Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Tribunova kletba potěší milovníky nesuchopárné historieÚvodník: Hledáte historický román, při jehož přečtení se na jednu stranu něco dozvíte, ale který vás na tu druhou nezatíží dlouhým listem nudných faktů, který vás chytne, napne a povolí až s poslední stranou, přečtete ho jedním dechem, ale hlavně se budete královsky a na úrovni bavit? Sáhněte po knize! Napsal ji John Maddox Roberts a jmenuje se Tribunova kletba.

Článek:
Je celkem jedno, kolik vám je let. Pobaví se odrostlejší děti stejně dobře, jako starší a pokročilí. V Česku vyšla v nakladatelství Dokořán, je už sedmou z řady SPQR (Senatus populusque Romanus, tj. Senát a lid římský), pojednávající o antickém Římě.

Hlavní hrdinou knihy je sympaťák Decius Caecilius Metellus, který se v roce 55 př. n. l. uchází o úřad římského edila. Nejedná se ale v žádném případě o román čistě politický, stejně jako není čistou detektivkou, i když napínavá zápletka tvoří hlavní osu knihy. Příběh je i satirou lidských charakterů, která je aktuální dodnes (například brilantní ztvárnění Deciovy náročné ženy nebo nejrůznějších podlézavců, zrádců a prospěchářů). Rovněž dává poměrně věrohodně nahlédnout do zákonitostí římské společnosti. A konečně, oplývá brilantním humorem. Budete se smát nahlas, lhostejno, že jste třeba zrovna v tramvaji. A co je vzácné, při všech zmíněných kladech v něm nenajdete žádné do očí bijící historické nesmysly, což je na poli podobných žánrů zhruba stejně vzácný úkaz jako tropická orchidej na Antarktidě.

A o co vlastně v knize jde? Římu hrozí válka – Krassus se chystá na tažení proti Parthům. Válka mu neprojde v senátu, ale to ho netrápí a stejně vyjede do boje. Jeho politický odpůrce, tribun Kapito, pronese na jeho adresu kletbu, která obsahuje strašlivá a zlověstná slova, jež zná jen pár vyvolených. Smrtící kolotoč se roztočí a začnou se dík podivné věci. Kdo prozradil tajná slova, kdo je vrahem a kdo nevinnou obětí?

John Maddox Roberts: Tribunova kletba

vydalo nakladatelství Dokořán
240 stran, doporučená cena 298 Kč, v e-shopech 268 Kč

Obálka: http://www.dokoran.cz - kniha k dostání tamtéž


23.09.2010 - Tereza Meravá