Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Norka na Nilu přivezla své krásno



Úvodník: Pravděpodobně jste o ní ještě neslyšeli. Kosmopolitní umělkyně zádumčivého štětce hýřícího barvami, BRITT BOUTROS GHALI, přesto přistála v Česku. Své tajemnem nasáklé obrazy umístila do pražské Nové síně. Běžte se podívat, čas neúprosně chvátá…

Článek:
Její dílo je stejně tajemné, jako ona sama. Narodila se roku 1937 v severním Norsku, tou dobou místě sužovaném druhou světovou válkou i neustálou nepřízní počasí. Krušné dětství promítá do malby i dnes – naštěstí již s úsměvem na pohledných rtech. K radosti má důvod. Nejen její rodáci, ale i celý svět ji považuje za jednu z nejvýznamnějších současných norských umělkyň. Obzvláště u krajanů jde o důležitou čest. Malířka totiž depresivní krajině zamávala a posledních třicet let tráví ve slunném Egyptě.

 
Své vzdělání dokončila v 50. letech v oslu. Mimo malby se může chlubit školním atestem na sochařství. Hloubáte, o jaký styl se jedná? V podstatě  abstraktní expresionismus. Ten si zdokonalila ještě během pobytu a dalších studií v Paříži. První krůčky ke slávě udělá již na přelomu 60. a 70. let. O tom, že úspěšně, není pochyb. Důkazy? Roku 1996 získá Řád svatého Olava, nejvyšší vyznamenání, jaké si mohla přát. Jen pro zajímavost, získal jej i Edvard Munch .

Jako jedna z mála na světě se může pochlubit tak originálním ateliérem, že by jí ho záviděl i Picasso. Pluje totiž jako na permanentní dovolené v podobě lodi po Nilu! Na nekonečné cestě se tak umělkyně setkává s celou řadou lidí  - a to včetně podivínů i jiných umělců. Všichni jsou jí inspirací. Cítíte se již namlsaní? Tak se vraťme z Nilu zpět do Nové síně.

Výstava trvá do 12. prosince
Nová síň, Voršilská 3, Praha 1
Otevřeno denně mimo pondělí od 11 do 18 hodin

 

 

Fota a malby: brittbg.tumblr.com

 


07.12.2010 - Michaela Wilhelmová