Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 29.2.2024, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníNejhorší obchod v dějinách lidstva

30.01.2010   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Budete se divit, ale týká se opět Jižní Ameriky. Středobodem se stává malý bezvýznamný pobřežní státeček Surinam. Jeho protinabídkou je mekka nočního života a moderní společnosti - New York. Kde si myslíte, že se lépe vydělává? V nebezpečném zapomenutém lese, nebo živelném městě? Hlavně to nepřipomínejte Holanďanům...

Vlny Atlantiku omývají zalesněné břehy jihoamerického státečku Surinam. Jméno dostane po původních obyvatelích z hlubin temného středověku, kmeni Surinamů. Ty byste tu ale v dobách, kdy ke břehům přirazí roku 1499 španělská výprava Alonsa de Ojedy, hledali marně. Stačily je vytlačit další rozpínající se kmeny. 

 

 

Dnes tu na 163 270 kmšup2; žije necelý půlmilion obyvatel. Nad obchodem svých dávných předků se musejí dodnes uculovat. Jen si to představte – roku 1667 vymění Britové, kterým Surinam náleží coby kolonie, celý stát s Holanďany za jiné, úplně zapomenuté území Severní Ameriky. Tam, na východním pobřeží leží i osada Nový Amsterodam. Pořád netušíte, kde je pes zakopán? Inu, onen obchod zas tak výhodný nebyl. Surinam je v 17. století jen kus prales, místy přerušený skromnými políčky na ovoce. A tak je tomu s trochou nadsázky dodnes. Pěstuje se tu rýže, banány, citrusové plody, kokosové ořechy a chová se skot. A co Nový Amsterdam? Ten se přejmenuje na trochu známější jméno, které mu zůstane dodnes. Jmenuje se New York. 

Surinamské ministerstvo financí v hlavním městě Paramaribo

V dnešních dnech nejlidnatější město Spojených států (žije tu téměř 8,5 milionu obyvatel) by sice po vyhlášení nezávislosti Britům mnoho výhod nepřineslo, ale i tak dokáží do té doby na obchodu řádně vydělat. Na to, že tu roku 1524 žilo odhadem na 5 000 indiánů jde o pěkný skok. A náš starý dobrý Surinam? Následky obchodu tu pociťují dodnes. Úředním jazykem je to tu totiž nizozemština, ale anglicky tu mluví také všichni. A ještě jeden úžasný poznatek o surinamských obyvatelích: Na čistého „Surinamce“ tu málem nenarazíte. Téměř 40procentní část tu tvoří Pákistánci a Indové, 32 procent surinamští Kreolové. A poměrně velká další část? Tu si mezi sebou dělí černoši, indiáni, Číňané a Nizozemci.    

Surinamská příroda
Obrázky: http://en.wikipedia.org


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: jarous - 4.2.2010 - 14:27

to bylo trochu jinak
Oni angličaní nejdřín N.Amsterodam obsadili. Takže ta výměna
byla jakási legalizace, protože oba státy nebyly ve válce. Holanďanům stejně nic jiného nezbývalo.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0221 s