Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníVirgonaut? Důstojný epitaf

10.03.2010   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Někomu nestačí ani 100 let, aby po něm něco zbylo. Odillo Stradický ze Strdic zvládl čtyřicítku a ve své definitivně poslední sbírce Virgonaut zanechal verše skutečně důstojné.

Zavilý mystifikátor utíkal zdařile celý život z osidel médií, když zdařile zpochybňoval i svou vlastní existenci, což se mu daří, kupodivu, i po smrti. Pochybovači žijí dodnes. Náš člověk jim sice nenávratně unikl, ale, co kdyby ...

Stradický se pral v životě sám se sebou, to se ví. Zajímavé je, že on, básník, prozaik, esejista i dramatik, považoval fenomén písma za přímý zdroj úpadku lidské civilizace. Můžeme otevřít diskusi, co lze považovat za „úpadek lidské civilizace“, když nástroj písma lidstvo používá již od dávných století a i laický pozorovatel musí uznat, že ne každé období je vhodné označit jako úpadkové. Přitom na rukopise této sbírky pracoval ještě v den své smrti, 26.prosince 2006. Tou to ale nekončilo. Svazek zabavila policie, poté se stal předmětem tahanic při dědickém řízení. Když vypukl požár v Průmyslovém paláci v Praze, shořel málem tam. Co tam dělal? Neřešme to. Podstatná je jeho až nenávist ke své práci.

Stradický do sbírky zařadil básně, jež vznikaly po roce 2004. Básně možná nevědomky shrnující dosavadní autorovo činění na tomto světě. Ovšem není to obsah, na co chci tady ukázat. Tím je forma. Doslova mě uhranula. Především jedinečné, originální verše. Sbírka je psaná vázaně a netradiční použitá vazba slov, novotvary a jinotvary jsou to, co vás ke knize přitáhne. Když novotvary, tak zasazené do kontextu dalších slov způsobem, jenž zaručuje, že k vysvětlení výrazu nepotřebujete slovník. Nakonec, těžko byste tam ten význam hledali, encyklopedisty Stradický v bytě neměl. Stradického schopnost jít na hranu originality je výjimečná. S každou přečtenou básní má radost ze seznámení s knihou povyrostla. Jenže, básní je jen na padesát a tak až do nebe neporostu. Navíc jsou tištěny jen na jedné straně knižního listu. Grafikova vynalézavost, básničky se totiž vejdou na jednu stránku. V případě všestránkového tisku bychom se bavili o sešitu a nikoli o knize.

Tahle mi šmakovala hodně. Dlouho už jsem se jednotlivými básněmi i celou, tajuplně fialovou sbírečkou nebrodil s takovou radostí, jako touto.Řeknu to. Vřele doporučuji. 

Odillo Stradický ze Strdic: Virgonaut
Vydalo nakladatelství Druhé město v roce 2010
Obálka a fotografie
www.druhemesto.czOdillo Stradický


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0359 s