Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.11.2023, svátek má Zina 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13619
Komentářů: 11402


MěřeníOd stvoření světa až po soumrak bohů

09.03.2010   Michaela Wilhelmová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Svůdná Afrodita, tajemstvím opředená Lillith, babylónský Marduk a celé zástupy božstev i dalších mytologických postav, od svůdných žen přes velké bojovníky a mudrce, až po obludné netvory sápající lidské maso i duše. Ti všichni, pěkně rozškatulkovaní, na vás čekají v knize malé velikostí, ale o to větší obsahem...

Milujete mytologii? Je jedno, zda se rádi probíráte nekončícím seznamem řeckých bohů, nebo čínských démonů, Mýty a báje od A do Z sestavené šikovnou ručkou Sarah Bartlettové vám nabídnou pořádný doušek koktejlu z každého kouta země. Nečekejte ale ani nekončící katalog jmen, připomínající spíše jmenný rejstřík než čtivou poučnou literaturu. Kniha totiž dokáže skloubit hned několik důležitých aspektů. Faktičnost, kontext, báje podané prozaickou formou a k tomu příjemnou grafickou úpravu, která potěší zejména čtenáře fantasy dílek. Dá se tak bez nadsázky říct, že s jednou knížkou si vystačíte - namísto celých desítek titulů, které rozebírají zvlášť mytologii Řecka, Severských krajů, Oceánie, Indie, Egypta, Afriky a dalších civilizací. Vždyť kdo z nás se vyzná v každé kultuře světa? Prostě, držíte v rukou knihu, zabývající se vskutku multikulturním pohledem na vše.

Po úvodu o psychologii a kořenech mýtů, archetypech i symbolice, se směle vrhneme do světové mytologie. Čeká nás japonských sedm bohů štěstí i celé řady inkarnací. V Egyptě a Mezopotámii se zkusíme zorientovat ve složitých rodiných vazbách bohů, což se nám bude hodit i v pozdějším Řecku. Ke slovu se naštěstí dostanou i běžní smrtelníci - avšak jen ti se zajímavým osudem! Vzpomeňme bájnou Lukrécii, jednu z mála věrných manželek v době plné hříchu, která své zneuctění nepřenese přes srdce a raději se ubodá k smrti.

Antika i Egypt je naší kultuře celkem známa. O severském Odinovi či runách jsme už  také slyšeli. Ale jak se orientujeme v mýtech Nového kontinentu? Znáte jméno Tezcatlipoca? V překladu znamená "Kouřící zrcadlo" a jde o boha, jenž býval aztéky původně uctívan jako "Sluneční", leč časem se proměnil v personifikaci všeho zla světa. To Inkové zase  španělského dobyvatele Francisca Pizzaru považovali za právě se vracejícícho boha Virakoču. Ostatně, poslední z inckých králů, Atahuallpa, své lidi ve falešném přesvědčení jen utvrdil. Pizzara si díky tomu přišel na nespočetný majetek.

Orientovat se ale můžete i podle témat. Zajímá vás stvoření světa, nebo třeba potopa, kterou oprašuje většina kultur celého světa? Či chcete znát rovnou konec? Na některé odpovědi se ale musíte zeptat skutečně podivných tvorů. Několikahlavého psa Kerbera (oficiálně má hlavy tři, ale často je vyobrazován s více hlavami) určitě znáte, ale vědeli jste třeba, že tolik rozšířený mýtus středověkých námořníků o mořských pannách má své kořeny již celé staletí před naším letopočtem v Číně? Ťiao-žen se totiž nazývají půvabné dlohovlasé bytosti, které mají spodní část těla rybí! Přečíst si o nich můžeme již v Knize hor a moří, která byla napsána pravděpodobně ještě před přelomem našeho letopočtu. Bohužel, zachovají se z ní jen torza.

Ke slovu se dostanou i milovníci romatiky. V kapitole shrnující vášnivá milostná vzplanutí dvojic z bájí a pověstí narazíme na Etain a Midira, Pastevce a Tkadlenu, Tristana a Izoldu a celé zástupy vášnivců, o kterým jsme jaktěživ neslyšeli. Ale ani láska není věčná a proto kniha končí tak, jak se od mytologického závěru očekává - v podsvětí. Připravte si minci pro Chárona, posmrtně cestovat můžete i na stránkách bájí! 

Bartlettová Sarah
Mýty a báje od A do Z
Vydavatel: Metafora
Počet stránek: 400, doporučená cena: 379 Kč
Ikonka: www.metafora.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0235 s