Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Poznejte nejtemnější kouty černé skříňky vztahůÚvodník: Člověk je bytost komplikovaná. A díky svojí komplikovanosti na sebe lidé vymýšlí různé pasti a další komplikovanosti, aby jejich životy náhodou nezevšedněly. Lidí, kteří doopravdy dokáží plně porozumět povaze ženy i muže, není zase tolik. Jedním z těch „šamanů lidských duší“ je izraelský spisovatel Amos Oz. Dokazuje to i v jedné ze svých nejlepších próz, románu Černá skříňka, který vydalo nakladatelství Paseka.

Článek: Oz je vynikajícím pozorovatelem a posluchačem. To, jak dokáže ve své próze postupně odhalovat nejrůznější zákoutí lidských povah, je fascinující. V Černé skříňce použije formu dopisů, které si jednotliví aktéři této knihy vyměňují. Základními postavami jsou uznávaný sociolog Alexander Gideon a jeho bývalá žena Ilana. Sedm let po jejich dramatickém rozvodu spolu nepromluvili ani slovo, Ilana žije se svým novým mužem a jejich dcerkou. Přijde ale něco, co je donutí spolu zase komunikovat a začít odhalovat důvody jejich odcizení, nenávisti a dramatického rozchodu.

Amos Oz čtenáře postupně čím dál hlouběji seznamuje s jednotlivými stránkami jejich osobností. Jako cibuli loupe vrstvy jejich pýchy, škodolibosti, arogance a touhy se mstít. Základem jejich budoucí hluboké komunikace je jejich rebelantský syn Boaz. Díky dalším osobám, které jsou angažovány v tomto „dopisovém“ románu, se čtenář může na všechny zúčastněné podívat z několika různých úhlů.

Černá skříňka ovšem není jen na smrt vážnou analýzou rozpadlého manželství a poruchy komunikace mezi partnery. Oz píše velmi vtipným a čtivým způsobem, takže z hlubokých hořkých pasáží se čtenář rychle posune do místa, kde mu najednou smíchy vytrysknou slzy.

Díky svému neuvěřitelnému rozhledu a nadhledu nad věcí nás autor zavede až do těch nejtemnějších koutů černé skříňky vztahu dvou hlavních postav tohoto románu. Jak se zintenzivňuje a vyostřuje komunikace mezi jednotlivými postavami, dostává se jim čtenář ve zrychlujícím se tempu doslova pod kůži. Může sledovat jejich proměnu, odhazování vrstev, které jim bránily ve společném dialogu.

Velmi přirozeným způsobem v tomto románu Oz řeší otázky náboženství, víry a politiky. Díky jednotlivým postavám představuje různé postoje a názory na pravou víru a pravé židovství. S jemností a humorem boří zdi fanatického modlářství a falešného mesiášství a se svým typickým nadhledem dává autor možnost volby. Amos Oz sám je pevným zastáncem mírového soužití mezi Izraelci a Palestinci. Je spoluzakladatelem nevládní organizace Mír nyní. Černá skříňka je skvělý, velmi čtivý a vtipný román.

Amos Oz: Černá skříňka
280 stran
Vydalo v roce 2010 nakladatelství Paseka
(ikonka:
http://www.paseka.cz)

17.11.2010 - Jan Koubek