Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Křest slzou - nejlepší český animák festivalu Anifest 2009 v knižní podoběÚvodník: V prostoru pražského kina Mat je rušno. Kristina Dufková, režisérka dětské hororové pohádky Usnula jsem a ilustrátorka stejnojmenné knihy, je spolu se svým přítelem Jiřím Macháčkem a jejich dvěma dětmi středem pozornosti všech fotografů. A proč to všechno? Za pár minut totiž proběhne křest již zmiňované knihy, která bude do prodeje distribuována i s DVD dvacetiminutového animovaného filmu.

Článek:

Krátký film, který na festivalu Anifest v Třeboni získal cenu za nejlepší český animovaný snímek, se chystá, jako součást stejnojmenné knihy, do prodeje mezi klasické čtenáře. „Film byl hotový už loni a rok si žije takovým svým životem. To, že ho distribuujeme spolu s knížkou, je jediná forma, jak se může dostat k dětem a k normálnímu divákovi, ne jen k tomu festivalovému,“ prozrazuje Rozhledně Kristina Dufková.

Před zahájením slavnostního aktu panuje mezi přítomnými příjemná, přirozená atmosféra. Berta Macháčková, dabérka hlavní dětské postavy filmu a dcera herce Jiřího Macháčka a Kristiny Dufkové, spolu se svým bratrem Antonínem jenom září. Válí se po zemi, pózují fotografům a ti neváhají a zachycují každý jejich pohyb a radost ve tváři. Jiří Macháček se sklenkou vína a klidným výrazem ve tváři zahajuje křest a přizvané autory a spolupracovníky spolu s novináři a fotografy zve do sálu. Když jsou hosté usazeni na svých místech, Jiří v roli moderátora se ujímá slova a na pódium zve všechny přítomné, kteří se na filmu nějakým způsobem podíleli.

„Vidím, že všichni, kteří v Praze něco znamenají, jsou dnes zde,“ začíná zlehka Jiří Macháček a jako první si zve &Sárku Krejčovou z nakladatelství Albatros, dále Pavla Berčíka, který se staral o chod celého projektu od jeho zrodu až po finální část a Tomáše Holečka, autora textu knihy. Samozřejmě nezapomíná na hlavní tvůrkyni a svoji přítelkyni Kristinu Dufkovou, která přichází spolu s dcerou Bertou a synem Antonínem, kterému byl film věnován. Na jevišti se po chvíli objevují i herci a herečky, kteří propůjčili kresleným postavičkám svůj hlas. Mezi nimi je však pouze zlomek těch nejlepších, kteří figurky zosobnili. „Všichni byli k nabídce spolupracovat poměrně vřelí, spíš zde byl časový problém, ale jinak mi vyšli vstříc. Dabing se dělal úplně na začátku filmu, takže oni cosi namlouvali do mikrofonu a vůbec nevěděli, co z toho bude. Za některé z nich, jako je pan Lábus nebo pan Kaiser jsem byla velice ráda,“ vysvětlila po křestu Kristina Dufková.

Blíží se chvíle, kvůli které se dnes všichni sešli a křtu se ujímá hlavní „hlasová“ aktérka filmu Berta Macháčková. Čím se bude křtít? Přece slzou malé holčičky Miroslavy. Proč? Odpověď najdete jen v knize nebo filmu. A kdo je vlastně malá Miroslava a odkud pochází její příběh?

Kořeny celého vyprávění bychom našli v mexické legendě, která praví, že ten, kdo usne na hrobě, probudí se ve světě mrtvých. Mexický spisovatel Jorge A. Estrada na základě legendy vymyslel pohádku, kde hlavní hrdinka, malá Miroslava, usne na jednom z hrobů na hřbitově Obregon a co následuje, už znáte z legendy. Režisérka a animátorka Kristina Dufková se rozhodla převést příběh k nám do Čech a vytvořila tak dětskou animovanou hororovou pohádku s názvem Usnula jsem.

Jedním z překvapivých aspektů filmu i knihy je styl, kterým jsou postavy a prostředí nakresleny. Ten vyznívá na první pohled jako lehce amatérský, na druhou stranu však originální a pro dětské oko naprosto dokonalý. „Hledali jsme nějakou podobu a mě napadlo právě tohle. Bylo to hodně spontánní,“ prozradila ilustrátorka Kristina Dufková. Samotné téma se zdá být pro tak malé děti však trochu drsné. Smrt pro ně v tak útlém věku může znamenat něco nestravitelného a stresujícího. Film Usnula jsem je však vystavěn nejen na obsahu a nezapomenutelně vypodobeném prostředí a postavách, ale i na barevnosti a hudební složce, které jsou v jakémsi kontrastu se smrtí. „Myslím, že otevření tématu smrti je pro děti dobré. Ony si v tom najdou nějaký svůj princip, jak to je. Nemyslím, že by to bylo nějak přehnaně morbidní a především, aby film nepůsobil ponuře a všechny děti to neodradilo, živá hudba a veselé barvy byly podmínkou,“ vysvětlila režisérka.

Dalším tahounem filmu jsou také již zmiňované propůjčené hlasy osobností českého filmu, které tomu dodaly své ovoce. Ať už Pavel Liška, Bára Hrzánová, Ivan Trojan, ale i Jiří Macháček přidali snímku na záživnosti. Rozhodně i fakt, že hlavní dvě postavy namluvil přítel a dcera Kristiny Dufkové, je neopomenutelný. „Byla to taková forma rodinné hry,“ zavzpomínala s úsměvem.

Po samotném křtu jsou hosté zváni na občerstvení, které úzce souvisí s prostředím, ve kterém se příběh malé Miroslavy odehrává. K dispozici jsou tedy věnečky nebo rakvičky. Než se všichni rozutečou pro rozhovory s tvůrci a malé občerstvení, &Sárka Krejčová z vydavatelství Albatros závěrečnými slovy přeje knize mnoho úspěchů a upozorňuje, že každá nečtená kniha je mrtvá kniha, což je možná lehce paradoxní tvrzení, pokud se bavíme o knize s tématikou smrti. Důležité však je, že jde o první dětský horor a jelikož žijeme v době, kdy malé děti od útlého věku díky počítačům nemají s podobnými tématy problém a většina z nich se dnes už zkrátka nepovažuje za tabu, můžeme se domnívat, že kniha i film budou mít u diváků úspěch.  

Usnula jsem - film
Námět: Jorge Estrada
Scénář: Jorge Estrada, Kristina Dufková
Spolupráce na scénáři: Tomáš Holeček
Výtvarník a režie: Kristina Dufková
Obsazení: Berta Macháčková, Jiří Macháček, Lenka Vychodilová, Bára Hrzánová, Jiří Lábus, Oldřich Kaiser, Pavel Liška, Ivan Trojan, Lenka Vlasáková a další
2009

Usnula jsem - kniha
Tomáš Holeček, Kristina Dufková, Jorge A. Estrada
Nakladatelství Albatros
2010

 Zdroje foto: ceskenoviny.cz, usnulajsem.cz  18.05.2010 - Zdeňka Brychtová