Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 2.6.2023, svátek má Jarmil 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13452
Komentářů: 11381


MěřeníMDŽ – Návrat socialismu?

11.02.2004   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

S překvapením jsem zjistila, že naši páni poslanci nám odhlasovali 8. březen jako významný den - Mezinárodní den žen. Třikrát jsem si promnula oči, zda se mi to jen zdá a pak jsem se pátravě podívala na datum zprávy. Zrak mě neklamal, skutečně je 21. století.

Když se člověk podívá na politické události uplynulých týdnů, je z nich celkem jasné, že vytrvale, ale jistě spějeme do fáze lehce “přeorganizovaného“ socialismu. Nevím, nač tento národ před čtrnácti lety mrznul na Václavském náměstí a na Letné. Staré pořádky se vrací tiše a plíživě. Samozřejmě levicová část a zřejmě většinová této země v srdci plesá, nám ostatním je hůř.
Třeba bych se neměla zabývat něčím tak malicherným jako MDŽ. Ale tato zkratka ve mně evokuje „výpravu“ českých soudružek v čele s Marií Kabrhelovou za prezidentem Husákem, pak Káju Gotta v koženém sáčku pějícím nějakou sladkobolnou odrhovačku a taky povinnost malovat přáníčka ve výtvarné výchově a hlavně všudypřítomné rudé karafiáty, které od té doby nenávidím.

Není mi jasné, komu se po tom svátku stýskalo, možná mužům, kteří se obvykle opili, ale ženám snad ne. Vždyť muž má dost příležitostí, kdy své manželce, či matce může přinést nějaký dáreček, či květinu. Na to snad nepotřebuje státem určené datum. Třeba se mýlím, ale návrat MDŽ z mého pohledu patří k rozhodně k jednomu z těch kroků zpět.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: IPl - 11.2.2004 - 7:43

Je mi Vás líto!
V téhle nové době se dobré vztahy mezi zaměstnanci netrpí! Každý musí být připraven podrazit kolegu a sám očekávat podobné jednání jenom proto, aby neztratil práci! Tohle jste chtěli? K čemu pak MDŽ! ...

Od: Martina - 11.2.2004 - 9:50

Spojovat vztahy v práci s takovým "svátkem" mi přijde více než absurdní.

Od: jirka - 11.2.2004 - 10:28

zbytečný strašák....
napíšu to stručně.kdo nemá potřebu nebo náladu něco takového akceptovat, tak nemusí (není to jistě povinné). rozhodně bych v tom nehledal jen politický podtext ač jsem prolevicově zaměřený, že martino? :-)

Od: Markéta - 11.2.2004 - 11:33

Bravo!
Martino, naprosto souhlasím, velice pěkný článeček. Skvělé postřehy v obdivuhodně stručné verzi. V ničem se tu nemácháš, ten nadhled je citelný, prostě jen lidi, vidíte to taky? Víc takových pohledů vždy bylo, je a bude třeba :-) Panu IP doporučuji evidentně zaslouženou dololenou, zkuste hory, přijdete na jiné myšlenky a nebudete si všechno vztahovat na sebe. Jirko, zatím textík může na některé, jak říkáš levičáky :-), působit jako zbytečný strašák, zatím nemusíš nic akceptovat, zatím nic není povinné, zatím nemusíš mít potřebu ani chuť, ale víš co, já myslím, že Martina chtěla právě maličko vyzdvihnout to ZATÍM... :-) Přeji pěkný den Vám všem :-)

Od: Pavel Schebesta - 11.2.2004 - 16:08

Trochu historie
Tradice MDŽ sahá až do roku 1911, kdy v Dánsku vrcholil politický boj za volební právo a osmihodinovou pracovní dobu žen. Ženy byly v té době a nejen v Dánsku v lepším případě "vařečkami", v horším novodobými otrokyněmi ve fabrikách i v zemědělství. Komunisté si tento svátek přivlastnili, jako mnoho jiného (víte, že i oslovení "soudruhu" vzniklo už v 19. století, kdy po komunistech nebylo ani stopy? Zavedli jej prvotní sociální demokraté, kteří se brali za sociální práva). Záleželo na každém, jaký si 8. březen udělá. Ani jako kluk, ani jako později manžel a otec dvou dětí jsem MDŽ nikdy nechápal politicky. Po r. 1989 se toto škrtem pera zrušilo a mnohé tehdejší politické špičky MDŽ prohlašovaly za svátek vynalezený komunisty. Že se (nepoliticky) stále slaví v západních zemích, jaksi tito "informovaní" pominuli.

Od: eddy - 11.2.2004 - 17:36

K tomu soudruhovi a j.
Ten soudruh původně neměl vůbec politický smysl, ale přesně to co se dá odvodit: někdo, kdo sdílí můj názor, žije se mnou v nějaké komunitě a pod. Např. staré překlady verneovek se soudruhy jen hemží ale trosečníci na Tajuplném ostrově určitě nezakládali soc. dem. stranu. A k tomu MDŽ: řek bych že patří do stejné kategorie, jako je Svátek práce (1. květen), ale na rozdíl od něj mi připadá poněkud "vyvětralý". Smysluplnější se mi zdá konkurenční Svátek matek (mimochodem, doporučuji se přečíst povídku od S. Leacocka "Jak jsme slavili svátek matek"). Ale pokud ho chce někdo slavit, nic proti tomu, ale že by to musel být Významný den....

Od: Zdeněk Pilný - 11.2.2004 - 23:03

Historická fakta nic nezmění na tom, že MDŽ a nakonec i Svátek práce byly a zdůrazňuji dosud jsou silně zpolitizované. a Z toho jde trochu hrůza, ono nejde o nějaké Únorové vítězství pracujícího lidu, ale o děsivě a zákeřně se plížící vidinu nastupujícího socialismu. To si laskavě všichni uvědomme a nechme stranou historii. Důležitá pro ás a hlavně pro naše děti je budopucnost, ne?

Od: Zdeněk Pilný - 11.2.2004 - 23:10

moc a moc se omluvám za ty překlepy, ale opravdu mě MDŽ vytočilo ....

Od: O`Krklo - 12.2.2004 - 13:03

Zamindrakovanost
Kravicko nebeska, to uz jses tak zamindrakovana z minuleho rezimu, ze musis nadavat i na MDZ? Jenom aby ti z toho zachvili nejeblo...

Od: Pavel Schebesta - 12.2.2004 - 15:20

To eddy
Samozřejmě - výraz soudruh je často používaný ve starší češtině. Soudruh jako někdo, kdo se mnou sdílí stejný osud (třeba na tom ostrově), ten význam znám, ale nechtěl jsem se moc rozepisovat. Poznámka o soc.dem. měla naznačit, že původně běžné oslovení v sociálním hnutí si komunisté přivlastnili a zprofanovali ho strašným způsobem, stejně jako MDŽ. To ale přece neznamená, že by se někde v kalendáři nemohlo připomenout někdejší hnutí za práva žen? Osobně mi vadí mnohem horší markanty neosocialismu - likvidace živnostníků, vyhrožování médiím "seshora" a z minulé éry mnohde přežívající místní názvy, vzpomínající na Lenina a další.

Od: Jiří Kočí - 12.2.2004 - 16:45

to: Shebesta
Ale MDŽ je svátek vynalezený komunisty. Z původního smyslu se totiž vytratilo vše co bylo jeho podstatou. Apropos: Plným názvem je to Mezinárodní den PRÁV žen.
Ovšem článek je spíš o tom, že se nám sem vedle jednoho přirozeného (Den matek, který není významným dnem), protežuje určitým násilím jiný - a to s u nás velmi neblahou minulostí.
ps: A já myslel, že soudruh pochází z dob pařížské Komuny a především francouzské revoluce... (předtím ovšem původně z latinského souputník či sdílející stejný prostor)

Od: d - 13.2.2004 - 12:12

pro Martinu
Jen si dále zachovat čistou hlavu, nadhled a nenechat se ovlivnit! Držím palce!

Od: Martina - 13.2.2004 - 16:02

Je to jen můj názor, ale příčí se mi jakékoliv oslavy svátků,které zprofanoval minulý zločinecký režim. Možná jsem radikální, ale komunisty nemám v rodině a nejsem na ně vůbec zvědavá a dokonce povinná mít pro ně pochopení. Za to,že zdevastovali celou naší zem hospodářsky i morálně si nezaslouží nic víc, než hluboké opovržení.

Od: Markéta Karešová - 14.2.2004 - 12:01

Martino, bylo tu psáno hodně, tak jen stručně: 1. MDŽ je sice název trochu zprofanovaný, ale svátek sám mám mnohem hlubší historii, jak už tady několikrát padlo. To, že si komunisté "brali do huby" co se jim líbilo je smůla, ale nic to na historii tohoto dne nemění. 2. osobně si myslím, že by se páni poslanci měli zabývat důležitějšími věcmi, než je nějaký svátek.

Od: Markéta Karešová - 14.2.2004 - 12:03

PS. ta Markéta co psala svůj souhlas s článkem se mnou nemá nic společného a nesouhlasím s jediným písmenkem, které napsala!!!!

Od: Aleš Vraný - 14.2.2004 - 12:11

Martino: určitě jsi nikdy na žádné VŠ nebyla. Neměla bys psát o tom, čemu nerozumíš a o čem nic nevíš! Podle tvých článků to občas vypadá, že si myslíš, že rozumíš úplně všemu. Něco jako brouk Pytlík, nezdá se ti?

Od: Jana - 14.2.2004 - 14:41

Připojuju se k dobré otázce Aleše Vraného: jaké praktické zkušenosti máš s českým vysokým školstvím, Martino? Samozřejmě se tam dějou nejrůznější věci, ale přesto mám – aniž chci být zlá – z tvých článků dojem, že se rozhorluješ nad něčím, o čem toho moc nevíš. Obdobně Čihalíkův případ – informace v médiích byly hodně vachrlaté a netroufla bych si z nich vyvozovat takhle striktní závěry. Obdobně MDŽ – původně nekomunistický svátek komunistickým režimem zprofanovaný. (poprvé ovšem už 1908). Tahle otázka má několik rovin. 1. Kolik toho komunisté zprofanovali, husitství třeba. Říkáte si kvůli tomu: Mistře Huse, dobře, že tě upálili? Já ne. 2. Těchhle mezinárodních dnů něčeho vyhlašovaných nejrůznějšími organizacemi je spousta. Většina z nich pro někoho nějaký (ne negativní) smysl má. V tomhle ohledu doporučuju třeba školní kalendář pro žáky devátých tříd. 3. Dva věční rivalové, MDŽ a Den matek. Dodržuju ten druhý a ráda. Přesto vím, že nejde o přirozenou záležitost, alespoň v českých zemích, jak se mylně domnívá Jiří Kočí (a určitě i řada dalších). Koukněte na : http://home.tiscali.cz:8080/denmatek/historie.htm 4. Takhle vehementně se rozčilovat nad MDŽ mi přijde poněkod úsměvné. Těch nešvarů, co tu z komunismu zbylo je víc a většina z nnich je nepoměrně zásadnější. Asi jako by někdo, kdo omylem vyšel do ulic obutý, ale nahý, dostal hysterický záchvat z toho, že se mu rozvázala tkanička…

Od: Jana - 14.2.2004 - 14:41

Připojuju se k dobré otázce Aleše Vraného: jaké praktické zkušenosti máš s českým vysokým školstvím, Martino? Samozřejmě se tam dějou nejrůznější věci, ale přesto mám – aniž chci být zlá – z tvých článků dojem, že se rozhorluješ nad něčím, o čem toho moc nevíš. Obdobně Čihalíkův případ – informace v médiích byly hodně vachrlaté a netroufla bych si z nich vyvozovat takhle striktní závěry. Obdobně MDŽ – původně nekomunistický svátek komunistickým režimem zprofanovaný. (poprvé ovšem už 1908). Tahle otázka má několik rovin. 1. Kolik toho komunisté zprofanovali, husitství třeba. Říkáte si kvůli tomu: Mistře Huse, dobře, že tě upálili? Já ne. 2. Těchhle mezinárodních dnů něčeho vyhlašovaných nejrůznějšími organizacemi je spousta. Většina z nich pro někoho nějaký (ne negativní) smysl má. V tomhle ohledu doporučuju třeba školní kalendář pro žáky devátých tříd. 3. Dva věční rivalové, MDŽ a Den matek. Dodržuju ten druhý a ráda. Přesto vím, že nejde o přirozenou záležitost, alespoň v českých zemích, jak se mylně domnívá Jiří Kočí (a určitě i řada dalších). Koukněte na : http://home.tiscali.cz:8080/denmatek/historie.htm 4. Takhle vehementně se rozčilovat nad MDŽ mi přijde poněkod úsměvné. Těch nešvarů, co tu z komunismu zbylo je víc a většina z nnich je nepoměrně zásadnější. Asi jako by někdo, kdo omylem vyšel do ulic obutý, ale nahý, dostal hysterický záchvat z toho, že se mu rozvázala tkanička…

Od: Zdeněk Pilný - 14.2.2004 - 17:46

Trochu se to zamotalo .....
Rád bych to upřesnil. Nejdřív pro Janu. Martina možná nezná prostředí na vysokých školách, ale přečti si článek pozorně. Zmínka o vysokých školách je jen okrajová, hlavní pozornost jste měli všichni věnovat faktu, že na vysokých školách a bohužel nejen tam, působí bývalí pomahači nebo přímo příslušníci Stb. Pokud jde o MDŽ a ostatní, možná důležitější věci, které komunisté poničili, uvedu jen a jen můj názor. Všechno čeho se ti zločinci jen pohledem dotkli sem k nám do naší společnosti teď nepatří, ať už má cokoliv z toho jakoukoliv historii. Dalo by se o tom diskutovat dlouho, ale s některými z vás je těžké o čemkoliv se dohodnout.

Od: Jana - 14.2.2004 - 19:31

K tématu komunismus a MDŽ: „Pokud jde o MDŽ a ostatní, možná důležitější věci“ – obávám se, komunismus ovlivňoval životy lidí mnohem zásadněji v řadě jiných ohledů. Pracovní tábory. Školství. Ekonomika. Dál jsem jen upozorňovala na fakt, že oba svátky, matek i žen, k nám přišly ze stejného prostředí ve stejné době. A pokud se bavíme o jejich historii, je dobré mít to na paměti. Nemáme o čem se dohadovat, každý má prostě nějaký svůj legitimní názor. Třeba odlišný od toho vašeho. Svůj dotaz ohledně Martiny a vysokých škol jsem logicky připojila za otázku Aleše Vraného. Četla jsem všechny její „vysokoškolské“ články a zaujala mě její rozhorlenost a (podle mého názoru) nekompetentnost v téhle oblasti. Přišlo mi užitečné vědět, jak na tom je – v souvislosti se všemi články. Bez invektiv, jen pro informaci. Jinak myslím, že jsme tu všichni svéprávní, gramotní lidé, absolventi minimálně první třídy základní školy a nepotřebujeme tedy („hlavní pozornost jste měli všichni věnovat faktu“) už ve čtení vést. :)

Od: Jana - 15.2.2004 - 16:33

Jen mě tak napadlo (aniž bych chtěla Martinu napadat) zrovna něco hledám a ty jsi přece publikovala v Obrysu – Kmenu, což je podle mě takové kryptokomunistické periodikum. Respektive se jmény jako Michal Černík nebo Karel Sýs a dalšími oficiálními autory minulého režimu se člověk dnes už jinde myslím nesetká…

Od: Martina - 15.2.2004 - 18:51

Atrakce-co dál začneš vytahovat, že jsem byla v KSČ?Nebo že jsem z estébácký rodiny. Je to směšný.

Od: Igor Indruch - 15.2.2004 - 20:03

Já neříkám tak ani tak…
Že je MDŽ svátek spjatý s minulým režimem je pravda, ale tato vazba nesahá, jak bylo řečeno, k jeho kořenům. To znamená, že za pár se na "komunistický" aspekt zapomene a MDŽ bude svátek jako každý jiný - bude "rehabilitován". A svátek matek versus MDŽ? No, jsou různé pohledy. Někdo říká, že mateřství je tak neobyčejná věc, že si svůj svátek zaslouží. A má pravdu. Někdo jiný (slyšel jsem to hlavně od feministek) zas prohlašuje, že svátek matek jaksi nepřímo naznačuje, že žena má pro společnost cenu pouze tehdy, je-li matkou. A taky na tom je kus pravdy. Takže osobně bych klidně snesl svátky oba. A taky třeba den otců a den mužů, aby nikdo nepřišel zkrátka. Co mě však přivádí k zamyšlení je otázka, zda v dnešní době ještě dokážeme jakýkoliv svátek "světit". Svátky byly, řekl bych, vynalezeny především proto, aby si lidé odpočinuli od práce, mohli se sejít, zkrátka a dobře, trošku si zpříjemnit život. Hm - a dnes? Vánoce jsou pro drtivou většinu svátkem nákupních horeček a stressu. V současnosti se tady vehementně zavádí svátek sv.Valentýna, který mi však přijde spíše jako svátek růžovoučkých kýčů než lásky nebo čeho to vlastně má být svátek. Tož tak. Jsem pro každý svátek, který bude pro nás pro všechny v prvé řadě dnem pohody. Čím víc, tím líp. Svátky, jejichž smyslem je především zvýšení tržeb obchodníků budu i nadále ignorovat.

Od: Filip - 16.2.2004 - 7:52

Jestli si komunisti MDŽ přivlastnili, nebo ne, je úplně jedno. Jde o to, že to vytváří celkem věrné asociace s jejich érou. Až bych řekl, že je to jeden ze symbolů tehdejšího humusu. Svastiku, známou jako hákový kříž také nevynalezli fašisti a považujeme ho přinejmenším za faux pas. Ovšem třeba v Indii si ponechal svůj původní význam. S Martinou úplně souhlasím. Její článek totiž přesahuje jeden (ne) významný den. MDŽ je jeden z mnoha a mnoha krůčků, kterými se vrací ledacos z toho co jsme odmítli. Ovšem dnes je již jasné, že toto odmítnutí bylo velmi nedostatečné. Důkazem toho je, že se najednou objevuje, nejen MDŽ, či Michal David, ale také třeba agent STB Zivčák s politickými ambicemi. A spousta jiných věcí, které byli léta po „revoluci“ zalezlí hodně hluboko. Teď se oklepali a s drzostí komunistům vlastní vylézají a křičí: „Nejsme jako my“. Český národ jim, svojí krátkou pamětí, jde v ústrety.

Od: Martina - 16.2.2004 - 11:09

Filip-přesně o to v článku šlo. Díky.

Od: Jana - 16.2.2004 - 11:45

To je tvoje věc, z jaký jsi rodiny. Píšeš v poslední době hodně článků o vysokých školách a já na tebe nechci být zlá, jen mě zajímá, jaký praktický zkušenosti s vejškama máš. Logická otázka. A stačí na ni jednoduše, prostě odpovědět. Nebuď hysterická. Na MDŽ mám prostě odlišný názor. A ta souvislost s Obrysem-Kmenem mě zaujala, nic víc.

Od: Markéta Karešová - 16.2.2004 - 23:16

Filip, Martina: Přirovnávat MDŽ a hákový kříž se mi zdá trochu přitažené za vlasy. Na MDŽ se nepopravovalo, nemučilo a (na rozdíl od 1.května) nebyla oslava MDŽ ani povinná. K hákovému kříži bych možná přiřadila symboly jako byla rudá hvězda, srp a kladivo, pionýrské a svazácké šátky, ale rozhodně ne MDŽ. Tím nechci říct, že oslavovat MDŽ v současné době je správné. Ale mě úplně stačí si ho nevšímat. Na druhou stranu, pokud v někom tento svátek tak silně asociuje zločinný komunistický režim, tak by jistě nebylo velkou ztrátou, kdybychom MDŽ jednou pro vždy pohřbili. Ale i tak se mi zdá, že to příliš dramatizujete.

Od: Hana Formánková - 18.2.2004 - 18:36

Aleš Vraný. Nechápu, co má tento článek společného s vejškama, a ani nechápu, proč člověk, který o něčem píše, by musel poznat onu věc v praxi. V tom případě by novináři nemohli psát třeba o zdraví, protože nejsou lékaři, o vesmíru protože nejsou astrologové apod. Pokud vím, tak je důležité, jestli si autor o daném problému sežene informace, a ne jestli daný problémem sám projde. Navíc i vysokošlák, který má i dvě vysoké, může znát problematiku vyského školství jen okrajově, nebo vůbec ne. Vysoká škola není patent na rozum. A jen vysokoškolák typu brouka Pytlíka si může myslet, že když vystudoval vysokou školu, že tím obsáhl problematiku vysokého školství.

Od: Hana Formánková - 18.2.2004 - 18:41

Co se týče MDŽ tak souhlasím, že ten svátek zprofanovali komunisti. Já osobně mám na tenhle svátek hezký vzpomínky, vždy jsme ho s kolegyněma řádně oslaviy a pobavily se. :-)

Od: Jana - 18.2.2004 - 18:59

Aniž by vysoká byla patentem na rozum, napadají mě někdy nad tvými články včetně těch vysokoškolských klasikova lehce brutální, leč výstižná slova "melu pantem, jsa ve všem jen diletantem" :)

Od: Martina - 18.2.2004 - 19:04

Jano/Atrakce,
už dávno jsem prosta toho, abych jakkoliv na tvé výroky reagovala. Máš stejně vlastní vizi /ryze virtuální, neopřenou o skutečnost/ a tak nemá smysl se (bez urážky) nějak zdržovat. Až v životě toho uděláš tolik pro druhé třeba jako Mirek Černý, Hanka Formánková a Jiří Kočí z Nerawebu, můžeme spolu podebatit. Nikdo ti nebrání, abys si založila vlastní stránku a tam své vědecké teorie (tím je nijak nesrážím, naopak) uplatňovala, publikovala, sdělovala. Jenom tě předem upozorňuji na malou drobnost – stojí to dost práce a dost volného času, který ti nikdo nezaplatí. Ale jinak prázdné intelektuální fráze jsou v životě úplně na nic. A žádného jedince nepovýší nad ty druhé, ač si dotyčný myslí a žije v přesvědčení, že ano. Intelektuálství je z hlediska lidských vztahů chronická choroba, která člověka zbavuje absolutní spontánnosti, srdečnosti a otevřenosti. Jinak si tady ale povídej, co uznáš za vhodné. Na debaty o nesmrtelnosti chrousta bohužel nemám čas.

Od: Aleš Vraný - 18.2.2004 - 21:31

Ale dámy! Tahle debata nějak přestává mít úroveň!

Od: Jana - 18.2.2004 - 22:19

Milá Martino/Rezi/Eleson – obdobně jako nemusí být každý novinář vysokoškolák, je téměř nemožné zajistit osobní seznámení autora se všemi čtenáři jeho článků. Taky nechápu, aniž je tím chci nějak snižovat, proč je při čtení tvých příspěvků nutné znát zásluhy Mirka Černého, Hany Formanové či Jiřího Kočího. Nemám žádné zásadní teorie, chuť se nad kýmkoli povyšovat, potřebu si zakládat nějaké stránky a dokonce ani potíže se spontaneitou. Prostě ráda čtu nejrůznější věci, i ty tvoje. Není v tom nic osobního. Prázdné fráze a debaty o hmyzu jsou jedna věc, právo na názor věc druhá. A já mám někdy prostě pocit, že píšeš zaníceně a rozhodně o věcech, kterým moc nerozumíš. A nebo mám prostě jiný názor. A býváš i zbytečně afektovaná. I to člověku myslím moc nepřidá. :)) Souhlasím, debata sklouzla do špatných kolejí. Ale pořád si tříbíme názory:)

Od: Filip - 19.2.2004 - 7:13

Ne že by to nějak souviselo s tématem, ale když jste nakousli slovo intelektuál vzpoměl jsem si na, podle mě nádhernou, definici intelektuála, kterou jsem nedávno četl ve "Výpovědi" od Karla Hvížďali(ale jejím autorem myslím není on): "Intelektuál je ten, kdo ví že na otázku lze odpovědět pouze další, přesnější otázkou".

Od: Jana - 19.2.2004 - 9:38

Filipe - to se mi líbí:))

Od: Hana Formánková - 19.2.2004 - 18:42

Jana. Já jsem podle tebe diletant, Martina je podle tebe diletant a vzhledem k tomu že obě jsem již napsali spoustu článků na různá témata, tak ty pravděpodobně všemu rozumíš, že náš tak posuzuješ. Vážně se tímhle postojem - já vím všechno a vy jste diletantky nad nikoho nepovyšuješ? Neodporuješ si trochu?
A co týče tvých názorů, tak ty se často odchylují o tématu sklouzávají do osobních urážek a útoků, i když v závorkách uvádíš, že nechceš nikoho urážet, čímž se si dělaš chabé alibi.
A co se týče těch zásluh, tak ono je vždycky snaží někoho kritizovat, než něco sám udělat.

Od: Hana Formánková - 19.2.2004 - 18:45

Aleš Vraný. To sis všimnul až teď? :-)

Od: Aleš Vraný - 19.2.2004 - 19:33

No já myslel, že je tenhle článek na téma MDŽ a vy tady máte nějakou žabomyší válku. Čtením takovýho bahna fakt nemám chuť ztrácet čas!

Od: Jana - 19.2.2004 - 22:25

Hana: Je kvalita totožná s kvantitou? Existuje nějaká přímá souvislost mezi tím, že vy jste napsaly spoustu článků na různá témata a já mám názor na všechno? Řekla jsem někdy, že všechno vím? A kdy? Je možné být osobní k někomu, koho osobně neznáš? Je možné utvořit si nějaký názor na článek někoho, koho osobně neznáš? Je legální být kritický? Co je snažší než někoho kritizovat? … Je to váš boj. :)) Přímo k tématu mě napadá, že je to celé nějaké vachrlaté, proč se u nás neslaví třeba mezinárodní den otců, který je 20.6.?

Od: Jana - 19.2.2004 - 22:25

Hana: Je kvalita totožná s kvantitou? Existuje nějaká přímá souvislost mezi tím, že vy jste napsaly spoustu článků na různá témata a já mám názor na všechno? Řekla jsem někdy, že všechno vím? A kdy? Je možné být osobní k někomu, koho osobně neznáš? Je možné utvořit si nějaký názor na článek někoho, koho osobně neznáš? Je legální být kritický? Co je snažší než někoho kritizovat? … Je to váš boj. :)) Přímo k tématu mě napadá, že je to celé nějaké vachrlaté, proč se u nás neslaví třeba mezinárodní den otců, který je 20.6.?

Od: Filip - 20.2.2004 - 8:49

Zpět k tématu
Markéta K.:Nejde o to jednou pro vždy pohřbít pouhé MDŽ, ale o to že tady komunisti a jejich móresy dodnes otravují vzduch, čehož je vrcholem zmiňovaný Zivčák a třeba Štěpán. Je fakt že asociace MDŽ a hákového kříže je trochu povrchní. Přesnější je to jak píšeš ty. Ale když už jsme u přirovnání těchhle dvou svinstev, myslím že mají v mnoha ohledech hodně společného, ovšem vnímání obou ve společnosti je velmi rozdílné. Svátek práv žen je jedna věc, ale komunisti udělali Svátek žen. Vypuštění slova právo, v souvislosti se soudruhy, je velmi symbolické. Oni neslavili žádný svátek. Vždy to byli pouze oslavy jejich nadvlády, utužování stádnosti. Proto rudé karafiáty, kterých muselo být všude plno, aby se každému na každém kroku připomínalo, že rudá je ta co tu vládne. A proto dodnes kdekomu lezou krkem, i když jde o obyčejnou kytku. Tuhle psychologickou taktiku stádnosti ve velkém využíval Hitler. Fašismus byl totiž pouze jiný druh totality. Z mnoha dalších paralel, které mě napadají, je morální oblast. Soudruzi také měli koncentrační tábory, také zavírali a popravovali kvůli ideologii, oligarchové také zabavovali majetky oficiálně ve jménu státu apod. Navíc do dneška mají, zavírají, popravují… Fašismus pouze napáchal viditelnější škody a nepřijala se (jako u nás) právní kontinuita s jejich režimem.
P.S.: zajímavě C.G.Jung o totalitách a stádnosti: „ – ismy nejsou ničím jiným než nebezpečnými identitami subjektivního a kolektivního vědomí“ … „Zmasovění duše ničí smysl jedince a tím smysl kultury vůbec.“

Od: Markéta Karešová - 20.2.2004 - 14:47

To Filip: ani bych si nedovolila nesouhlasit. Kdyby bylo referendum o zákazu komunismu jako zločinné ideologie, hlasovala bych pravou i levou.

Od: Hana Formánková - 21.2.2004 - 16:23

Jana. Kvalita s kvantitou totožná není, ale nechápu jakou souvislost má tato otázka s tím, co jsem napsala. Přímá souvislost mezi tím, že my jsme napsaly spoustu článků a ty máš názor na všechno, existuje, neboť ty u spousty článků dáváš najevo, že my jsem diletanti, kteří neví o čem píší, zatímco ty tomu rozumíš. Samozřejmě, že přímo, jsi nikdy neřekla, že všemu rozumíš, ale u článků nám to dáváš značně najevo.
Samozřejmě, že je možné být osobní k někomu koho neznáš, a proto bys neměla místo svého názoru na dané téma článku, psát své názory na lidi, které vůbec neznáš a přisuzovat jim vlastnosti, jež výplodem tvé fantazie.
Samozřejmě, že si můžeš vytvořit názor na článek koho osobně vůbec neznáš, ale měla by sis dát pozor, kde ho prezentuješ. Internet je veřejné prostranství, a když zde budeš prezentovat o někom nepodložené informace, založené na tvém osobním úsudku, které by mohli dotyčnou osobu v očích druhých poškozovat, dopouštíš se pomluvy. To není jako sedět s kamarádkou u kafe a sdělovat si názory na paní Novákovou. Navíc smyslem diskusí pod články mají být názory na téma článků, nikoliv osobní invektivy vůči autorům, založené na osobním názoru čtenáře.
Nevím o jakém boji mluvíš.
Jinak v tvých otázkách postrádám přímé souvislosti s mou původní reakcí a myslím, že tato debata je již mlácením prázdného klasu, takže v ní již nemíním pokračovat

Od: Jana - 22.2.2004 - 18:23

No Hano, i mně je tvoje logika bezpečně cizí. Na svůj vrub musím uznat, že se občas nechám unést hunským (bojovným) tónem některých článků, který často koresponduje s jejich obsahem a mně přijde zábavný. A nejspíš to je dobře, že ještě existují takhle bojovní lidé. Nicméně (tím nemyslím tenhle článek, který do této kategorie nepatří, jen jsem si tu dovolila nesouhlasit) to neznamená, že takoví lidé nejsou schopni napsat špatný článek, protože toho jak vidno schopni jsou. Třeba se špatně vyjadřuju, ale opravdu to nemyslím nijak osobně. Možná je spíš naruby-varianta, že si to autorky příspěvků berou osobně.

Od: Jana - 22.2.2004 - 18:23

No Hano, i mně je tvoje logika bezpečně cizí. Na svůj vrub musím uznat, že se občas nechám unést hunským (bojovným) tónem některých článků, který často koresponduje s jejich obsahem a mně přijde zábavný. A nejspíš to je dobře, že ještě existují takhle bojovní lidé. Nicméně (tím nemyslím tenhle článek, který do této kategorie nepatří, jen jsem si tu dovolila nesouhlasit) to neznamená, že takoví lidé nejsou schopni napsat špatný článek, protože toho jak vidno schopni jsou. Třeba se špatně vyjadřuju, ale opravdu to nemyslím nijak osobně. Možná je spíš naruby-varianta, že si to autorky příspěvků berou osobně.

Od: Hana Formánková - 23.2.2004 - 18:43

Jana. Jak jsem psala již výše, je to mlácení prázdného klasu, a ty nikdy z osobní roviny nevybočíš, tudíž nemá smysl v této diskuzi pokračovat.

Od: Jana - 23.2.2004 - 21:37

Ani vy nevybočíte:) Proto to je tak zábavné.

Od: Jiří Fríd - 19.11.2004 - 22:14

Optání
Máš umyté nádobí a uklizeno!!!???
Rozhodně odepiš JF

Od: Jana Portášová - 25.5.2005 - 20:08

Domnievam sa,
že my ženy sme rozkošné bytosti a tak je tento sviatok potrebný. Ale oveľa lepšie by bolo, keby každej žene prejavoval úctu ten jej muž každý deň ako iba raz v roku.

Od: DINGO - 8.3.2014 - 19:03

CO TU ŘEŠÍTE ???
MEZINÁRODNÍ SE NEROVNÁ KOMOUŠSKÝ, ALE CELOSVĚTOVÍ. NEBO SE MÍLÍM ???

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0273 s