Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Mladší sestraÚvodník: Věřím, že touto knihou zahladíme další z několika málo mezer, které se černají na pozadí jinak stále vydávaného díla Jane Austenové, a že Vás první díl Mladší sestry potěší coby chutný první chod třídílné hostiny – další dva Vám s potěšením naservírujeme už zanedlouho. (Josef „Pepson“ Snětivý)

Článek: Lákavý závěr doslovu spolu se zajímavou historií vzniku této knihy vedl mou ruku, abych sáhla po titulu, který čtenářům naválo pod stromeček nakladatelství ČAS. Známá anglická spisovatelka Jane Austenová je dodnes obdivuhodnou autorkou stojící na pomezí literárních žánrů tak, že ji lze jen stěží zařadit. Naivita a jemnost sentimentalismu s ženským pohledem toužícím po světě plném rytířů stojí jakoby v protikladu střízlivému realistickému pohledu, který bychom v díle autorky přelomu osmnáctého a devatenáctého století stěží hledali. Nenajdeme ale pouze to. Kritický popis tehdejšího života venkovské šlechty soupeří s povahou postav, kterým někdy naopak připisuje idealizované charaktery, a tvoří tak výrazný protiklad, na němž se odvíjí děj.
Pan Watson, ovdovělý vikář, nemocný, hypochondrický a životem unavený otec šesti dětí, žije ve svém domě pouze se dvěma dcerami. K těm přibyde mladší Emma poté, co se vrátí z domu bohatého strýce, kam byla dána jako malá na výchovu. Ten umírá, a tak přichází Emma, zvyklá dosud žít ve městě v pohodlí a bez finanční nouze, na nudný venkov, do skromného obydlí. Tady začíná děj. Je plný zápletek, dobře vykreslených postav, dokážeme si představit, jak chutná podávaná večeře ve skromném salónu, ale i jaký třpyt mají sály venkovského zámeckého sídla.
Velkou zajímavostí tohoto románu je to, že jej Jane Austenová začala psát pod názvem Watsonovi a vzhledem k předčasnému úmrtí ho nedokončila. Pod názvem Mladší sestra byl dopsán její neteří Catherine Anne Austenovou Hubbackovou a vydán v roce 1850. Mimo vlastní prozaickou činnost se Catherine věnovala i propagování literární práce Jane Austenové, v čemž po její smrti pokračovali další z rodu „Austenů“. Naštěstí pro nás čtenáře šikovná rodina.

Jane Austenová – Catherne Austenová Hubbacková
Mladší sestra, díl I.
Vydalo nakladatelství ČAS v roce 2010(foto www.nakladatelstvicas.cz)

26.12.2010 - Julie Kolocová