Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Přeludy dobyÚvodník: Roky ve dnech s podtitulem České umění 1945-1957, tak se nazývá výstava, jež v současné době probíhá v Městské knihovně v Praze. Jako jeden z nejambicióznějších současných projektů ji připravila Galerie hlavního města Prahy.

Článek: Co si od ní divák může slibovat? Na první pohled by se mohlo zdát, že navštívíme kompozici rozsahem odpovídající několika málo letům, jež by měla odrážet. Ale to jsme na omylu. Byť pouhých dvanáct let, děl, která zde můžeme zhlédnout, je téměř nekonečná řada. Tematicky je expozice rozdělena do třinácti částí spojených výrazově i obsahově a zároveň do dvou časových etap, jejichž předělem je únor 1948. Lákavé, ale…

Pojďme společně nahlédnout. První část jasné téma, jak jinak, druhá světová válka. Cítíme snahu autorů utéci od popisnosti k expresivnímu vyjadřování nastřádané hrůzy, koncentrační tábor, plynová maska, zbořené ulice, beznaděj. Co autor, to jiný pohled i způsob vyjádření. Chápeme jednotu obsahu. Popojdeme dál, a..? Začínáme se pomalu ztrácet. Smysly jsou roztříštěné, nekonečné řady děl začínají působit únavně. Chybí možnost nasát tu atmosféru, v klidu se zastavit a přijmout dílo, které by si zasluhovalo dostatek prostoru. V úvodu ještě vychutnáváme například Hlavu v plynové masce Ladislava Zívra, ale o kousek dál už opravdu vstřebávat nestačíme.
Prohlédnout si zde můžeme plátna, koláže, malby i objekty jak autorů zvučných jmen, tak i těch, která dosud příliš nezazněla : Zrzavý, Toyen, Medek, Filla, Kolář, Boudník, Sekal, Sudek,…
Za nejzdařilejší část považuji Imaginaci strachu. Tady je prostor k vyznění výtvarných dramat, nebo okruh Balada s výsostným postavením Emila Filly nepůsobí roztříštěně a díky většímu prostoru si zde vystavená díla můžeme patřičně vychutnat. A konečně i Memento mori, kde vidíme očima malířů Máchy, Erbena, Poea.
Ale to už jsme tak unaveni, že zbytek vynikajících umělců necháváme raději za sebou.

Krásný záměr, ale snaha říci a ukázat mnoho tu je na škodu. Kvantita převálcovala kvalitu.

Roky ve dnech/ České umění 1945-1957
Galerie hlavního města Prahy
Městská knihovna Praha
28.5.-19.9.2010
Kurátorka Marie KlimešováLadislav Zívr "Hlava v plynové masce" 1945, patinovaná pálená hlína                                                 
František Kaláb "Ulice v dešti" 1945, olej

Obraz v úvodu: Toyen "Sejfy" 1946, olej
Foto: autorka článku


04.06.2010 - Julie Kolocová