Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 4.3.2024, svátek má Stela 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníČeská architektura na sto způsobů

12.02.2010   Michaela Wilhelmová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Je to lahůdka pro opravdové fajnšmekry. Pro ty, kteří milují českou historii v kontextu - tentokráte v tom stavebním. Ne nadarmo vychází ARCHITEKTURA v ediční řadě VELKÝCH DĚJIN ZEMÍ KORUNY ČESKÉ. Na 800 stránkách vám poví všechno, co k českému stavitelství potřebujete vědět. Připoutejte se, náš výlet začíná na Staré Moravě, v neprobádané hloubi 9. století!

Nebude to čtení, se kterým můžete vlát v nacpaném autobusu cestou do práce. Prudké zabrždění následované pádem knihy na vedle stojící dámu by vás přivedlo do pěkného maléru. Architektura od kolektivu autorů v podobě Kláry Benešové, Petra Kratochvíla, Ivana P. Muchky, Taťány Petrasové, Dalibora Prixe a Rostislava &Sváchy je totiž těžká nejen obsažně, ale i co do váhy fyzické. Nedivte se, Čechy jsou ne nadarmo považovány za živoucí učebnici architektury.

Co do obsahu dokáže publikace bezesporu uspokojit i náročného čtenáře, který má o architektuře přehled. Zároveň však zachovává u faktického kontinuálního textu tolik důležitou čtivost, že se knihy nemusí zaleknout ani úplný laik. Plusem ku všeobecnému přehledu, nutnému k pochopení vzniku slohů, staveb samotných i míst, kde vznikají, je historické pozadí. Autoři nenechávají neživé stavby stát jako středobod v nicotě, ale obklopí je aurou dobovosti, seznámí čtenáře se staviteli i obyvateli. Díky tomu neomrzí Architektura ani na 700. straně. Jedinou výtku tak lze vést ke zvolené grafické úpravě, která se co do typografického zpracování i zlomení textu nevyšvihne nad průměrný samizdat. Je to škoda, neboť Architektura by si určitě zasloužila víc... 

Zastavení první objevuje Moravu v dobách historie, kterou přes veškeré snahy obklopuje často mlha nevědomí. Zavítáme do baziliky v Mikulčicích, která ve vší slávě hostí jedny z prvních bohoslužeb již v 9. století. Pátrat budeme i po rotundách a přeneseme se až do vertikálností uchvacující gotiky 13. a 14. století. To už ťukáme na dveře u Lucemburků, abychom očíhli bytové dispozice našich dávných předků a hledali, kam architekti francouzského psa v podobě inspirace zazdili. Projdeme nespočet klášterů i několik zachovalých domů (například ten notoricky známý - U Zlatého zvonu na Staroměstkém náměstí), skrze stránky dobudeme nejeden hrad (padnou před námi hradby Dražic a před zvídavým pohledem své obydlí neuhlídají třeba ani Zvíkovští), abychom se nakonec po boku Václava IV. usadili na Pražském hradě. A nebojte se, s Karlem IV. a jeho nekončícím seznamem nových staveb vás  bichle seznámí jakbysmet. 

Po odchodu husitů již přilétá stránka 310 s ideou renesance. Mohou snad v malebných Křepenicích pobývat v komnatách i křepelky? Zarůstala Zelená brána v Pardubicích porostem? A je radnice ve Stříbře celá ze stříbra? Otázek vyvolává renesance víc než dost, a to ne jen tak odlehčených. Českokrumlovský zámek a například i letohrádek Hvězda vám poodhalí svá tajemství. 

S potlačením stavovského povstání se do Čech roku 1620 vkrade i dosud nevídané baroko. Pro mnohé nevítaný host se zdrží až do osvícenských reforem 18. století. Kostely rostou jako houby po dešti, zároveň s mnoha kolejemi a jinak užitnými budovami. Bohaté rody se zhlédnou místo v hradech v palácích. Na Hradčanech od těch dob stojí Černínský palác, v Kroměříži můžete dodnes udělat obdivné "ách" nad krásou zahrad s promenádou a v Praze se běžte nad tím, že baroko není jen samá cukrlinka, přesvědčit do Trojského zámku. Za okny se zatím krčí praktičtější klasicismus, následovaný strohou úřednickou architekturou. 

V kapitole šesté, na stránkách za číslem 500, se na moment zarazíte. Nepřeházel někdo omylem čísla stran? Vždyť tady je zase gotika! Ale kdeže. Píšou se léta 1860 až 1905 a lidé se těší z historismů v podobě neorenesance a neogotiky. Do nebes se deroucí jednoduchost brzy překryje změť rostlinných oddénků a lepých děv. Secese s grácií vkročí i do českých měst. Odsune jí až řada nových architektů, z nichž vzpomeňme třeba Gočára či Plečnika. Ostré tvary jsou zpět a moderní architektura si dělá místo. Nevynecháme ošklivé prosklené giganty, zdařilé stavební originalitky, ani nové projekty v podobě Tančícího domu, ekologických projektů či moderních nástaveb na starých domech. Výlet končíme, ale jen na stránkách. Architektura samozřejmě žije svým životem stále dál...


Kolektiv autorů

VELKÉ DĚJINY ZEMÍ KORUNY ČESKÉ: ARCHITEKTURA

Vydalo nakladatelství Paseka ve spolupráci s nakladatelstvím Artefactum

                             Titulka: Paseka 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0238 s