Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Český Krumlov potřetí – EGON SCHIELEÚvodník: Tentokrát si vás dovolím zavést do míst, která sice také jiskří energetickými víry, ale ty jsou tady roztáčeny se zcela jiným záměrem. Roztáčejí je zde vystavená umělecká díla, jež najdeme v místní galerii. Bývalý městský pivovar tu našel skvělé uplatnění. Nachází se nedaleko centra, zbyly po něm monumentální prostory, přinášející tolik cenné prosvětlení, bezbariérový přístup i zajímavá zákoutí. Ale tím nejcennějším tu jsou samozřejmě umělecká díla. Egon Schiele Art Centrum.

Článek:
A proč nese galerie jméno právě tohoto výtvarníka? Do Českého Krumlova Egon Schiele bytostně patří. Přímo odtud totiž pochází jeho matka, i když jeho životní osudy nejvíce ovlivnila Vídeň. Studuje tu malbu u prof. Griepenkerla, seznamuje se s Gustavem Klimtem, začíná vystavovat. V roce 1910 přijíždí žít a tvořit do Krumlova.  Svému pozdějšímu švagrovi A. Peschkovi o odchodu z Vídně píše: „Peschko, chci opustit Vídeň velmi brzy. Jak je tu hnusně! Každý mi tu závidí a všichni jsou úskoční. Dřívější kolegové na mě pohlížejí nenávistnýma očima. Ve Vídni jsou stíny. Město je černé. Chci být sám.. Musím vidět nové věci a prozkoumat je. Chci ochutnat tmavou vodu, vidět praskající stromy a divoké větry. Chci udiveně zírat na rozpadající se zahradní ploty. Chci to všechno poznat, slyšet mladé březové porosty a chvějící se listy, vidět světlo a slunce, radovat se z vlhkých zeleno-modrých údolí zvečera, uvědomit si třpytící se zlaté rybky, vidět bílé mraky kupící se na obloze, chci mluvit ke květinám, k trávám. Chci se dívat na růžové lidi, staré úctyhodné kostely, vědět co říkají malé dómy, běhat bez zastavení po oblých travnatých kopcích a polích, širými planinami, chci políbit zemi a čichat hebké teplé květiny v mechu a pak vytvořím věci tak krásné, pole barev…“ 


 

 

Autoportrét, 1912 

Ale i tady je ovšem odmítán pro nekonvenční život, zejména pro malby aktů nezletilých dívek, a tak odchází. Nepochopení ho však provází dál, v roce 1912 je dokonce odsouzen "za pornografii přístupnou mladistvým".
"Omezovat umělce je zločin. Je to jako vraždit život v zárodku."
Hodiny strávené ve vězeňské cele ho podlamují.
Později se ožení s E. Harmsovou a přichází první světová válka. Zákopům se díky výraznému výtvarnému nadání vyhnul, ale smrt si ho stejně záhy našla. Přichází španělská chřipka. Ve snaze ochránit těhotnou manželku žijí v ústraní, téměř nevycházejí z bytu. Marnost. Editha umírá 28.října 1918, on tři dny poté.
 
V roce 1993 se Schiele do Krumlova vrací. Najdeme zde celoročně vystavené jeho kresby, akvarely, jím navržený nábytek, posmrtnou masku i jedinou Schieleho plastiku. Krásná a zasloužená pocta významnému expresionistovi.Louka, kostel a domy, 1912, olej na dřevě, 37x29

Možná se divíte, proč jsem k prezentaci Schielovy tvorby vybrala ne až typickou malbu. Není to náhodou. Tento obraz sem námětově patří a navíc zažil s Krumlovem i dobrodružné časy. K vystavení sem byl zapůjčen ze soukromé sbírky v USA v roce 2001. Ještě tentýž rok byl právě odtud ukraden a naštěstí pro nás, nadšené obdivovatele autora, policií vypátrán a zajištěn v listopadu 2002. Egon Schiele (1890-1918)

Galerie Egon Schiele Art Centrum
Český Krumlov

Přečtěte si i další díly:
Český Krumlov poprvé
Český Krumlov podruhé

Foto: http://www.schieleartcentrum.cz/ 

24.08.2010 - Julie Kolocová