Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Pochyby Karla KrylaÚvodník:

Ne nadarmo se mu říkalo básník s kytarou. Přestože si roku 1969 zažádá o azyl v Německu, na Čechy nikdy nezanevře. Vrátí se až s rokem 1989, na pohřeb maminky. Přesto je ikonou českého protikomunistického uměleckého vzdoru, neboli protestsongu. Jeho dílo si vaše oči i duše mohou připomenout díky nakladatelství Dokořán.Článek:

Chtěl být hrnčířem. Řemeslo by mu určitě šlo od ruky, talentu měl na rozdávání ve všech oborech. Naštěstí pro nás si svůj záměr nakonec rozmyslel a přiklonil se k básním a muzice. Hned první píseň, kterou si mohla poslechnout široká veřejnost - Nevidomá dívka – se stala hitem a zůstala jím v podstatě až dodnes. Uslyšíme ji i během baletních krůčků na prknech Národního divadla.

První vydaná deska se stane v podstatě záhadou. Sovětské tanky mají všichni stále před očima a brilantní Krylův pozorovací talent snoubící se s niterným prociťováním dá stvoření Bratříčku, zavírej vrátka. Stane se první písničkou na desce. Naladit si ji můžete kupodivu i v rádiu, kde dominuje posluchovosti. Zákazu se  jeho písně dočkají kupodivu až ve chvíli, kdy si je brouká celé Československo.

Dnes si o Krylovi přečteme i v základoškolských učebnicích. Veršuje pamflety a v exilu, zpoza hranic se nevzdává naděje, že se do Čech vrátí. Stane se zaměstnancem Svobodné Evropy a rady, ať si změní občanství na Německé ignoruje. Sen se mu splní. Bohužel ne tak, jak si představoval. Porevoluční pohár hořkého vína vypije do dna. Čekal jiný vývoj. Je zklamán. Zemře zpět v německém Mnichově 3. března 1994. Není mu ani 50. Na pohřeb v Břevnovském klášteře se tlačí davy lidí.

Byl Kryl vaším tvůrčím šálkem kávy? Pak si v knihovničce udělejte místo na jeho Pochyby, sbírku vycházející v edici Mocca. Nemusí být velké, publikace má formát přímo kabelkový. Krylovská esence z ní čiší. Jako vždy přijdou na řadu biblické aluze, znechucení nad stavem věcí a na první přečtení možná triviální sdělení, které v sobě  nese hluboké jinotaje. Jako železným kartáčem vás pohladí zádumčivé metafory vyvolávající vzpomínky na šedavou minulost. Mnohé z kousků určitě budete znát zpívané. Není tajemstvím, že Karel Kryl byl také grafikem. Většinu svých děl doprovází autorskými ilutracemi. Najdete je i zde. Ostatně, které jiné se hodí k jeho básním lépe? 

 

Dopisy

Jak léta jdou a hroby přibývají,
počítám vrásky, vryté do pleti,
koleje běží, běží za tramvají
jak dálka - sladkohořké prokletí.
Má paměť - šedý věšák na vzpomínky,
zítřek i dnešek změní na kdysi,
k Maxovi zajdu, místo do Demínky,
přečíst si dopisy, dopisy, dopisy.

Na stole kroužky po přelitých číškách,
pelyněk s vínem, leskle lepkavý,
a trapné básně v pramizerných knížkách,
řídké jak bahno ze dna Vltavy.
Zahrady oblékly se do šeříků,
na bledém nebi temné obrysy,
zčernala věž i růže na keříku,
zůstaly dopisy, dopisy, dopisy.

Mé lásky stárnou, obklopeny vnuky,
kamínky týdnů v broži s jaspisy,
a čas, ten pianista jednoruký,
počítá dopisy, dopisy, dopisy.
Smích jako náplast na strhané rysy
a trocha citu, aspoň ke vzteku,
no zbývá, nežli čekat na dopisy,
není-li doteků, není-li doteků,
není-li doteků, doteků, doteků,
není-li doteků, není-li doteků?

***********************************************

Karel Kryl - Pochyby

Opět vydalo nakladatelství Dokořán v edici Mocca


Cena v e-shopu: 106 Kč / Doporučená cena: 125 Kč

 

http://www.dokoran.cz/index.php?p=book.php&id=282

(titulka: Dokoran.cz)

 

 

 05.04.2011 - Michaela Wilhelmová