Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Budou byty levnější?



Úvodník: Někdy mi připadá, že čeští ekonomové mají sice hluboké odborné znalosti, ale často vypínají obyčejný selský rozum. Zhruba před měsícem se veškerý tisk propůjčil propagandě jménem levné byty, kdy hlásal do světa, že nás nečeká zdražení, ale naopak cenová stagnace, či zlevnění některých bytů. Zřejmě si to pánové ekonomové vypočítali a proč tedy s jejich teoriemi nesouhlasit.

Článek: Nicméně při výpočtech se jaksi zapomněli rozhlédnout, jaká je situace v západní Evropě a také zapomněli na neustále se zvyšující nezaměstnanost, kdy likvidace podnikatelského sektoru, měsíc, co měsíc, přináší „nové ovoce“ v podobě tisíců čerstvě nezaměstnaných lidí. Ti mladší a hlavně aktivnější vyrážejí do velkých měst za prací, především do Prahy, což způsobuje jediný důsledek a to poptávku po bytech a nejen po pronájmech. Lze tedy očekávat do budoucna, že tam, kde bude lepší situace na pracovním trhu, bude i zvýšená poptávka po bydlení. Pokud by v takovém případě šly ceny bytů dolů, neodpovídalo by to základnímu ekonomickému vztahu nabídky a poptávky, kdy při větší poptávce, než je nabídka, ceny spíše stoupají. Pochopitelně ale ve zdravém tržním prostředí v oblastech, kde se těžko hledá zaměstnání, by byty měly být naopak mnohem lacinější. Můj rozum mi proto říká, že ani v Praze a jejím okolí rozhodně nemohou jít ceny bytů dolů.

Další skutečnost je ta, že ve velkých evropských metropolích jsou ceny za bydlení dosti vysoké a tak například díky tomu vznikla v okolí Paříže tzv. „satelitní městečka“, odkud lidé dojíždějí do Paříže za prací. Z vlastní zkušenosti vím, že cenový rozdíl například malých domků na španělském pobřeží činí v přepočtu na koruny v průměru dva milióny, oproti tomu, kolik stály před vstupem Španělska do EU. Navíc po našem vstupu do EU lze očekávat, že do Čech přijde více firem, založí si zde pobočky a budou pro své zahraniční zaměstnance potřebovat byty. Tito si pak vybírají s oblibou centra měst, proto může nastat i situace, kdy majitelé domů v oněch atraktivních lokalitách, zvýší jak nájemné, tak „odstupné“ na získání bytu. V současnosti se ono „odstupné“ v domě s majitelem na Vinohradech kupříkladu pohybuje ve výši půl milionu korun za dvoupokojový byt, kdy nájemce získá za tyto peníze pouze smlouvu na dobu neurčitou.

Samozřejmě, jak to s cenami bytů dopadne, si budeme muset počkat nejméně na letošní léto, přesto bych si neodvažovala optimisticky tvrdit, že budou byty levnější a pokud bych se rozhodovala pro koupi, či výměnu bytu, učiním tak nyní, protože nikdo z nás neví, jak naše členství v unii zamíchá s naším poměrně „divokým“ trhem s byty.


24.03.2004 - Martina Bittnerová