Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - TAKOVÍ JSME BYLI - TV tip - trocha nostalgie se slavnými herci



Úvodník: Zdálo se, že láska může setřít veškeré rozdíly. To by ale nesměla zasahovat drsná doba a politika. Robert Redford a Barbra Streisandová v milostném, politickém a nostalgickém příběhu TAKOVÍ JSME BYLI.

Článek:
 


Poprvé se setkali v roce 1937. Ona, Katie jako aktivní stipendistka na univerzitě, která si přivydělává jako číšnice a nekompromisně se hlásící ke komunistickým názorům. On, Hubbell, bezstarostný sportovec z bohaté rodiny, politický ignorant s literárním talentem. Jednoho dne z očí do očí přeskočí jikra a láska mezi nerovnou dvojicí, která se radikálně liší jak v sociálním postavení tak v politických názorech vzplane...

Přišla druhá světová válka, která dvojici rozdělila. Katie, stále stejně aktivní, pracuje pro Úřad válečných informací, Hubelll se vrací v parádní uniformě důstojníka válečného námořnictva. Náhoda a vzpomínky na mládí je znovu svádějí dohromady. Krátce spolu i bydlí, ale přehnaná Katiina aktivita (třeba rozdávání letáků zvoucích na slavnost sovětsko-amerického přátelství) je na pranýři Hubellových přátel a vede až k roztržce.
V roce 1947 se mladý pár znovu schází a dojde ke svatbě. Hubell konečně dostává v Kalifornii práci jako scénárista a oba se ocitají v kruhu hollywoodských intelektuálů. Právě ale začíná známý "hon na čarodějnice", Výbor pro vyšetřování neamerické činnosti odsuzuje deset předních hollywoodských pracovníků do vězení, všude jsou odposlouchávací zařízení a panuje atmosféra strachu. Katie se přes Hubbellův zákaz angažuje v boji za lidská práva, narodí se jí holčička, ale Hubell ji opouští.

Uplyne dalších pár let a dvojice se náhodně sejde. Oba již mají (či měli) nové partnery, ale někdejší citové pouto zůstává nezapomenuto... 

Režisér Sydney Pollack k filmu řekl: "V podstatě je to milostná historie o lásce dvou politicky i sociálně proti sobě stojících lidí, kteří se rozejdou, protože je černá listina přitlačí ke zdi. Po skončení druhé světové války byl každý z nás plný optimizmu a naděje do budoucnosti. Obrat nastal pozvolna, někteří lidé se stáhli do sebe, jiní se přizpůsobili, ale všichni cítili, že je pro ně navždy něco ztraceno. Vyhraněný rozdíl mezi dobrem a zlem přestal existovat. Film se nesnaží být ničím jiným než milostným příběhem zasazeným do doby, která nás utvářela."
 
Přes toto režisérovo prohlášení jsou obě složky filmu - nostalgicky laděná milostná romance a zobrazení atmosféry strachu mccarthyovského období působivé. V době svého vzniku v roce 1973 to byl první hollywoodský snímek inspirovaný neslavnou historii Ameriky, historii, která měla právě v Hollywoodu své odsouzené i své zrádce.
 
 
 
Sydney Pollack (1934-2008) se proslavil již tři roky před tímto filmem snímkem KONĚ SE TAKÉ STŘÍLEJÍ (http://www.webmagazin.cz/index.php?styp - e=all&id=10285).  Snímek TAKOVÍ JSME BYLI byl jeho sedmým filmem. I nadále pak sklízel jeden úspěch za druhým - připomeňme si filmy TŘI DNY KONDORA, BOBBY DEERFIELD, ELEKTRICKÝ JEZDEC, TOOTSIE, VZPOMÍNKY NA AFRIKU, HAVANA, FIRMA, SABRINA, NÁHODNÉ SETKÁNÍ a naposledy TLUMOČNICE.

Zásluhu na úspěchu filmu má nesporně ústřední dvojice - Barbra Streisandová jako Katie a Robert Redford jako Hubbell. Okouzlující Barbře věříte i její zápal pro Lenina, Robert zase projevuje šarm příslušníka zlaté mládeže. Paradoxem je, že právě Redford se dlouho zdráhal roli přijmout a že při natáčení mezi ním a partnerkou panovala odměřená až zlověstná atmosféra. Na výsledném filmu to však nepoznáte. Připomenout musíme i hudbu Marvina Hamlische, oceněnou Oscarem. Takže až vám odezní vzpomínky na idylickou romanci a uschnou kapesníčky, určitě vám v uších bude stále znít píseň Barbry Streisandové Way We Were, sugestivně lákající ke vzpomínkám na vlastní milostné romance...
Foto: ceskatelevize.cz, kfilmu.net, transit-web.com
**************************************************
TAKOVÍ JSME BYLI
(The Way We Were), USA 1973,
režie Sydney Pollack,
na obrazovky uvádí Česká televize
na programu
ČT2 v ponělí 9. listopadu od 22,00 hodin.
 

 
 

06.11.2020 - Stanislav Polauf