deníkových záznamů v poetické podobě např. texty Na list -Začínám topit a venku si zvykat na nahotu stromů, RukojmímNa Silvestra s křestní svící jak na smrt vystupujem na Hostýn..,Mží Přináším žebř pod další podzim..


Mnohé z nich jsou jakýmisi soukromými, vnitřními vyznáními životních postojů, chyb, pocitů a nálad, z nichž vyplývá, jak moc autor touží po pokoře, oproštění od jakékoli pózy, a schopnosti co nejpravdivěji a nejpoctivěji prožívat svoji křesťanskou víru. I proto se domnívám, že čtenářské publikum nebude příliš široké, neboť mnozí lidé neznalí praktických pravidel takového způsobu života, mohou jen obtížně porozumět různým „ slovním šifrám“ a jejich skrytému významu např.v básni Ve voskuPod křížem bděls než se mi stane Kršna Kristem ( = změna životní, duchovní orientace ) Ke korpusu Krista ( hostie ), Z tíhyNež na třísku v tvých očích nalehnu svým trámem ( biblická metafora ), HalekáníKdyž bez exorcistů jak bez zubů usmívá se dnes církev Vlkova / A už i při modlitbě prezervativ( = otevřená kritika kardinála jako vedoucí persony katolické církve, jež nese zodpovědnost za podcenění působení temných sil zla ve světě.)


Osobně nejbližší jsou mi texty inspirované rodinnými prožitky a událostmi, kde autor odhaluje mnohé z vlastního soukromí a také ty, jež by se daly označit jako „ přírodní lyrika“ např. básně Ponoření, Ej, věnovaných řece Bečvě, a pokud jde obecně o poetickou tvorbu řadící se k tzv. katolickému proudu, která má v našich zemích dlouholetou tradici ( Zahradníček, Deml, Renč, Durych, Slavík, ), mám raději, když se autor vystříhá přemrštěného používání slov z náboženského slovníku (hřích, modlitba, plamen, oběť, ztišení, srdce, přímluva, víra) a pokusí se o takto složitých a závažných věcech mluvit více jazykem básníka než teologa, i když se obojí navzájem nevylučuje, o čemž svědčí např. mystická poezie sv. Jana od Kříže.

(Vydalo nakladatelství Petrov v r. 2003, vydání první, 68 stran, ilustrace Adriena Šimotová, dedikováno Bedřichu Vémolovi)Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Martina - 9.2.2004 - 9:41

Takže čtenář má vynechat, nekupovat, nečíst...?

Od: Jana - 9.2.2004 - 19:46

To přece recenzent říkat nemusí. Jenom říká, že je to pro něj takovéhle. Podle všeho rozhodně ne špatné (i když jsem zatím nečetla ).

Od: Martina - 9.2.2004 - 21:22

Ale to já přeci vím:-)

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0348 s