Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 27.6.2022, svátek má Ladislav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníZmizelá Morava a Slezsko – Karviná

25.01.2010   Martin Mišo   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

V italském městě Pisa mají šikmou věž, uprostřed polí u „nové“ Karviné mají šikmý kostel a starý hřbitov. To jediné zbylo z kdysi prosperujícího a vzkvétajícího města.

Silnice vedoucí holými lány, kolem dolů a menších lesíků, malý kostelík s notně pošramocenou statikou a sem tam zbytky asfaltové cesty vprostřed polí vedoucích odnikud do nikam. To je vše, co zbylo z Karviné. Z kdysi tak prosperujícího města.

O tom všem píší Irena Hajzlerová a Veronika Matroszová ve své knize Karviná z cyklu Zmizelá Morava a Slezsko. Útlá knížečka s pouze 39 stranami textu barvitě líčí historii Karviné a celého okolí Karvinska, Orlovska a přilehlých oblastí. Dozvíte se, jak město vznikalo, kolik bojů se o něj svedlo a jak se začínalo s těžbou uhlí. Těžba a průmysl s ní spojený město vybudovali a posléze i zničili. Na dalších 57 stranách knihy, které obsahují pouze dobové fotografie, je krásně vidět rozkvět i zkáza města. Je velice zajímavé srovnávat fotografie z počátku města a z jeho konce.

Kdysi honosné domy s krásnou výzdobou jsou na dalších fotografiích polorozpadlé nebo již úplně zmizely. Poddolování při těžbě uhlí zapříčinilo postupné sesuvy půdy a narušení statiky domů. Postupně mizely jednotlivé domy, později celé ulice a části města. Zmiňovaný kostelík se zachoval jen díky rozsáhlé rekonstrukci a snižování věže. Ne jen o tom, ale mnohem víc se dočtete a hlavně na fotografiích uvidíte v této zajímavé knize.

Kniha poskytuje přehled z historie města a díky fotografiím se stává cenným artiklem pro lidi zabývající se touto tématikou. Doporučuji si na tato místa i zajet. Asfaltová silnice uprostřed lesa, odbočky vedoucí ke zbytkům základů… to jsou jen střípky z toho, o čem vypovídá kniha i krajina samotná. Vše působí velice emotivně a velice snadno se v těchto místech navodí myšlenky na cenu lidských potřeb a jejich upřednostnění nad samotnými lidmi.


Hajzlerová Irena, Matroszová Veronika: Karviná
Vydalo nakladatelství Paseka v roce 2009.
titulka www.paseka.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0289 s