Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - V každém vědci může číhat zločinecÚvodník: Mladý docent je jakoby náhodou zatažen do pokusu o vraždu. Ať vědec z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy říká cokoli, všechny okolnosti stejně nakonec prstem ukazují na něho. Co ho může zachránit? Jen jeho přísně logické a deduktivní myšlení. Musí přitom ovšem vystrčit hlavu z ulity uzavřeného prostředí akademických kruhů a všechno si řádně prožít.

Článek:

Matematik Miroslav Nedbal, který je hrdinou próz Jana Klímy, musí sám osvětlit zločin, který mu shodou zdánlivých náhod vstoupil do života. Nesmělý vědec, který není úplně při penězích a nejistě proplouvá svými ne zrovna vydařenými milostnými vztahy, se najednou stává podezřelým z pokusu o vraždu. Čím intenzivněji svou nevinu vysvětluje, tím více na něho míří prst spravedlnosti jako na hlavního podezřelého. Nezbývá mu, než se pustit do pátrání na vlastní pěst a rozplést síť podivných okolností, které nejistého vědce chtějí poslat za mříže.

Do problémů ho zatáhne jeho kolegyně z fakulty, která na něho líčí milostnou past, ze které má podle představ matematičky vzejít jejich sňatek. Kvůli potřebě sehnat k učitelskému zaměstnání vedlejší zdroj příjmu a za pomoci netradiční seznamovací kanceláře spadne mladý docent do náruče své vdavekchtivé kolegyně. Právě ona se však stane předmětem závažného trestného činu. S humorem vlastním britskému románu Mirek Nedbal rozplétá složitý spletenec pout mezi jednotlivými aktéry celého příběhu a dojde nakonec k překvapivému rozluštění onoho zločinu.

Důkladná znalost uzavřeného univerzitního světa je pro autora bohatým zdrojem inspirace. Během své plodné překladatelské činnosti se také setkal s hvězdami britského univerzitního románu a tuto spojnici nelze v Klímově tvorbě přehlédnout. Vtipem teoretický fyzik při psaní této knihy zbytečně neplýtval, způsob jeho humoru příjemně pomáhá vykreslit povahy jednotlivých postav. O to jsou situace a promluvy hlavního hrdiny úsměvnější a čtenáře povzbudí k dalšímu zkoumání jednotlivých charakterů a posunují ho plynule kupředu.

Zpočátku se může čtenáři zdát způsob autorova psaní až příliš „vědecky“ přesný (osobnost vědce se v autorovi nezapře) a děj je tak příliš strojený. Čtenář ale záhy zjistí, že způsob psaní velice dobře vystihuje povahy postav, které často z vědeckých kruhů, ve kterých se autor celý život pohybuje, pocházejí. O to více vyniknou nápady neobvyklých situací a souvislostí. Prostředí známých pražských míst, kde se děj této knihy odehrává, dodává detektivnímu příběhu na jeho autentičnosti. Všetečná domácí, závistivý kolega, záletnický kamarád, to vše jsou charaktery, se kterými se denně setkáváme. Právě důkladnou znalost těchto lidských povah Klíma mistrně využívá pro tvorbu napínavých, leckdy absurdních a úsměvných situací. Kniha Nespi s nikým, kdo je potrhlejší než ty je zajímavou variantou vtipného detektivního románu.


Jan Klíma: Nespi s nikým, kdo je potrhlejší než ty
227 stran
Vydalo v roce 2010 nakladatelství Dokořán


Ikonka i možnost koupě publikace:

http://www.dokoran.cz/index.php?&p=book.php&id=53507.02.2011 - Jan Koubek