Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Tvůrčí psaní 34 - Textová kolážÚvodník: Tato technika tvůrčího psaní je technikou výtvarně-literární, která tříbí autorův cit pro práci s textem.

Článek:

Nejprve musíme začít výběrem tématu, které by mělo mít širší charakter: ona a ona, pravda, válka, inzeráty, to jsem já, moje rodina, domov, láska, současnost, příroda, ekologie, anonym, násilí, politika, mnoho možností nabízí jakékoliv historické téma. Potom budeme potřebovat pomůcky: velký papír jako podklad, nůžky, lepidlo a dostatek časopisů a novin k vystříhání, můžeme použít i psací a malířské potřeby.

Jak koláž vytvoříme, závisí jen na nás. Koláž může být vytvořena pouze z vystříhaných textů a může vytvořit obrazec. Může se také jednat o vystříhané obrázky, doplněné třeba jedním pro nás důležitým slovem, jehož jednotlivá písmena jsou rozeseta po papíru. Může se také jednat o námi namalovaný, nakreslený či narýsovaný obrázek či obrazec, který doplníme několika vystřiženými texty. A nakonec, pro znalce počítačové techniky nebude problém vyrobit takovou koláž s pomocí fotografií a počítačového programu.

Přestože při této technice pracujeme s minimem textu, neznamená to, že by pro nás byla tato technika méně přínosná. I zde musíme nad textem přemýšlet. Jen jinak, ztrácí se potřeba určité délky textu a zůstává potřeba "něco vyjádřit, sdělit". Pokud by nám přesto chyběla pro práci motivace, můžeme si výrobu koláže ztížit tím, že ji budeme vyrábět s nějakým komerčním záměrem, jako by se mělo jednat o propagaci daného tématu, např. o reklamu na ochranu přírody. Téma si můžeme vybrat tak, že  náhodně vybereme obrázek nebo slovo, ke kterým pak vytvoříme celou koláž.

Zdroj: http://www.literarnistrom.cz

Příklad: 

Autor koláže: Adriana &Sindelářová
 
 


15.09.2010 - Renata Šindelářová