Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Románek naruby aneb Bárbíny v akciÚvodník: Toužíte po lásce, happy endu, souznění a krásných chvílích? V tom případě tuto knihu ihned odložte! Již po přezkoumání obalu knihy mě zaujal autorčin věk. Pouhých 18 let. Knihu začala psát ve svých patnácti letech, když ji přestaly bavit přeslazené dívčí romány. To mě zajímalo. Přestávám zkoumat i vizuální stránku knihy a pouštím se do čtení.

Článek: Jindra je obyčejná dívka s pořádně prořízlou vyřídilkou. Kluci jsou pro ni hlavně kamarádi, žádný vážný vztah. Na to je expert Jindřina sestra Jitka. Ne, že by Jindru kluci nezajímali vůbec. To zase ne. Prožije románek s Lukášem a pořádně pošramotí ego Frantovi, který se vsadil, že sbalí každou holku a byla mu přisouzena právě Jindra. Vážné to začne být až ve chvíli, kdy se Jindra zamiluje do Ondry – Jitčina kluka. A jak to dopadne? Na to už přijďte sami, ale prozradím, že se žádný šťastný konec konat nebude.

Sdílet životní trable s hlavní hrdinkou Jindrou a její sestrou Jitkou mě vyloženě bavilo. Nebýt školních a jiných povinností, knihu bych zcela jistě dočetla ještě týž den, kdy se mi dostala do rukou.

Smutek sluší bárbínám není typický román s klasickou zápletkou. Dobro vítězí nad zlem, méně hezčí dívky dostanou vždy ty nejkrásnější kluky, holkaři jsou nakonec ještě panicové a z ušlápnuté dívčiny se v mžiku stává lvice salónů. Tohle rozhodně v knize nenajdete.

Přestože nejsem zrovna snílek a idealista, občas si nějaký ten románek přečtu.  Přece jen mi ale více sedí realita a tu mi právě kniha Smutek sluší bárbínám nabídla plnými hrstmi. Jen jedinou věc bych vytkla. Sice je to s ohledem na autorčin věk pochopitelné, ale přeci jen, mnoho sprostých slov nedělá krásu nikde a nikomu.

A výsledný dojem? Za jedna, dnes dokonce i s hvězdičkou!

Klára &Skorpilová: Smutek sluší bárbínám
vydalo nakladatelství Daranus v roce 2010
obálka
www.knizniweb.cz

23.03.2010 - Monika Dobešová