Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Pražské drobnosti, které neznáte



Úvodník: Možná je pravidelně míjíte, ale netušíte, jak velký mají význam a historii. Možná, že byste je toužili poznat, ale v průvodcích či jiných publikacích o pražských památkách o nich není zmínka. Teď ale máte pestrý výběr. Začtěte se do knihy Pražské drobnosti aneb KOUZELNÉ MALIČKOSTI od Stanislava Srnského, kterou vydává nakladatelství MOTTO.

Článek: Žádné hop sem, hop tam. Nebojte se, že autor vybral několik neznámých pamětihodností, které mají zajímavou historii a náhodně je seřadil do svazku. Publikace je roztříděna do třinácti kapitol, z nichž každá nese určité pojítko.

První část tak představí skulptury spjaté s nejznámější pražskou řekou – Vltavou. Seznámíte se nejen s díly, které lemují povodí řeky, ale také s alegoriemi na Vltavu, které naleznete např. u Národního muzea.

V dalším oddíle se projdete po pražské dlažbě. Víte, že na Karlově mostě se v devatenáctém století chodilo po litinových deskách s protiskluzovými rýhami nebo že než se došlo k ideálnímu obložení naší metropole, tak se zkoušely břidlicové, pískovcové a opukové varianty a nechyběly ani směsi vápna a cementu? Dnes, když jdeme po chodníku, tak se spíš díváme pod nohy, abychom nezakopli, ale někdy můžeme narazit na zajímavé mozaiky. Ty tvoří tzv. poutače, na které v dnešní reklamě již nejsme moc zvyklí. Jedná se o názvy různých institucí nebo podniků jako je např. na Palachově náměstí zkratka V&SUP (Vysoká škola uměleckoprůmyslová) nebo jednoduše písmeno CH v ulici Na Florenci, které patří pivnici s názvem Chaloupka. A ještě taková drobnost v kontextu k dnešku – mezi nejpoužívanější materiál patřil až do příchodu asfaltu mramor (do konce druhé světové války) a odolnost jednotlivých typů mramoru (bílý chýnovský, červený slivenecký atd.) proti vychození měl na starosti profesor jménem Jiří Paroubek. Více se dočtete v knize, teď zvedněte hlavu a navnaďte se na pomníky.

Ty mají bohatou historii a u některých je nejzajímavější právě nějaká ta drobnost, na kterou vás autor upozorní v knize, takže si zapamatujte, že nevnímejte jen celek, ale hledejte detaily. Třeba najdete i v Praze Krakonoše. A když už jsme u konkrétností, pak míříme k dalším tématům v knize – zmapujeme hojný zástup lvích podob, Maurů nebo Atlasů a odtud se dostaneme ke klepadlům na vratech a dveřích. Zde stojí za pozornost rozpustilost barokních umělců, kteří jednu část klepadla vytvořili jako podobu muže (Adam) a druhou ztvárnili do podoby ženy (Eva). Při pohybu se tyto dvě části navzájem symbolicky dotýkají. Kde klepadlo najdete? V knize odpověď určitě najdete...

Pomalu se dostaneme k viditelnějším pamětihodnostem, kde si zmapujeme sluneční hodiny ve většině pražských obvodech, přesuneme se na střechy domů a nakonec si vytipujeme několik zajímavých objektů, které autor nemohl zařadit do tématické koncepce předchozích kapitol.

Pražské drobnosti aneb KOUZELNÉ MALIČKOSTI přináší pestrý výčet památek, kterých si pro jejich nenápadnost nevšímáme, ale o to víc nás zaujme jejich původ. Tuto historii nám bohatě představí právě autor, nechybí zde ani obrazová galerie a rejstřík významných jmen spjatých s pamětihodnostmi. Takže zatímco zahraniční turisté s všeobecnými průvodci a následující delegáta s deštníkem korzují po notoricky známých památkách, vy se vybavte novým svazkem nakladatelství MOTTO a jako správný domorodec poznejte víc.

Srnský Stanislav: Pražské drobnosti aneb KOUZELNÉ MALIČKOSTI, nakladatelství MOTTO, Praha 2010.

Obálka knihy: nakladatelství MOTTO
 



22.06.2010 - Aneta Šimonková