Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Až za hranice chápání



Úvodník: Téměř sci-fi, řekne fanda téhle literatury, kdyby… Docela hustý, řekne student fyziky na jakémkoli stupni českého školství. Velká dobrodružná cesta do oblastí, o kterých jste slyšeli, ale báli se do nich vkročit. Michio Kaku napsal slabikář pro zvídavé. Fyzika nemožného. A na vás je, zda dáte přednost knize či, dejme tomu, nedělnímu bulváru. Co dá člověku víc?

Článek: Michio Kaku je profesorem teoretické fyziky na City College v New Yorku a hrne to do lidí všemi možnými kanály. Vedle řady knih (u nás nakladatelství Argo a Dokořán) má pravidelné týdenní rozhlasové pořady, které se vysílají po celých státech. A zúčastňuje se různých televizních debat a populárně naučných pořadů, fyzika je pro něj denní chleba.

Zajímavé a pro laickou veřejnost překvapivé je zjištění, že autor bez zábran cituje z dnes již kultovního televizního seriálu Star Trek. Kosmická loď Enterprise a její kapitán Kirk jsou v ní konfrontováni s fyzikálními jevy a možnostmi, jež dokazují, že tvůrci bijáku v mnohém předběhli dobu a přinejmenším byli hodně vybaveni teoreticky. O ostrém vidění fikčním nemluvě. Už Jules Verne takhle viděl až za roh a my se dodnes divíme, co tam nacházel a co se později ukázalo jako zcela reálné. A pak přišlo kino, které fantastično vtěsnalo do života hrdinů a dennodenně jim  předkládalo rébusy, které Michio Kaku v knize servíruje čtenáři. S jasnou a solidní vědeckou platformou, velmi čitelně podanou.

Už rozdělení jevů, jež mohou posunout naše chápání světa o notný kus dál do kapitol s názvy, jimž čtenář rozumí a určitě je při setkání s fyzikou už někde slyšel, je přínosné a pro něj přitažlivé. Začít kapitolou Silová pole, ocitovat Tři Clarkovy zákony a vykřiknout rozkaz: „Zvedněte štíty!“, tedy vůbec první rozkaz tehdy sotva třicetiletého Kirka, je návnada hodna zkušeného stratéga. Jde totiž o to, že aktivace silového pole ochrání Enterprise před nepřátelskou palbou. Sci-fi příběh stojí na pevném teoretickém fundamentu.
Jediným způsobem, jak poznat hranice možného, je překročit je směrem k nemožnému. Jeden z Clarkových zákonů. Řečeno s Cimrmanem: „Nemusíte souhlasit, ale to je asi tak všechno, co můžete dělat“. A pak už sledujeme defilé témat. Za velmi zdařilou považuji etudu Telepatie a když se přeneseme dál, počteme si v Cestování v čase.

Toť oříšek, viďte! „Jak může být minulost a budoucnost, když minulost již není a budoucnost ještě není?“ Svatý Augustin se s otázkou pral už okolo roku 400 našeho letopočtu a jak je vidět, aktuální je dodnes. Ostatně jako vše, na co kniha ukazuje.

Michio Kaku: Fyzika nemožného
Vydalo nakladatelství Argo, Dokořán v roce 2010
ikonka
www.argo.cz;


03.05.2010 - Jaromír Komorous