Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 9.12.2021, svátek má Vratislav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13151
Komentářů: 11276


MěřeníZdánlivě obyčejné věci, které vás ohromí

05.03.2010   Aneta Šimonková   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kbelík pohozený ledabyle uprostřed výstavní síně. Nahodile umístěný obyčejný plechový sud. Zase nějaká pseudoextravagantní výstava, řekne si mnoho z nás. Ale kdepak. Přijďte blíž, poslouchejte a dívejte se. Krištof Kintera přece nikdy nenabízí něco obyčejného.

Už při vstupu do Galerie &Svestka v Biskupském dvoře v Praze 1 vaši pozornost upoutá velká světelná instalace My light is your life, která připomíná světelného obra, kterému nad hlavou svítí svatozář. Při životě ho udržuje spousta hadiček, kterými se mu do žárovkového těla dostává energie v podobě proudu. Vzorová ukázka, jak je důležité mít přívod všeho podstatného. Něco přestane pracovat a už se objekt stává něčím jiným.  


My light is your life (Shiva Samurai)


Stejný námět použil Kintera i při realizaci velkého lustru My light is your light. Víceramenná kotva vyrobená z několika lamp pouličního osvětlení dosahuje takových rozměrů, že ačkoli leží volně na podlaze, tak stejně sahá skoro až na strop. Proč nezahrnout světlo všech do svého skromného příbytku?


My light is your light


Přecházíme k objektu, po kterém nese název celá výstava. A bigger problem than yours. No, jak se přesvědčíme, tak to velké představuje asi nejmenší exponát. Již zmíněný kbelík. Ovšem při zkoumání toho, proč autoři umístili obyčejné vědro právě sem, uslyšíme divné cvakání a zvuky. Po chvíli nám dojde, že se linou zpod kýblu. Hračička, kterou má Tomio Okamura.


A bigger problem than yours


Když pak přecházíte do další místnosti, tak už se pomalu ztrácíte v tom, co vytváří umělecké objekty a co přirozené okolí galerie. Uprostřed další místnosti totiž narazíte na obyčejný sud. Skoro obyčejný. Je z čtyřiadvacetikarátového zlata. Když se však ocitnete v jeho blízkosti, spatříte, že vás ovívá dým. Odkud ten zas pochází?! Z otvoru sudu. Další zajímavý objekt. Napadlo vás někdy, že i dým může být socha, jak tvrdí autor?


Holy Spirit Opened


Na další zajímavé artefakty si zaskočte do Galerie &Svestka v Biskupském dvoře 6 v Praze 1 nedaleko ulice Na Poříčí. Máte čas do 20. března.


Paradise Now


Krištof Kintera (1973)
Patří k nejvýraznějším výtvarným talentům současné mladé generace. Jeho tvorbu charakterizují zejména kinetické objekty, mezi něž patří například To z roku 1996 (první významné dílo připomínající lampu ve tvaru vajíčka pohybujícího se na kolečkách a „uvázaného na vodítku“), Mluviči (roboti, kteří nadávají na poměry) či malá postavička Revolucionáře, který stojí čelem ke zdi. Jednou z posledních aktivit Kintery, kterou veřejnost mohla zaznamenat, představuje spolupráce s Davidem Černým na Entropě (2008).

A jaký má Kintera názor na umění:
Po umění často chceme, abychom mu rozuměli, ale rozumíme jinak všemu kolem nás...? Srozumitelnost je sice je důležitý faktor kvality umění, ale hezké je právě to, že umění srozumitelné být může, ale nemusí. To je na tom vzrušující. Nejde o to umění rozumět, ale spíš cítit, jestli to funguje, jestli to rozehrává nějaké pocity, reakce… Velmi věřím na sílu nesmyslu. Můžete udělat něco, co je vlastně k ničemu, ale i za tím nesmyslem je pořád skrytý význam.“


All my bad thoughts

Foto: Aneta &Simonková


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0251 s