Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Rok přáníÚvodník: Slibný, snad i tajuplný titul si pro svou knihu vybrala Noelle Oxenhandlerová a na pulty knižních svatostánků ji k nám přináší nakladatelství Metafora. Rok přání. Dům,muž, má duše…Deník splněné touhy. Že je toho na jeden rok až moc? Také si myslím, ale o mne nejde, že.

Článek: Co vlastně víme o téhle autorce. Známá je množstvím článků, jež uveřejňuje v prestižních časopisech ( The New York Times Magazíne, Vogue, The New Yorker atd.). Mimoto má na svém kontě tři knihy, včetně této, a vede kurzy tvůrčího psaní v kalifornské Sonomě. Ve vlastním uměleckém literárním světě je tedy spíše nováčkem.

Přebal knihy láká. Chcete, aby se vaše přání změnila ve skutečnost? Pak si přečtěte tuhle knížku. Přinese vám poučení a moudrost, ale i zábavu, radost, smích a inspiraci.

Tak tedy s chutí do toho.
Srdce mi buší v očekávání nemožného. Vždyť téměř všechny lidské bytosti se vytrvale brání uvěřit, že se věci mnohé dějí náhodou. Nazýváme ty taje magií a odmítáme je přijmout. V mysli dávných lidí měla magie, pochopitelně z mnohých příčin, mimořádnou moc. Sucho, nemoc, potrat, povodeň i hladomor, nebo naopak bohatství, láska, plodnost, úroda, to vše se jí dalo vysvětlit.

Ale jak je možné, že si své místo nacházejí tyto rituály i v současné době? Snadná odpověď. Sama věda začíná bořit hranici, kterou kdysi mezi vědomým a nevědomým, chcete-li hmotným a nehmotným, vytvořila. A k téhle hranici se nás autorka snaží přiblížit. Musím podotknout, že v prvních kapitolách se jí to rozhodně úspěšně daří. Kombinuje to, co už můžeme vědět, s poutavým vyprávěním svého životního osudu. A čtenář jí věří. Nacházíme zde spoustu podnětů k zamyšlení jak ve formě převzatých „mouder“, tak i originálních myšlenek.

Klepej a bude ti otevřeno. A co bude, když nenajdeš sílu ani k tomu zaklepání?
Nebezpečí netkví v tom, že duše zapochybuje, zda má nějaký chléb, ale že lží sama sebe přesvědčí, že není hladová.
Pro splnění přání se musíme otevřít….

Spolu s tím se nám snaží ukázat cestu, jak dojít ke splnění svých snů. Kultovní předměty, síla vyslané myšlenky, naslouchání vnitřnímu hlasu, intuice, nutnost své přání řádně zformulovat a pak? Vykročit.

Se spoustou názorů lze souhlasit, ale co knize neprospělo?
Poslední kapitoly čtenáře spíše unavují, ztrácí se napětí, jsme zahlceni množstvím prolínajících se příběhů a jako by chyběla pointa. Přitom zde je, jenže chudinka téměř neviditelná. Autorka nás o ní nepřesvědčila.

Přesto věřím, že má tato novinka v knižních regálech své místo a že mnohé čtenáře dokáže pobavit i zaujmout.

Noelle Oxenhandlerová: Rok přání
vydalo nakladatelství Metafora v roce 2010
vydání první
přeložil Zdík Dušek
obálka
www.metafora.cz

14.06.2010 - Julie Kolocová