Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Bezdětný otec a synÚvodník: Nepoužít krásný titul knihy, kterou „spáchal“ spoluzakladatel Cimrmanů Miloň Čepelka, bych považoval za nonsens. Na knize je totiž velice patrné, z jakého hnízda vylétla. Neotřelý námět a přece problém, jenž zase tak ojediněle ani trčet nemusí, chytré zpracování, které u předního „cimrmanologa“ nepřekvapí. Čtení nikoliv do vlaku, ale na dovolenou už ano.

Článek: Autor se zaměřil na tolik diskutovaný „střední věk“, který jako jinde nemá určen počátek ani konec a nechává na subjektivním názoru každého, kam se zařadí. Jedna rovina. Druhá, neméně zajímavá, možná i víc, jsou všední peripetie hlavního hrdiny knihy. Prokurátor Judr. Pavel Bednář, ve svém nádherném produktivním věku, je vlastně tajně nešťastný. Jak se to přihodí? Všechno se v něm hádá. Z neplodnosti zůstává sám. To ještě taková tragedie není. Ale pan prokurátor má na co vzpomínat, samota a nevím, jaké emoce, jej pošoupnou k tomu, aby své případné potomky, dnes přece dospělé, šel hledat. Jenže dětičky nevznikaly z lásky, ale z jeho pofiderního kšeftu z mládí s vlastním spermatem, kdy ani nevěděl, komu se ho dostane. Pozdě bycha honit, řeknete, ale to bychom nesměli žít v Česku, kde korupce a úskoky platí i na lékaře, takže o nějakém lékařském tajemství je hanba ve společnosti mluvit. Pavel Bednář se o svých potomcích dozví a jeho setkání s nimi je přirozeným pokračováním zvědavosti a touze vystoupit z rychlovlaku „Freedom“. Kulisy stojí. Příběh se rozjíždí. A pan prokurátor zjistí, že dětičky geny nezdědily.

Miloň Čepelka - textař, scénárista, autor her, básník, herec - neodbíhá k próze jako k náhlé příchozí odnoži své činnosti. Ne. Jeho prozaickou tvorbu chápejme jako přirozený proces části vykvetlé osobnosti, jež má své opodstatněné místo mezi ostatními. 

Nepřekvapí jakž takž optimistická pointa v jinak pesimisticky laděném mikrosvětě hlavního hrdiny. Ono to není zase něco tak výjimečného v našem odlidštěném světě a autorovi lze vlastně závidět jeho vysoce reálný pohled na dění okolo nás. Časovým rozpětím jistě román, autorem někde nazvaný „skororomán“. Je to jedno. Doporučuji. Čtivá záležitost.

Miloň Čepelka: Bezdětný otec a syn
Vydalo nakladatelství Daranus v roce 2010
obálka
www.daranus.cz; foto rovněž


Miloň Čepelka
22.07.2010 - Jaromír Komorous