Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Záhady vylovené z vod moříÚvodník: Najděte suchozemce, kterému je naprosto lhostejné záhadné dění v mořích okolo břehů nám známého světa. Na takového prstem ukázat neumím. Ale znám jednoho, jenž nám je s radostí svými texty popíše a to dokonale. Jan A. Novák, Tajemství mořských hlubin.

Článek: Nejkrásnější pocity vyplývají ze záhad. Jsou to pocity, které stojí u kolébky skutečného umění a skutečné vědy. Člověk, který tyto pocity nezná, člověk, který se neumí divit a neumí žasnout, je prakticky mrtvý. Je jako hasnoucí svíce. Tolik Albert Einstein. Jeho citátem kniha začíná a přes toto prizma svazek nahlížejme. Procházíme jím od záhady k záhadě, mnohdy s reálným vysvětlením. To ale není jediný cíl námi hledaný.

Autor vystudoval vysokou zemědělskou a k nám přichází jako novinář a publicista z Hospodářských novin a veliké pardon, též jako autor asi desítky knih. Alespoň jeden titul: Tunguzský meteorit. Znáte, viďte? Pravidelně publikuje v časopise Ikarie, sci-fi je jeho hřiště. K této knize vede celkem čitelná stopa od titulu Záhady oceánu. Zde běžíme více naproti historii a budeme překvapeni, kde všude a za čím jdou nalézt doteky předků, byť si mylně mysleli, že moře vše pohřbívá navždy. A naopak, někde bychom je rádi našli, ale nic.

Citujme názvy některých kapitol: Ruiny na dně moří. Ďábelská místa. Startují UFO z moře? Máte totiž před sebou knihu, která záhadologií spolehlivě zabydlí celý váš současný domácí přístav a ještě budou kolem šplouchat vlny. Vidíte na nich Noemovu archu? Tak až k ní. Ale i k bytostem z jiných světů. Jedna snadná otázka. Co je Bludný Holanďan? Přece loď bez posádky, záhadně zmizelé bůhvíkam. Jenže na lodi zbude polobláznivý pes, klec s papouškem, oba víceméně fyzicky celkem v pohodě a nikde ani noha. Co s tím? Na to vám neodpoví ani autor a takových událostí bez vysvětlení je kupodivu pořád hodně.

Kde to, jářku, žijeme? V našem, pořád ještě hodně záhadném světě, přátelé. Krása, viďte?
Kniha je vybavena obrazovým materiálem, doprovodem mnohdy překvapivým, ale převážně z oblasti dokumentaristiky. Jak jinak? Autor se s materií vyrovnává na úrovni znalostí 21. století. Přidává ale notnou dávku svých osobních sympatií k tématu, k mořskému živlu i životě v něm a courat na jeho dně? Paráda! Skrze všechny tajuplné známé i neznámé úkazy a události se vrací kniha v závěru k textu nejvěčnějšímu. Kniha Genesis takový přináší, že…?
Řekl také Bůh: shromážděte se vody, kteréž jsou pod nebem, v místo jedno a ukaž se místo suché! A stalo se tak. I nazval Bůh místo suché zemí a shromáždění vod nazval mořem. A viděl Bůh, že to bylo dobré… Kniha provází shromážděním vod. Hlavně jeho tajemstvím.

Jan A. Novák: Tajemství mořských hlubin
Vydalo nakladatelství XYZ v roce 2010
Ikonka
www.xyz-knihy.cz

28.06.2010 - Jaromír Komorous