Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - TV tip - ČLOVĚK BESTIE - Zolův román v Renoirově filmu



Úvodník: 72 let uplynulo od premiéry filmu ČLOVĚK BESTIE. To už je skutečná filmová klasika, co říkáte? A že vám takto starý film nemá co říci? Než se utvrdíte v tomto apriorním názoru zkuste malý test - pusťe si film ČLOVĚK BESTIE v televizi. Vsadím se, že vás zaujme, i když svým stylem vyprávění je skutečně odlišný od dnešních akčních dramat.

Článek: Snímek ČLOVĚK BESTIE (1938) je skutečným dramatem, dramatem člověka, který je v zajetí svého dědičného zatížení. Předlohou k filmu byl známý román naturalistického spisovatele Emila Zoly (stojí za přečtení). Tragickým hrdinou filmu je strojvůdce Lantier ztělesněný Jeanerm Gabinem. Má pocit, že musí pykat za hříchy svého otce i děda, kteří byli věčně opilí a jemu "zkazili krev." Jak doslova říká Zola: "Hlava mu pukala hrůzou člověka hnaného k činům, které vykonat nechtěl a jejichž příčinu neznal." Návaly úzkosti, které Lantiera čas od času přepadají, jsou zřejmě duševní poruchou - a v ní je strojvůdce schopen i vraždy.

Lantier naváže milostný vztah s krásnou Severinou (Simone Simonová), ženou přednosty stanice. Pokušitelka, která milence navádí, aby zabil jejího nenáviděného muže, se nakonec stane sama obětí, když strojvůdce nezvládne nával afektu. Když si druhého dne pak uvědomí, co spáchal, nemá jinou možnost než odčinit smrt smrtí - v tomto případě vlastní.

V díle režiséra Jeana Renoira (1894-1978), prostředního syna slavného impresionistického malíře Augusta Renoira, zaujímá tento film stále čestné místo. Ve svém významu ho předčí jen přechozí mistrovské dílo VELKÁ ILUZE z prostředí německého zajateckého tábora v první světové válce a o rok později natočená silně ironizující komedie beroucí na paškál "horních deset tisíc" PRAVIDLA HRY.

S legendou francouzského herectví Jeanem Gabinem (1904-1976) se Renoir v té době dobře znal (třeba z natáčení VELKÉ ILUZE, kde Gabin hrál důstojníka). "Gabin je herec s velkým H. Nikdy jsem se nesetkal s tak silnou filmovou osobností. Je to fantastické, neuvěřitelné, musí to vyvěrat z velké poctivosti. Gabin je určitě nejpoctivější chlap, jakého jsem kdy poznal," řekl Renoir o herci (kterého, když ne z jiných děl, znáte určitě jako představitele komisaře Maigreta). Postavu Severíny měla původně hrát velká tragédka Gina Man?sová. Renoir ve svých pamětech vzpomíná, že producenty upozorňoval: "Pokud bude hrát ona, publikum bude už dopředu vědět, že se stane svědkem strašlivého dramatu. Navrhl jsem Simone Simonovou - herečku s rozkošným profilem pekingského psíčka, od kterého se dalo čekat všechno jiné než tragédie. Producenti se nechali přesvědčit a výsledkem je nezapomenutelná Severína."

Roli tuláka, neprávem nařčeného z vraždy, si kupodivu nezahrál Michel Simon, pro něhož Renoir v roce 1932 napsal "na tělo" scénář filmu o tulákovi BOUDU Z VODY VYTAŽENÝ, ale ujal se jí režisér osobně.


Film ČLOVĚK BESTIE je postaven na skvělých hereckých výkomech a na detailně přesném vystižení ponuré atmosféry nádraží i "bestie" v člověku, proti níž jsou jeho psychické síly nedostatečné. Studentům filmových škol se v souvisloti s filmem často připomíná fakt, že scény na lokomotivě jsou z většiny filmovány přímo na jedoucí lokomotivě. V té době tolik užívaná (a dnes už zastarale působící) zadní projekce byla užita z bezpečnostních důvodů jen při scéně sebevraždy. A úvodní dlouhá sekvence jedoucí lokomotivy byla studentům připomínána jako vzorová ukázka dynamické montáže.

Jak Renoir připouští "Film ČLOVĚK BESTIE mě utvrdil v mé touze po poetickém realismu. Ocelová masa lokomotivy se v mých představách proměnila v létající koberec z orientálních pohádek..." Zkuste se na pohádkové lokomotivě proletět v neděli 9. května od 22,45 hodin na ČT2.
********************************
ČLOVĚK BESTIE
(La B?te humaine)
Francie 1938, režie Jean Renoir
v České televizi v neděli 9. května od 22,45 hodin na programu ČT2




07.05.2010 - Stanislav Polauf