Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Léčba šokem, spletla se schválně Olga Sommerová při křtu knihyÚvodník: Autor svazku John Bok chvíli přemýšlí, zda má obligátně vyskočit jak čertík z krabičky. Rozmyslí si to a kmotra knihy, naše špičková dokumentaristka, zklamaně pak řekne skutečný titul. Léčba Bokem. Ostatním kmotrům se ulevilo, že věc uvedena na míru a John Bok jako první skrápí právě vydávanou knihu vodou. Když křest, tak křest.

Článek: A ty jsou nejmíň dva. V první řadě Bokova kniha a hned vedle skutečnost, že „Pepson“ Josef Snětivý tím uvedl v život své nové nakladatelství Čas, kde rukopis dostal tvář. A ne ledajakou. Pod grafickou úpravu se podepsala Kateřina Skalníková a mohla tak učinit velice oprávněně. Zrovna tak, jako Jitka Boková se může sebevědomě hlásit k ilustraci na obálce. Vznik knihy podpořil &Salamoun, spolek na podporu nezávislé justice, hrdými kmotry se stali ještě Pavel Kučera, právník, soudce a sám vydavatel „Pepson“ J. Snětivý.

John Bok je presidentským kandidátem na post ombudsmana a na čtenáři nechávám, zda překvapivým, či nikoliv. Po oznámení senátní dvojice kandidátů se mně nejeví bez šance, ale uvidíme. Pavel Kučera k tomu dodává: „ Chtěl jsem, aby to vzniklo do voleb ombudsmana a vím, proč.“ Totiž, asi hlavní trumf vynesený v Domě knihy „Kanzelsberger“ na Václavském Václaváku. 14 dní tvorby knihy od předání textu k právě probíhanému knižnímu křtu. Kéž by ombudsmanské causy měly takhle rychlý průběh, ať už to bude dělat bůhvíkdo. V každém případě volba bude to nejzajímavější, co se na českém politickém rynku v příštích dnech udá. V Bokovi já sám mám záruku, že nebude nikdy spojován s českým vlezdoprdelismem, jak sám říká. Proč? Protože mu vždycky lezl na nervy.

Co čekat? Souhrn břitkých článků, komentářů a studií, sarkastické glosy, vzniklé z vnitřního přetlaku tváří tvář problému, jež ho, čert ví proč, oslovil. Sám autor ke knize říká: „Je to pel mel, texty publikované různě i na internetu, pár ještě originálních, jež jsem říct chtěl.“

Hnací motor vzniku? (Kromě potřeby mít něco v ruce už před volbami, pozn.autora.) Z věčné pouhé snahy o spravedlnost. Z nekonečné, na začátek věčně se vracející, jdou na člověka deprese. Hluboké, brázdy zanechávající. Zbavit ho těch depresí je možná snová představa, ale proč ne?! Někdy mám pocit, že to je i věčný problém autora. S obecnou snahou to ovšem nemusí být v konfliktu, spíš naopak. Jemu i novému nakladatelství přeji zdar. Na knihu se hodně těším. O volbě  ještě rozhodnuto nebude.

Dům knihy Kanzelsberger, 24.8.2010, křest knihy John Bok: Léčba Bokem
zdroj obrázků www.nakladatelstvicas.cz; www.stop.p.13.czJohn Bok


31.08.2010 - Jaromír Komorous