Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Kinopremiéry - 5. týden



Úvodník: Pro každého něco - tak by se stručně dala nazvat nabídka premiérových filmů na týden od 3. února. Na své si přijdou děti, milovníci dobrodružství, příznivci tvrdých dramat i dokumentů.

Článek: Méďa Béďa (Yogi Bear)
Od roku 1958 baví diváky v kinech kreslené příběhy mlsného medvěda Béďi, u nás zvaného familárně Méďa Béďa (v originále se jmenuje Yogi). Béďa žije v Yellystonském národním parku se svým malým kamarádem Bubu (Boo Boo) a jeho největší starostí je jak obelstít hloupé turisty a ukrást jim košík s jídlem připravený na piknik. Nyní uvidíte na velkém plátně v počítačové animaci doplněné živými herci jaký problém vyvstává před nenasytným medvídkem, když se starosta Brown rozhodne park pro klesající zájem návštěvníků zavřít. Méďa Béďa musí dokázat, že je opravdu chytřejší než průměrný grizzly. Spolu s Bubem a dokonce i s mírně přihlouplým správcem Smithem, který je dříve bez milosti honil, musí spojit síly a společně najít způsob, jak park zachránit. Režie: Eric Brevig. Dětem a naivkům pro radost uvádí do kin Warner Bros.

Zdravím! Méďa Béďa.

BIUTIFUL (Biutiful)
Místo zábavného pohlazení Méďou najde divák v tomto filmu to nejdrsnější ze života, co vůbec se dá čekat. Nový film mexického režiséra Alejandra Gonzáleze I?árritu BIUTIFUL se zaměřuje na životní cestu Uxbala, konfliktního bývalého narkomana, který hledá smíření se svým otcovstvím, láskou, duševnem, zločinem, vinou a smrtelností, obklopen nebezpečným podsvětím moderní Barcelony. Jeho obživa stojí mimo zákon a oběti, které je ochoten položit pro své děti, neznají hranic. V hlavní roli se představí hvězda španělského (a nejen španělského) filmu Javier Bardem, který za svůj výkon získal Zlatou palmu na festivalu v Cannes.

Divák by měl být připraven, že ho film zavede do špinavé a smradlavé Barcelony, kde je Uxbal, trpící rakovinou prostaty, nucen žít. Okolo něj je jen společenská spodina a neřešitelné problémy. Kdosi to na csfd.cz vyjádřil: "Krev, mrtvoly, smrad a lidská ubohost sálají z tohoto filmu v každé minutě!" Máte-li na to chuť a žaludek, můžete to zkusit. Pokud jste byli schopni překnousnout dřívější I?árritovy filmy AMORES PERROS - LÁSKA JE KURVA či 21 GRAMŮ pak víte co můžete očekávat. I takovéto filmy patří do kinematografie. Washingtonští kritici ho již označili za nejlepší neanglicky mluvící film roku a v této kategorii se také probojoval do širší nominace na Oscara. Uvádí HCE.
Javier Bardem ve filmu BIUTIFUL

127 HODIN (127 Hours)
je také silné drama a také pro silné povahy. Působivé je na něm i to, že vzniklo podle skutečného příběhu. Třiatřicetiletý talentovaný herec James Franco (naposledy jste ho mohli vidět ve filmech MILK, KVÍLENÍ či JÍST, MEDITOVAT, MILOVAT) zde vytváří postavu o pět let mladšího Arona Ralstona, který se vydal do utažského kaňonu Blue John slézat stěny a odpočinout si tak od městského života. Cestou ještě stačil oslnit dvě dívky (Amber Tamblyn, Kate Mara) a pak už jen sám s kamerou se ocitá uprostřed krásných hor, jejichž průrvy mu učarovaly. Jenže jedna znich se mu stane osudnou. Když mu vyviklaný osmisetlibrový balvan přišpendlil předloktí ke skalní stěně, nikdo nevěděl, kde ho hledat a on nevěděl, jak se z úzké skuliny několik metrů pod povrchem a navíc s rozdrcenou rukou dostat. S sebou měl jen jen svou výbavu, vodu, trochu jídla a levný multifunkční, ale především tupý nůž. Nejdříve zkoušel pomocí horolezeckého vybavení kámen rozbít nebo nadzvednout, ale bez úspěchu. Třetí den mu došlo jídlo a voda. Bez šance na záchranu nahrál na videokameru vzkaz rodině, na stěnu kaňonu vyryl své jméno, datum narození, datum předpokládané smrti a pak se pokusil o poslední zoufalý čin, k čemuž posloužil tupý nožík a silná vůle přežít...

Přestože hodinu a půl trvající film se téměř celý odehrává v malém uzavřeném prostoru jde podle kritiky o nesmírně napínavé drama, ozvláštněné jen flasbacky, když Aron začne snít či halucinovat. Velkou zásluhu na tom, že každý projev napětí, zoufalství i konečného triumfu (proč neprozradit, že film dopadne relativně dobře) má vedle znamenitého Jamese Franca zkušený režisér Danny Boyle, v jehož filmografii (mj. MĚLKÝ HROB, TRAINSPOTTING, PLÁŽ, 28 DNÍ POTÉ, MILIONÁŘ Z CHATRČE) byste marně hledali nepovedený nebo průměrný film. Jen je třeba varovat slabší povahy - při "amputačních" scénách raději zavřete oči, aby vás neodnesli v mdlobách, jak se to stalo několika festivalovým divákům při prvních projekcích. Počkejme nyní na udělování Oscarů, na něž zbrojí film celkem šesti nominacemi. Do kin záslužně uvádí Bontonfilm.
Uvězněný James Franco ve skalní průrvě

Nickyho rodina
je dalším návratem režiséra Mateje Mináče k tématice "Winton" a "Wintonovy děti." Když před pár lety slovenský režisér, scenárista a producent Matej Mináč náhodou v jedné knížce narazil na dva krátké odstavce o panu Nicholasovi Wintonovi, byl fascinován. Spolu s Patrikem Paššem se rozhodli natočit dokumentární film SÍLA LIDSKOSTI - NICHOLAS WINTON o téměř zapomenutém příběhu záchrany 669 českých a slovenských dětí těsně před začátkem 2. světové války. Hlavní protagonista, dnes téměř 102letý sir Nicholas Winton, se o svém činu více než půl století nikomu nezmínil, dokonce ani své manželce. Nyní je příběh záchranné akce známý po celém světě. V rámci vzdělávacích projektů film SÍLA LIDSKOSTI viděly miliony dětí a mnohé z nich se rozhodly jít ve Wintonových stopách a udělat něco důležitého pro náš svět. Poté velký čin pana Nicholase Wintona znovu ožil ve fiktivním hraném příběhu o rodině Silbersteinových, natočeném Matejem Mináčem v roce 2009 pod názvem V&SICHNI MOJI BLÍZCÍ.

Nyní jde o další návrat k tématu v celovečerním dokumentárním filmu s hranými rekonstrukcemi NICKYHO RODINA. Film přináší dosud nezveřejněná fakta, svědectví a osudy nově objevených "Wintonových dětí". Uvedením tohoto snímku se cyklus Wintonovských filmů definitivně uzavře. Uvádí Bontonfilm.
Foto: kultura.ihned.cz, hce.cz, dokina.tiscali.cz, bontonfilm.cz, lidovky.cz

Na premiéru filmu přijel i sám Nicholas Winton



31.01.2011 - Stanislav Polauf