Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - BenátkyÚvodník: Plovoucí gondoly v rytmu písní zamilovaných, tisíce holubích křídel, vůně moře protkávající ulice města, duch minulosti velké i maličké na každém rohu, zpěvavá italština, ozvěny hlasů lidí ze všech koutů světa, takhle se mi vybaví pod zavřenými víčky Benátky.

Článek: Ještě nikdy jsem se do jejich uliček nevydala, ale mnohokrát plánovala s turistickou mapou v ruce, kam všude bych se podívala. A najednou tam jsem, i když sedím v teple domova a nevystrčím paty ven. Čarování? Kdepak! Úžasně napsaná kniha. Naposledy jsem zažila něco podobného nad stránkami „Kdyby nám Paříž vyprávěla“ Jiřího Žáka ( najdete zde: http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=10727.)
 A nyní Benátky.

Nakladatelství Paseka
právě vydalo knihu s uvedeným názvem, jejíž podtitul zní Literární toulky městem umělců, hudby a karnevalu. Václav Fiala. Dlouho se zabývá kulturní historií evropských měst, po Paříži a Vídni se vyznal literárně i Benátkám. A povedlo se. Erudovanost dokáže spojit se čtivostí, a tak nás provádí trpělivě a s vědeckým přístupem jde ruku v ruce příjemně přehledné členění doplněné dobovými ilustracemi či fotografiemi a napínavé vyprávění příběhů lidí proslulých i těch téměř neznámých. 

Najednou tam stojíte a vůbec vás nezaskočí to, že pod jedním názvem najdete vícero náměstí, že ani jedna z turistických map vám nemůže být, i při sebelepší vůli, dobrým průvodcem a že na otázku kudy dojdete na …, dostanete pokaždé jinou odpověď. Důležitější je úžasný pocit, že v roce 1609 stojíte pod Kampanilou a chystáte se vystoupat po schodech až na vrcholek 99 metrové zvonice při klábosení nad tím, zda to, co Galileo Galilei nazývá dalekohledem, bude opravdu fungovat, nebo si z nás všech tropí žerty?

Skokem se můžeme přenést do devatenáctého století a pojďme se ubytovat třeba v hotelu Oriental poblíž náměstí sv. Marka. Po schodech k recepci právě schází Francouz, jehož nedávno ve Vatikánu přijal sám papež Lev XIII., vášnivý čtenář jeho vědecko-fantastických románů. Jules Verne! A vůbec mu nepomohlo to, že se ve snaze užít si soukromí podepíše v knize hostů pod jménem svého strýce. Jeho manželka měla na věci slávy zcela odlišný pohled, a tak je prozrazen a zájmu fanoušků čtenářů nemůže uniknout.

O Benátkách se mluví jako o městu milenců. Své by o tom zajisté mohla vyprávět George Sandová. V mužských šatech, kouřící doutníky, přesto pro muže neodolatelná. Ona a Alfred de Muset, romantický básník. Přeskočila jiskra a ve snaze uniknout dychtivým očím ujíždějí v doprovodu přítele Stendhala z Paříže do Benátek. Nádherné apartmá s výhledem na kanál, jenže ona se věnuje psaní, a tak se Muset čím dál tím víc potuluje po benátských nočních ulicích s prostitutkami v náručí alkoholu. Rvačka, krev a jak to bylo dál? Také vás chytily pavučinky dávných příběhů?

Můj nástin je pouhopouhá navštívenka, vstupte, koneckonců není nic jednoduššího.

Benátky
Literární toulky městem umělců, hudby a karnevalu
Václav Fiala
vydalo nakladatelství Paseka v roce 2011

(foto www.paseka.cz)


23.02.2011 - Julie Kolocová