Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 5.12.2022, svátek má Jitka 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13321
Komentářů: 11329


MěřeníKRÁLOVNA ALŽBĚTA - TV tip - provdala se za svou vlast

02.07.2021   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Strhující britský historický velkofilm plný napětí a skvělých hereckých výkonů, dokonalé zachycení atmosféry alžbětínské Anglie, ale také dvorních intrik a boje o moc. To je KRÁLOVNA ALŽBĚTA.

 
 
Děj filmu nás přenese do 16. století, kdy v Anglii dochází ke střetům mezi dvěma nesmiřitelnými tábory - protestanty a katolíky. Současná královna Marie I. Tudorovna nemá dědice. Všechny její příznivce z řad katolíků děsí představa, že by na trůn usedla jako nástupkyně Alžběta, nelegitimní dcera Jindřicha VIII. a Anny Boleynové. Hned na začátku filmu jsme svědky krutých scén, kdy královna nechá tvrdě potlačit vzpouru protestantů, zatímco Alžběta tráví volný čas na zámku Hatfield. Je ale zatčena a obviněna z přípravy spiknutí. Jak už to paradoxy historie dovedou, místo hrozící popravy ji o čtyři roky později čeká korunovace. Film se poté zaměřuje na první etapu Alžbětina vládnutí - od nástupu na trůn v roce 1558 až do roku 1573, kdy panovnice po upevnění moci dospívá k rozhodnutí zůstat "panenskou" (tedy neprovdanou) královnou. Je to doba, kdy je nucena řešit vnitřní i vnější konflikty (na příklad se &Spanělskem nebo papežem). Ona se rozhodne zasvětit všechny své síly pro rozkvět říše. Za jejího panování dosáhla Anglie velkého mocenského i hospodářského rozkvětu, i když vládnout v té době, jak uvidíte, nebylo žádnou idylkou.
 
Tato lekce z dějepisu je zajímavá, ale z filmu může mít potěšení i divák, který toho o Anglii té doby mnoho neví. Dramatický děj stačí sám o sobě udržet pozornost, dvorní i mezinárodní intriky předčí mnohou detektivku (a možná i intrikování české sněmovny) a není opomenut ani citový život královny, v němž se vystřídá vášeň, láska i zklamání, aby vyvrcholil v jejím údělu obětovat své city ve prospěch vyšších cílů.
Film KRÁLOVNA ALŽBĚTA dokáže nadchnout i svojí okázalou krásou - ať již vybraných budov a dekorací, pohádkové přírody či kostýmů, účesů a masek (oceněných Oscarem). To vše v protikladu k pochmurné atmosféře středověkých žalářů a krvavým jatkám bitevní vřavy. Všemu vévodí brilantní herecký výkon v titulní roli, který australskou herečku Cate Blanchettovou katapultoval ke Zlatému globusu, k ceně za herecký výkon na festivalu v Torontu a k nominaci na Oscara. Oceňováno bylo to, jak dokázala stejně brilantně zachytit strach i radost, prudké vášně i období klidu. I v dalších rolích se setkáte se slavnými jmény. Královnina ochránce vytváří Geoffrey Rush, Fanny Ardantová hraje skotskou královnu Marii de Guise, Joseph Fiennes je skvělý v roli královnina milence Roberta Dudleyho, hraběte z Leicesteru. Zajímavostí je, že v roli francouzského velvyslance se objevuje bývalá fotbalová hvězda Eric Cantona.
64letý režisér Shekhar Kapur pochází z Pákistánu z rodiny indických herců. V Indii měl úspěch s filmem, v jehož názvu je také královna, ale zcela jiného ražení -KRÁLOVNA BANDITŮ. Na svém prvním zahraničním angažmá, kde dostal možnost natočit právě KRÁLOVNU ALŽBĚTU, uspěl naplno a jeho režie byla oceněna Cenou americké Národní filmové rady. Po úspěchu filmu bylo jasné, že o pár let později přibude další pokračování osudů anglické královny. Režie se opět ujal Shekhar Kapur a vznikl tak film z roku 2007 KRÁLOVNA ALŽBĚTA: ZLATÝ VĚK, soustředěný na věk 1585-88. V té době panovnice bránila a ubránila Anglii před vojskem úporného katolíka, španělského krále Filipa II., ale také dala popravit svoji sestřenici, skotskou královnu Marii Stuartovnu. I tento film měl velký ohlas v kinech, včetně českých (kde by bylo možno jej stále hrát, pokud by se pro to kino rozhodlo). Pro úplnost ještě dodávám, že pod stejným názvem KRÁLOVNA ALŽBĚTA vznikl v roce 2005 televizní film v koprodukdci USA a Velké Británie. Režii měl Tom Hooper a titulní roli ztvárnila Helen Mirrenová.

Zdroj foto: fdb.pl, ceskatelevize.cz, csfd.cz
 
********************************************************
KRÁLOVNA ALŽBĚTA (Elizabeth)
Velká Británie 1998, scénář Michael Hirst, režie Shekhar Kapur,
v televizi  uvádí ČT2 ve středu 7. července od 20,00 hodin.
 
 

 
 
 
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0302 s