Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.6.2022, svátek má Lubomír 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníPomóóóc, měním se ve svou matku!

22.02.2010   Tereza Meravá   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Pomoc. Přečetla jsem knihu Pomóóóc, měním se ve svou matku. Feministky mě možná zasypou argumenty, proč jsou knihy této autorky (kterých, jak jsem s hrůzou zjistila, vyšlo česky více) vtipnou esencí ženského pohledu na život a ženského psaní obecně, a jestli si myslím, že psát o ryze ženských tématech je zbytečné, že z žen nikdy nemohou být velké spisovatelky…

Raději to stopnu hned v úvodu. Ne, nic z toho si nemyslím. Mám ráda Ermu Bombeckovou a její humorné glosy života na americkém předměstí, a pokaždé, když je čtu znovu, s přibývajícími roky a zkušenostmi, na stránkách jejích knih nacházím netušené. Miluji jemný, pavučinami snů a tragikomiky opředený humor Betty MacDonnaldové, ženy, která si vždy se vším uměla poradit s grácií velkých dam. A dokonce jsem schopná se zasmát i nad vulgárně – komickými a často hluboce pravdivými bonmoty Haliny Pawlovské, i když její posedlost sexem a vztahy vypovídá o reálném životě zhruba stejně málo jako nesmrtelná Babička o krušném životě na vesnici 19. století. Ale kniha Ginny Mc Kinnon působí jako kompilát z bulvárních, nezajímavých a stále stejných článků o vztazích v rodině, které si rozklikáváme po obědě v pracovní době, jelikož jsme na všechno ostatní příliš líní.
Titulek knihy by vlastně úplně stačil – dozvídáme se o sto a jedné situaci, kdy se projevíme podobně jako naše matka, ačkoliv jsme vždy tvrdily, že to se nám rozhodně stát nemůže. Kniha je vedena v duchu „sice jsi stejná protivná bába, jako byla ona, ale měj radost z toho, že koloběh života jde dál a ty vlastně navazuješ na její odkaz“. Když téma, které by vystačilo na jeden malý fejeton, rozpliznete bez špetky inteligentního a hlavně originálního humoru do celé knihy, koledujete si o průšvih. Ohranými vtipy to nezachráníte, a už vůbec ne rádoby intelektuálními literárními formami. Zde například zcela zbytečně vystupuje Matka s velkým M. Je jasné, že se autorka pokoušela o jakousi esenci a zevšeobecnění všech matek na světě, které vtělila do jedné Matky – až potud správně. Ale pokud je tato následně vržena do zcela konkrétních situací a chová se prostě jako matka s určitým komplexem vlastností, nebo spíš sbírkou předsudků, a vůbec je literárně tak mizerně zpracovaná, že bychom ji občas nejraději v textu neviděli vůbec, natož pak s velkým M, je opět všechno špatně. K dokreslení celého dojmu z knihy slouží skutečně pronikavě inteligentní přebal. Dobře se bavte!

Ginna Mc Kinnon: Pomóóóc, měním se ve svou matku!
Vydalo nakladatelsví Fragment.
Ikonka: www.fragment.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0315 s