Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Návrat ztracených kultů?



Úvodník: Nakladatelství Metafora přichází s dalším titulem řady Atlas. Po Ztracených městech, Atlantidě a Tajných spolcích si můžeme rozšířit nejen svou knihovnu o další téma. A v krásné vazbě,se spoustou barevných ilustrací i fotografií na křídovém papíře, potěší svým obsahem i stylisticky čistou češtinou. To dnes málokde potkáme, že?

Článek: Pokud se chceme poznat, hledáme na úrovni multikultur různých časů stejné zážitky. A najdeme je. I v tom nám může být nápomocen tento knižní titul. Uvidíme, že se lišíme snad jenom v cestách, kterými se k nim pokoušíme dostat. Přitom náboženství samo o sobě nás k pravdě dovést nemusí, ale také může. V této knize najdete mnoho myšlenek o životě. Myšlenek opatrovaných našimi předky jako nejcennější démanty, záleží jenom na nás, jak je přijmeme.

Část první-Kulty plodnosti, uctívání přírody a obětní rituály

Lákavé téma, pro živočicha „lidského“, zejména to poslední. Ale tady není nic nadarmo, krvavé scény nečekejte, ikdyž i na ně může dojít. Ale ve správném pochopení jako navrácení darů silám, které si je zaslouží. Že nesouhlasíte? I o tom jsou zde vedené řádky, aby někdy odpověděly, jindy zpochybnily. A už se chytáte. Hltáte ty dávné názory jako nejsladší pochoutky u slavnostní večeře. A kdo má málo, ať veden svou myšlenkou sáhne dále. Tak to má být u dychtivého čtenáře. Kniha je základním vodítkem a koho zaujme jakékoli téma, hlouběji hledá jinde. Mne osobně zaujal Mínojský kult. Ne nadarmo si jej vybral mistr mistrů Shakespeare ve svému Králi Learovi. A jak závidím ženám, které byly ve jménu svého uctívání zvány „měsíčními bytostmi“, nebo, chcete-li, „vládnoucími bohyněmi“.

Druhá část-Kulty ženských božstev
A zase ženy? Kdo ví, nediví se. A kdo ne, pozná proč. Vždyť právě ztráta animy přinesla ochromení v duši všech bez rozdílu pohlaví. A byť se může zdát, že je dnes jiná doba, následky poneseme ještě dlouho. O to zajímavější je skládat si střípky vědění a nacházet v nich to hlavní-propojení celého lidství. V souvislosti se změnami, které se kolem nás i bez nás dějí, více než zajímavé.
Pouze bych se jako čtenář přimluvila, vzhledem ke složité orientaci ve jménech a jejich několikerých podobách, za zjednodušení formou např. pouze jediného označování pod stejným jménem. Odborníci by nesouhlasili, vím proč.

Část třetí-Záhadná náboženství a mystické tradice
Potřebuje víra církev? Jak je naše nevědomí neblaze ovlivňováno institucionalizováním? Až kam může dojít inkvizice ve jménu její obhajoby? Následuje zákonitý vznik tajných kultů. Nejen tyto otázky najdeme v této kapitole. Snadno podlehneme kouzlu Tajné řeči k synu Tatovi na hoře o znovuzrození nebo Smaragdové desce. Chtěla bych být při tom. A nedivím se, když podlehli i takoví velikáni jako Roger Bacon, či Carl Gustav Jung.
 
Ve čtvrté části-Kulty new age se potkáváme se základními současnými názorovými skupinami mimo oficiální náboženské směry.

V závěru lze pouze dodat, že tato kniha je příjemným průvodcem, kudy se vydat, nebo „pouze“ velice solidním přehledem základních znalostí člověka, jenž se cítí být kulturním. A já dodávám, že provádí velice ladným a kultivovaným způsobem.

Atlas
Ztracené kulty a tajemná náboženství
Pozoruhodné náboženské víry od úsvitu věků do dneška
David Douglas
Londýn – Godsfield Press, 2009
z anglického originálu přeložil Jiří Laštůvka
vydala Metafora 2010
foto
www.metafora.cz

15.03.2010 - Julie Kolocová