Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 7.6.2023, svátek má Iveta a Slavoj 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


MěřeníUž víte, kam v létě na dovolenou?

26.02.2010   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Poznejte fascinující architekturu i génia loci, který bere dech. Připravili jsme si pro vás několik tipů, kam se v době pracovního i školního volna vypravit. Překrásné fotografie jsou samozřejmostí...

"Realista se v Benátkách stane romantikem jen proto, že uvěří tomu, co vidí," pravil britský básník Arthur Symons. Pravdě se tím rozhodně postavil čelem. Benátky, které ve středověku sloužily jako přístav pro naloďování křižáků, nasáknou i renesancí. Dnes budete těžko hledat město, které by bylo synonymem romatiky víc, než tohle město založené na bahnité laguně Jaderského moře. Pro návštěvu si zkuste vybrat období, kdy rozkošné domy a křivolaké uličky netonou v další z povodní. 

Milujete rozvaliny starověkých civilizací, které na vás dodnes dýchají tajemnem i monumentalitou? Tak to můžete zaletět buď do Egypta, nebo o kousek blíž, do Řecka. Na dechberoucí fotografii s jemnou patinou kýče vidíte Panthenon, jednu z nejvlivnějších staveb své doby, vrchol řecké architektury na Akropoli. &Skoda jen, že mu dodnes nezůstala tehdejší barevnost a všudypřítomné sochy již spořádal čas. Však od roku 480 před naším letopočtem už nějaký ten pátek uplynul.

V 7. století před naším letopočtem zakládají řečtí obchodníci město Byzantion, dnešní Istanbul. Najdete tu Chrám Boží moudrosti (Hagia Sofia) a samozřejmě řadu mešit, kterým vévodí ta s přízviskem "Modrá" (ovšem oficiálně se jmenuje Mešita sultána Ahmeda). Nedejte se zmást, skutečně se jedná o stavbu na dolním obrázku. Modrý je totiž jen interiér.

&Spanělsko, 11. století. Stejně jako tehdy, i dnes můžete stanout pod monumentálními hradbami nedobytné Ávily. Však jsou dlouhé 2,4 kilometrů, silné tři metry a 15 metrů vysoké! 88 věží střeží klid města dodnes. Vejít můžete jednou z devíti bran. V 16. století tu má své centrum španělská inkvizice, ale Ávila prosluje již ve školních lavicích zejména kvůli mystičce Terezii z Ávily.

Máte vášeň pro Egypt? A už jste byli v Thébách? Mocenské centrum starověkého Egypta zažívalo žně mezi lety 2030 až 1070 před naším letopočtem. Slavné údolí králů je hned za rohem! Na fotografii vidíte sochu faraona Ramesse II., nad jehož kreativitou se zajisté usmějete. Gigantická socha totiž původně náleží jeho faraonskému předchůdci, ale v zájmu nastolení nových pořádků a takjé šetření peně, ji nechá nový vládce přetesat v obličeji na svou podobiznu.

 

Fotografie jsou převzaty z publikace 400 jedinečných míst naší planety od nakladatelství Fragment.

Recenzi si můžete přečíst zde: 

http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=9835

 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0843 s