Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 19.4.2024, svátek má Rostislav 

Hledej

Sociální sítě



Webmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Literární ozvěna Havlovy návštěvy USA

28.12.2009   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Literární ozvěna Havlovy návštěvy USA„Dobře si vzpomínám na svůj výjezd do USA v roce 1968,“ říká Václav Havel na přebalu knihy Posmrtný deník, jíž na podkladě tohoto setkání napsal Jiří Kárnet. Dramatik, divadelní kritik a režisér, novinář, esejista, básník a překladatel, narozený 24.1.1920. K tomu všemu je nutné přidat jedno podstatné. Emigrant z roku 1948. A takové lidi stát nechal odejít.

„Chtěl byste přijet do Prahy na návštěvu?“; Chtěl byste se vrátit natrvalo?“ Dvě otázky, položené vybraným československým emigrantům, jež stály za touto knihou.

Velmi osobní reflexe se střídají s touhou po všeobecné objektivitě a vzniká kočkopes. To zvíře je ukoptěné snahou zaujmout v první řadě jediného čtenáře a tím je na základě položených otázek z roku 1968 Václav Havel. Svou platnost mají i roce 2009.

Esej Jiřího Kárneta ale není z rodu textů, třeba Dalajlámy, o nichž Václav Havel rovněž říká, že je četl téměř jedním dechem. Ty já taky. V případě Kárnetovy knihy se ten úkaz nedostavil. Kárnet si libuje ve vrstvení reflexí, s často nahony vzdálenými osnově souboru, chcete-li předmětem souboru. To ale není na závadu. Vrací čtení do časů čtenářovy soustředěnosti, k filosofickému rozjímání nad textem a v tom momentě jsem s Václavem Havlem silně zajedno. Ať už se esej nahlíží z jakékoliv strany, každou chvíli narazíte na perlu, která sama o sobě volá po samostatném zpracování. Sarkasmus autora prostupuje celou knihou a činí z ní literaturu ne zrovna snadnou. Rozklíčovat skutečné autorovy názory na život v rodné vlasti jde poměrně snadno. Na problém se musí pohlédnout skrze prizma jeho a nejen jeho emigrační vlny. Zasutý stesk, na odiv vystavená shovívavost i k normál životu v domovině. A co je normální? Každého věc! Výsledek? Velký bratr vidí!

Jiří Kárnet v knize tvrdí, že má přílišnou potřebu upřímnosti. Já asi zase potřebu patriotismu. Toho se Kárnetovi nedostává, ale to neznamená, že bychom se s jeho texty neměli seznámit. Ale taky bychom se neměli posadit na zadek z toho, že ty přiběhly „z Emeriky.“ Jedna myšlenka v knize (kterých je tam habaděj) mi zalezla pod kůži víc, než ostatní: Nenávist většiny k menšinám je jasně nejen negativní, ale i zároveň i pozitivní sílou. Velmi podstatnou složkou knihy jsou dopisy Václava Havla Jiřímu Kárnetovi, umístěné logicky v jejím závěru. Kniha obsahuje text, s nímž můžete vnitřně diskutovat nebo ji nechat bez povšimnutí. O kolika vycházejících beletristických svazcích lze říct totéž?

Jiří Kárnet: Posmrtný deník
Vydalo nakladatelství Paseka v roce 2009
obálka www.paseka.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0367 s