Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Steklač a Vhrsti na velkém tahu. Spolu.Úvodník: Nemít v dětské knihovničce knihu s legendárním Boříkem, podepsán Vojtěch Steklač, znamenalo prekérnost v dětském světě hraničící s vyhoštěním z dětské tlupy. Nakladatelství XYZ přichází s kompletním vydáním zážitků holešovické party. Reedice i nové příběhy. Ale v každém případě s novým ilustrátorem celé řady. Jím je Vhrsti. Výtvarník nepřehlédnutelný.

Článek: Z celé kolekce mám teď možnost učíst tituly tři. Předem říkám, nostalgií příliš netrpím. Ale celá parta okolo Boříka evokuje v člověku krásné klukovství v městské aglomeraci, kdy to ještě bylo možné. Vojtěch Steklač vše popisuje s láskou a Vhrsti maluje s pochopením, tu epochu nemohl zažívat. Autor se stává, mimochodem, kronikářem své doby a mladý kreslíř velmi vnímajícím posluchačem i čtenářem. Vznikly knihy s právem místa na slunci.


Titul Bohoušek, označení svazek 2. Majitel jména je nadčasový exemplář třídního šprta, žalovníka, mistra světa. Takové najdeme všude kolem sebe. Po celý život. Bohouška ty krásné vlastnosti načapaly už na základní škole. Autor zapracoval časové reálie, sběr starého papíru se děje na popud soukromé výkupní firmy, učitelka je paní učitelka, ale kluci jsou kluci. Kniha končí happyendem, Bohoušek se umoudří po společném průšvihu, parta ho přijme. O to nejde. Pořád je tu ta atmosféra odřených kolen po odpoledni na ulici.


Další publikace na mém stole se jmenuje Aleš. Patří do sestavy, chlapík, jak by ne. Je jiný, než ostatní. Vychovává jej babička, což není ten největší problém. Aleš totiž  ztratil chuť se hýbat a kulatí se. Čili představuje tu už skoro polovinu dětské populace, pro níž je problém udělat kotrmelec, natož přeskočit kozu. Utopie. Nová spolužačka Růženka kluky dožene nastolit řád v jejich společenství, výběrové řízení na kápa squadry vyhrává kupodivu Aleš. A s ní pofidérní klukovskou moc. Růženka mizí za kopcem a z Aleše je mávnutím proutku čitelný holomek z Holešovic. Ale stále to je ještě známý Steklač.


Pekelná třída (Zlatá kreditka) je kompletní novinka. Posun v čase. Celá holešovická parta je na soukromém gymnáziu milionáře Pokštefla. Podivína Pokštefla. Kdo jiný by mohl vymyslet, že studentům vrazí na prázdniny do rukou kreditku, na které je padesát miliónů korun, s očekáváním, že oni ty prašulky rozmnoží? Vím kdo. Vojtěch Steklač. Možná bizardní deux ex machine. Ale možná ne tolik, jako představa, že parta rádoby notorických zlobičů jde o volné hodině do cukrárny. To jsem asi z jiného těsta a znám jiné studenty. Vojtěch Steklač, ročník 1945 zde roubuje na sebe neroubovatelné. Atmosféru svého jinošství se současností. A to spolu nefunguje, pokud si ty dvě složky nevyjdou vstříc. Zde nevyšly.

Vojtěch Steklač jasně překračuje svou karmu. Dětská literatura ano, ta pro mládež nemá příslušný šmak věku, jemuž je určena. Vhrsti se svou kreslířskou filozofií jako vždy bravurní.

Vojtěch Steklač: Bohoušek a spol. Aleš a spol. Pekelná třída
Vydalo nakladatelství XYZ v roce 2009
Ilustroval Vhrsti
Zdroj obrázků
www.xyz-knihy.cz
 05.07.2010 - Jaromír Komorous