Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Ilustrace Cyrila Boudy podtrhují Čapkova génia



Úvodník: Nejnovější vydání Povídek z jedné a druhé kapsy Karla Čapka vsadilo na kvalitu prověřenou časem. A jak že vypadá výsledek?

Článek: Poté, co nakladatelství XYZ představilo poměrně zdařile zpracovanou sbírku českých pohádek s původními ilustracemi Artuše Scheinera, připomíná svým čtenářům dalšího skvělého malíře,nezapomenutelného Cyrila Boudu. Jestliže jsou pro postavičky Josefa Lady charakteristické jakoby „useklé“ konečky prstů, ty Boudovy vynikají především nezaměnitelnými grimasami v často ztrhaných tvářích či charakteristickým vykreslením fyzických proporcí. Ať už bizardně pokroucené, jako nešťastné Wildeovo Strašidlo Cantervillské, anebo brunátné a korpulentní po vzoru paní Rubnerové z Čapkovy povídky Tajemství písma, Boudovi lidé mají vždy svůj nezaměnitelný půvab. Není proto pochyb, že právě jeho přičiněním se mnohá klasika, zařazená do nepopulárních seznamů povinné školní četby, dočkala přečtení také od těch, kteří by jinak velmi pravděpodobně podobnou záležitost, jakou jsou Čapkovy Povídky z jedné a druhé kapsy, nikdy neotevřela. Jakkoliv se nám totiž podobná tvrzení nelíbí, pravdou zůstává, že cokoliv povinného, byť i dobře zamýšleného, často odpuzuje a tak vše, co podobný podvědomý blok dokáže prolomit, je jen a jen vítáno.

Nejnovější vydání Povídek z jedné a druhé kapsy Karla Čapka díky vhodně a především vkusně provedené obálce zaujímá na první pohled. Nestárnoucí a stále poutavý obsah obou „kapes“ drží pohromadě bytelný pevný obal, knížka se může pochlubit kvalitním papírem a samotné ilustrace poměrně solidním vytištěním a barvami. Poměrně proto, protože v době s takovými grafickými možnostmi, jaké máme dnes k dispozici, bych si dokázala představit výsledek lepší, na druhou stranu těžko hodnotit, neznáme-li stav původních obrázků, s nimiž muselo nakladatelství pracovat. V porovnání s výše zmíněnými pohádkami se mi přetištění Boudových ilustrací ovšem jeví jako mírně kvalitnější.

V každém případě, skutečnost, že čtenář má opět možnost Povídky číst v takovémto provedení, považuji za velmi radostnou a těm, kteří snad jejich obsah neznají a jejich přečtení doposud odkládali, bych tímto vzkázala, že právě nadešel čas, aby tuto mezeru, jak ve znalostech tak v knihovně, zacelili. Čapkovo dílo totiž nestárne; právě naopak, v kontextu dnešní doby zraje jako víno. Uplynulé roky od napsání Povídek (napsány r.1929) navíc dávají velmi zřetelně znát, jak inteligentní, vzdělaný a na svoji dobu pokrokový člověk a autor Čapek byl. Přesto, díky svému humoru, originalitě a poučení vetknutého do jeho díla, můžeme s klidem Povídky přibalit mezi jasně odpočinkové pozdně letní čtení.

Závěrem tedy patrně nepřekvapí, že konečný verdikt zní jednoznačné ano. Pouze snad doplněné o přání, aby množství takto důstojně znovuobjevených klenotů české literatury jen a jen přibývalo.

Karel Čapek
Povídky z jedné a druhé kapsy
Rok vydání: 2010
Distribuce: Euromedia Group, k.s.
Cena: 269 Kč, při objednání online jen 229 Kč

foto: www.xyz-knihy.cz

24.08.2010 - Kateřina Sovová