Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 29.11.2020, svátek má Zina 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 503
Registrovaní čtenáři: 510
Publikovaných článků: 12978
Komentářů: 11166


MěřeníVýstavy, které ještě musíte stihnout

31.12.2009   Aneta Šimonková   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

S novým rokem přichází i nové projekty a výstavy. Proto nyní máte poslední šanci stihnout to, co jste neviděli v roce 2009, ale co rozhodně stojí za pozornost. Entropa Davida Černého, retrospektiva díla Josefa Čapka či prodloužená výstava Jak se oblékají pohádky.

Entropa
Kontroverzní plastiku Davida Černého jste původně mohli spatřit v galerii Dox do 4. ledna. Ovšem přes velký zájem (anebo došlo na slova Davida Černého, který při instalaci v červnu prohlásil, že plastika možná přimrzne a sundat se bude moci až na jaře) se výstava prodlužuje do 30. dubna 2010 (aktualizováno 6. ledna). Dílo zobrazuje evropské státy tak, jak je mnohdy s předsudky vnímáme. Proto na počátku, kdy Entropa visela ještě v Bruselu, muselo být zakryto Bulharsko a´la turecký záchod a i naši nejbližší východní sousedé nebyli nadšení ze svého vyobrazení – Slovensko zabalené v maďarské vlajce. Zahájení výstavy na české půdě se ujal exprezident Václav Havel, který podotkl, že Entropa je dílem jeho a Jiřího Paroubka a že tímto se snažili poškodit vládu (samozřejmě myšleno nadneseně v kontextu k tehdejším politickým událostem).

 
Foto: Aneta Šimonková

DOX (Poupětova 1a, 170 00 Praha 7; www.doxprague.org).
Otevírací doba je v So – Po: 10 – 18, St - Pá: 11 – 19 a v úterý je zavřeno.
31.12. a 1.1. má galerie zavřeno.

Josef Čapek
V Jízdárně Pražského hradu naleznete dosud velmi úspěšnou retrospektivní výstavu Josefa Čapka. Ta zahrnuje kresby, olejové malby, grafiky, karikatury, knižní ilustrace nebo scénografické návrhy. Snahou autorů bylo především ukázat neznámou část Čapkova díla (některé exponáty se objevily naposledy na posmrtné výstavě autora v roce 1946), ale obrázky z Pejska a Kočičky zde prostě chybět nemohou.


Foto: www.hrad.cz

Výstava v Jízdárně Pražského hradu potrvá do 17. 1. 2010.
Otevřeno denně 10 - 18h.


Jak se oblékají pohádky
Tak jako minulý rok, i letos se pro velký úspěch prodlužuje výstava Jak se oblékají pohádky. Do 17. ledna si znovu připomenete, jaké šaty nosila Pyšná princezna, princezna Krasomila, postavy z Popelky a znovu připomínáme, že letošní projekt Jak se oblékají pohádky obsahuje kostýmy i z dalších filmů, které v minulém roce na výstavě chyběly.


Foto: Aneta Šimonková

Výstava se koná v Obecním domě.
Otevřeno denně 10 - 19h. 31.12. je zkrácená otevírací doba 10 - 16h.
 

Tenkrát na východě
Fotografická výstava mapuje život obyčejných lidí v České republice v období 1948-1989. Asi 300 děl rozdělených do řady tématických kapitol zobrazuje především každodenní život, přičemž autoři nekladli důraz na tehdejší politickou situaci. Mezi autory, kteří snímky pořídili, můžete nalézt jména jako Josef Koudelka, Markéta Luskačová, Jindřich Štreit, Viktor Kolář, Pavel Štech, Bohdan Holomíček a mnoho dalších. Součást expozice tvoří i ukázky filmů ze sledovaného období.


Foto: www.ghmp.cz

Výstava v Domě U Kamenného zvonu potrvá do 3. 1. 2010.
Otevírací doba: út – ne 10:00 – 20:00.

Narušitelé hranic
Výstavní projekt rozkrývá problém (umělecké) identity. Akcent autoři kladou zejména na východní umělce, kterým se po pádu železné opony otevřeli nové možnosti a rychle objevují stále se měnící pluralitní identitu globalizované reality.
Výstava nabízí provokativní díla a pohledy na otázku identity a její proměnlivosti v dílech umělců a umělkyň ze zemí bývalého "východního bloku".


Foto:
www.ghmp.cz

Projekt se koná v Městské knihovně ve 2. patře do 10. 1. 2010.
Otevírací doba: út – ne 10:00 – 18:00.

Otevřená vize
Výstava při příležitosti 60. výročí diplomatických styků mezi Čínskou lidovou republikou a Českou republikou představuje současné výtvarné umění Číny. Otevřená vize nabízí díla, která vznikla po zavedení reforem v Číně a otevírání se země světu, a to především za poslední dvě desetiletí. Naleznete zde tušové malby, olejomalby, fotografie a další techniky, které dokládají pestrost a propojenost čínského umění.


Foto: www.ngprague.cz

Výstava ve Veletržním paláci potrvá do 10.1. 2010.
Otevřeno denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin.

Stíny na jevišti
Císař Wu Dimu (vládl mezi léty 157 - 187 př. n. l.) byl zarmoucen smrtí své oblíbené konkubíny paní Li. Jeho rádcové požádali šamana, aby vytvořil figurku, která připomínala paní Li. Stín figurky se promítal na závěs tak, aby císař měl pocit, že duch jeho oblíbené milenky je stále s ním. Tato příhoda bývá považována za vznik stínového divadla. Stínové divadlo spolu s loutkovým ve skutečnosti funguje tak, že neživé figurky ovládá člověk. Ovšem na rozdíl od loutkového divadla je stínové divadlo dvojrozměrné, ploché. Objekty se původně vyráběly z papíru a později z malované kůže. Figurky rafinovaných tvarů představují nejen postavy hrající scény v určitém příběhu, ale mají nezastupitelnou roli i jako umělecká díla, která jsou z hlediska tvaru, struktury, barvy a média zcela jedinečná a jsou výsledkem umu lidových tvůrců mnoha generací.


Foto: www.ngprague.cz

Výstava ve Veletržním paláci potrvá do 10.1. 2010.
Otevřeno denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2457 s