Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - ´Ndrangheta, třetí vzadu, ale nejmocnějšíÚvodník: Řeč je o mafii. Silné rodinné vazby, ostentativně vystavené regionální zaměření. Rafinovaně roztažená chapadla všemi směry. S přísavkami globálními. Cosa Nostra a Camorra patří minulosti. Z jejích příslušníků to táhlo na sto honů. Aspoň podle knihy ´Ndrangheta. Napsal Francesco Forgione. Moderní mafiáni mají prý mimikry většiny. O to hůř.

Článek: Už první, co mě napadlo, si říká o pár facek. ´Ndrangheta se blbě vyslovuje. Proto se na to, co se o ní dostane na papír, nepěkně myslí. Tím ale ze světa nezmizí.

Sociolog, politik a v neposlední řadě novinář Forgione zvolil zajímavou formu. On napsal rozsáhlou, dvěstětřicetistránkovou zprávu o stavu tajemné, stín milující organizaci. Důkladnou. Precizně člení dění okolo italských hochů do srozumitelných a přehledně uspořádaných studií a nazývá je nanejvýš jednoznačně. Na stránkách knihy dokazuje, jak šedá ekonomika , prorůstající kamkoli po světě, tedy i k nám, je pro celý svět nebezpečná. To u organizací stejné struktury očekáváme. Tato mafie přichází přece jen s něčím novým. Její členové vystupují pod maskami neviňátek. Postavte erudovaného slušňáka kamkoli a aspoň v začátcích vzbudí v okolí sympatie. ´Ndragheta se zabývá tradičními mafiánskými odvětvími. Vydírání a lichva. Drogy. Alkohol. Ale jsou tu i nové. Nebo aspoň takové, kde mafiánskou činnost vidíme zřetelně před sebou, ale pranic ji tam nečekáme a její označení pravým jménem, kýmkoli, bereme spíš jako zoufalou už rétoriku. Veřejná správa. Národní a evropské financování. Zdravotnictví. Bezpečnost. Řeknu vám, na blití.

Pro získání představy, jak tato organizace funguje, jakou má strukturu, je nejdůležitější stať s názvem Paralelní ekonomiky a ještě předtím Rodiny a teritorium. Dlouhá léta se šeptá o provázanosti mezinárodního zločinu se svobodnými zednáři, o prorůstání toho samého do politických špiček jednotlivých zemí. Hodně čtivá kniha. Ale zimnici vyvolávající čtení.

Přepíši sem větu, která hovoří za vše: Vydrancované, rozebrané, zpeněžené a rozprodané zdraví, jako výsledek politického konsensu, který dává přednost posedlé honbě za zisky před životem. K tomu netřeba komentář. Popřejme si, nejen ke čtení, nervy jak špagáty. Budeme je asi potřebovat. A pro knihu hlasuji všemi desti.

Francesco Forgione: ´Ndrangheta
Vydalo nakladatelství Paseka v roce 2010
Obálka
www.paseka.cz

28.02.2011 - Jaromír Komorous