Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Skřítek Rozmarýnek z rodu knihomolůÚvodník: Představovat v této zemi kreslíře Miloše Nesvadbu považuji za trapné. Jeho nádherné kresbičky pro dětičky plní zde celou knihu jasnými barvami. Veselý Rozmarýnek prolétne snad každou stranou publikace. Pohádky, říkadla, rozpočitadla pro nejmenší. Tolik podtitulek.

Článek: S porozuměním přijmeme fakt, že když pro nejmenší, tak se nás to týká a ne, že ne.

S povděkem přijmeme fakt, že řazení několikaminutových kousků je velmi přehledné a když se malý paňáca rozhoduje mezi pohádkou a říkadly je velmi příhodné mu z nich hned něco ocitovat pro snadnější výběr. Ovšem paňáca se nedá lehce ukolébat k pouhému čtení a já vidím první nedostatek knihy. Když čtete říkadlo o šnečkovi, malý despota logicky vyžaduje pohled na šnečka namalovaného a jsou mu zrovna šumafuk kopretiny, či co to tam je jako logotyp každé stránky. Rovněž tak mi vadí, že když je řeč o petrklíči, tak na mě větvemi mává smrk. Je vidět, že stavitelka textové poloviny knihy toho s malířem příliš neprobrali.

A pak je tu další renonc. Kniha pro tuto věkovou kategorii musí mít hodně velkých, aspoň půlstránkových ilustrací. Přesvědčte paňácu o tom, že stránky jsou opravdu každá jiná, když na každé se v rohu culí stejný, úplně malinký Rozmarýnek. „No, cifix“, říká a krčí ramínky. Podávejte potom vysvětlení… Jinak! Rozmarýnek je bytost velmi živoucí a životaschopná, Miloš Nesvadba pro tuto věkovou kategorii srozumitelný a snesené slovo v jak které veřejnosti ještě v paměti. Stavitelka Jana Semelková vsadila na kamínky z lidových vyprávění a udělala dobře. Jedině tímto způsobem lze očekávat, že sebraná slovesnost se zachová i do generací příštích. Pro nás, předříkávače, je zas milé, že si některé zasuté texty oprášíme.

Největší dojem na paňácu udělá bezesporu celková úprava knihy. Je v trvalých, omyvatelných deskách, na anfasu obálky je Rozmarýnek s celou partu zvířecích kamarádů, které pak najdeme uvnitř. V portfoliu dětské literatury přece jen jedna z těch nejpůvabnějších, jež se na trhu objevují. Jestli bude patřit k paňácovým favoritům, ukáže nejbližší budoucnost.

Miloš Nesvadba: Rozmarýnek
Vydalo nakladatelství XYZ v roce 2010
Obálka
www.xyz-knihy.cz

08.04.2010 - Jaromír Komorous