Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníLev Grossman - Mágové

11.01.2010   Monika Dobešová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Autor slibuje napětí od první řádky po poslední větu. Ano, již po první stránce jsem trnula aby kniha nebyla parodií na Harryho Pottera.

Již samotný pohled na knihu s originálním designem a tloušťkou bezmála čtyři sta stran mě ponoukal ji otevřít a dát se do čtení. Dlouho jsem neotálela.

Na začátku příběhu Vás uvítá mladík jménem Quentin. Mladík touží, aby se jeho fantazie staly realitou. Poštěstí se mu. Objeví tajnou školu kouzel Brakebills. Po úspěšném složení velmi náročných příjmacích zkoušek je přijat. Objevuje těžkosti a zákeřnosti magie. Je v Brakebills šťastný. Nechce se vracet domů k rodičům a bývalým přátelům.

Nepřijde vám to povědomé? Harry Potter se zlými rodiči, odchází do Bradavic, kde je také šťastný? Ne? Tak dál.

Quentin je pro svoji nadanost přesunut do vyššího ročníku, získává přátele. Chlapce a dívku. Ve vyšších ročnících je ozdoben odznáčkem jež jej opravňuje dohlížet na mladší žáky. Pro úspěšné absolvování posledního ročníku podstoupí závěrečnou zkoušku. Další motiv. Kamarádi Ron, Harry a Hermiona. Odznáček jež značí prefekta neboli vyšší postavení nade všemi mladšími studenty. Taktéž zkouška jež musel složit Harry. A co lord Voldemort ohrožující poklidný život v Bradavicích a hlavně samotného Harryho Pottera? Ano i tady je příběh podobný. Quentin jako malý miloval knihy, v nichž hrdinové odlétali do fantastické země jménem Filorie. Sní o tom navštívit tuhle zemi. Spolu s kamarády zjistí, že Filorie navzdory jejich přesvědčení opravdu existuje a společně se do ní vydají. Prožijí nebezpečné dobrodružství při němž zemře Quentinova dívka a sám Quentin je zraněn. Po vyléčení v sanatoriu kentaurů se vrací zpět do reálného světa.

Co závěrem? Kniha samotná působila jako Harry Potter pro dospělé. Motiv stejný avšak okořeněný sexem, podváděním a lží. Jak mi kniha byla na začátku velmi sympatická, své plusové body i přes docela poutavý příběh pomalu ztrácela. Avšak věřím tomu,že ten jež nikdy neslyšel jméno Harry Potter určitě bude mít z knihy větší požitek než já.

Lev Grossman - Mágové
Vydalo nakladatelství XYZ v roce 2009
Obálka
www.knihkupectvi.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: ASTRIX - 16.4.2011 - 11:28

MÁGOVÉ JAKO APOLOGIE ZLA
Ta "kniha" je nebezpečná. Nejen, že programově likviduje víru v jakékoliv hodnoty (pan Grossman je zřejmě dost nemocný člověk - ale paní překladatelka asi také!),ale má své superčerné motivytak dobře ukryty v textu, že to vypadá "civilně". Pokud tady chcete mazat vulgární a urážlivé projevy, pak byste museli zničit všechna vydání této"knihy"! Jsou horší texty -ale ne vždy je tam ZLO tak dovedně maskované! QUI PROPDEST?

Od: Astrix - 16.4.2011 - 11:30

opravy
OPRAVY(proti "jedné vodě na čisto"):
, ale má...motivy tak...této "knihy"...- ale... PRODEST...

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0307 s