Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Marie z Magdaly



Úvodník: Nakladatelství Onyx vydalo v roce 2010 novinku české autorky píšící pod pseudonymem Rosa de Sar s názvem Mesiáš. Této knize předcházel v roce 2007 titul Marie z Magdaly a ženy v životě Ježíše. Jelikož obě knihy spolu nejen námětově úzce souvisejí, je dobré k bližšímu seznámení sáhnout po obojím. A jak začít? Určitě nejlépe Marií z Magdaly.

Článek: Otevírám knihu s příslibem rozluštění tajemství, doplněnou pro ilustraci černobílými fotografiemi, příjemně provázejícími psané slovo. Už na první pohled zaujme přehledné třídění do kapitol pod příznačnými názvy jako Jednota mužského a ženského principu, Egypt zdrojem moudrosti a další. Pro mnohé možná překvapující, neboť zavání možností jiného pohledu, než na jaký jsme si zvykli. Přestože doba kráčí v oblasti historického poznávání mílovými kroky, někde se jakoby zastavila. Lépe je snad říci musela se zastavit. Z mnoha důvodů. Dogmata stanovená různými institucemi, stojatost myšlení lidí, nechuť jít v boji hlavou proti zdi a v neposlední řadě to nejsilnější – víra v zažité, staletí opakované, víra ve stabilitu jako ke kmeni života. Bez ní je pro mnohé opravdu těžké bytí.

A tak jasně překvapí ten, kdo se pouští na tenkém ledě do boje. A kdo by hledal ve zbroji rytířské muže, ten se spletl!

Za veliký klad v této knize považuji nejen námět, ale i její historickou odbornost a pečlivost, s jakou k jednotlivým tématům přistupuje. Doplňuje naše vědomosti z několika pohledů, jasně nám ukazuje možnosti výkladu a přitom nezastírá, kolik je různorodých cest v našem poznání i kolik je možných výkladů. Nic není dogma, neměnné, vytržené ze souvislostí. Každý čtenář se musí řídit vlastním uvážením a postupně dojdeme ke stejnému výsledku. Totiž že historie jako taková není nikdy s uzavřeným koncem. Vždy, když si můžeme být něčím jisti, přijde okamžik, který celou tu „pravdu“ obrátí naruby a my můžeme pátrat znovu. To je na tom nejkrásnější.

Za obzvlášť zdařilé považuji kapitoly "Egypt zdrojem moudrosti" a "Marie a Svatý grál, alchymické výklady mýtů". Tu první pro jasnou koncepci výkladu všech nejstarších kořenů křesťanství, konkrétní ukázky spojitosti všech starých náboženských kultů a vytyčení místa ženy v nich. Druhou pro schopnost bez bázně a hany mluvit o zapovězeném. Svatý grál jako plodné lůno Mariino, samozřejmě v symbolickém významu, jako univerzální panenské ženství, jistě více než zajímavá myšlenka duchovního pojetí tohoto tajemstvími obestřeného námětu.  To je malá ochutnávka z představované knihy.

Jenom drobná výtka na konec. Mnohdy jsou v knize užívána přetížená souvětí, jež sama o sobě i v méně náročném textu kladou velké nároky na čtenáře. Komplikace v pochopení mohou nastat i v případě nesprávného užití interpunkce, které místy bohužel najdeme.

Ovšem to nic nemění na tom, že uvedený knižní titul patří v poslední době v této oblasti jistě k jednomu z nejzajímavějších a právem si zaslouží pozornost vnímavého čtenáře.

Rosa de Sar: Marie z Magdaly a ženy v životě Ježíše
Vydalo nakladatelství ONYX
Praha 2007
(obálka
www.onyxedition.com)

28.04.2010 - Julie Kolocová