Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - ŽenyÚvodník: Muž je hlavou rodiny, žena jejím krkem. Žena jest ďábelské stvoření. Ženy jsou křehkou květinou. Žena je lunou. Žena byla rodičkou boží. Ženu stvořil bůh z Adamova žebra. Ariadnina nit. Elektřino prokletí. Kleopatřini muži. Morana. Božská Nemessis. Pandořina skříňka. Pramáti Eva. Jsou všude, ženy!

Článek: Ale jaké vlastně jsme? Trefně a s požitkem sobě vlastním si s námi pohrál dramatik Miro Cavran ve své divadelní hře „Vše o ženách“. Že vše? Netroufám si nahlas potvrdit, ale hodně určitě.
A co o tomto autorovi víme. Sám nedávno prohlásil:“Píši hry s láskou a potěšením, protože některé příběhy mohou být sugestivně vyprávěny jen ve formě dramatu.“ Narodil se roku 1961 a patří mezi nejvýraznější současné chorvatské autory. Vedle tvůrčí činnosti vede školu psaní, dramatu a prózy. Doposud napsal zhruba třicet her, mezi nejznámější patří například Kreontova Antigona, Jak umírá herec, Noc bohů a další. Získal řadu divadelních a literárních ocenění (Literární cena pro nejlepšího spisovatele roku střední Evropy, 1999). A proč píše o ženách? „…protože o mužích už bylo téměř vše napsáno. Kdežto ženy jsou v literatuře opomíjeny. Jsem spisovatelem, který zbožňuje emoce a ty mohou být zachyceny daleko snadněji skrze ženy než skrze muže. Emoce jsou esencí umění nejméně 2 500 let a budou dalších 2 500 let.“

Hra Vše o ženách je koncertem pro tři herečky
. Během téměř dvouhodinového maratonu doslova neslezou z prken, rozehrávají nám ironické postřehy o nás samotných tak, jak to vidí muži. Ale i titul sám je samozřejmě míněn ironicky. Vždyť co o ženách vědí muži? Nic!
Přináší nám zábavu, smích, uvolnění, chcete-li i poučení, mnohdy kritické pohledy. Jenže muž se v autorovi nezapře. Je k nám ženám shovívavý, někdy, řekla bych, až zbytečně. Ale proč brát iluze rytířovi? Za zmínku stojí i to, že se autor pustil i do mužů a to ve hře s názvem „Vše o mužích“. A dle mého úspěšněji. Snad je to tím, že jsem právě žena. Nebo je to naopak tím, že autorem je muž? Kdo ví.


Vše o ženách
Miro Carvan
režie Jana Janěková
dramaturgie Blanka Fišerová
scéna Jitka Nejedlá
kostýmy Kateřina Novohradská
choreografie Hana Litterová
hrají Jana Krausová, Anna &Sišková, Jitka Schneiderová
studio DVA

(foto www. studiodva.cz)

02.02.2011 - Julie Kolocová