Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Dinosauři od Pekelného potokaÚvodník: Copak asi skrývá tento název? Budete se vydávat tajemnou historií propletenou fakty nebo vás čeká novodobá cesta do pravěku?

Článek: Nový svazek od autora Vladimíra Sochy pojednává o příběhu posledních dinosaurů. Kteří to jsou? S tím je spjat i název knihy. Název v knize, Pekelný potok, představuje český překlad názvu svrchnokřídového souvrství Hell Creek. V těchto vrstvách byly objeveny pozůstatky Tyrannosaura, Triceratopa a Ankylosaurua. A právě tato trojice představuje jedny z posledních svého druhu a tedy i poslední vyvinutý druh před vymřením dinosaurů obecně.

Dinosauři od Pekelného potoka se dopodrobna zabývají vlastnostmi těchto tří druhů. Právě na nich můžeme totiž vidět, kam až se mohl tento typ zvířete vyvinout. Je to jako s člověkem. Sami poznáváme, že od Australopitheca prošel náš lidský druh velkou změnou. A nyní máte možnost prozkoumat jednotlivé vlastnosti těchto fascinujících zvířat, se kterými neměli lidé možnost se potkat.

Poznáte, jak se pracuje s pozůstatky těchto objevů, naleznete, jak opatrně se musí nakládat s tkáněmi a zjistíte, co všechno může i po tolika milionech let zůstat zachovalé. To vše z přímého svědectví člověka, který se osobně zúčastnil vykopávek. Vladimír Socha se totiž v létě roku 2009 sám aktivně účastnil těchto objevů, když byl v Montaně. Dozvíte se tak, jak vypadá taková vykopávka a zjistíte, jak to vypadá, když se zapálení vědci přou o nález. Zároveň se dostanete hlouběji a poznáte, jak mohl být silný stisk daného dinosaura. Vlastně prima, že je lidský druh nepotkal. Vaši představivost pak doplní bohatý ilustrační materiál, který vás vtáhne ještě více do světa dinosaurů.

Dinosauři od Pekelného potoka nabízejí skvělý výlet nejen do dob dávno minulých a objasní vám vědomosti o vyhynulém druhu dinosaurů. Zavede vás i do oblasti vědecké, hlavně té paleontologické. Zjistíte, jak může být tato práce kreativní a zajímavá. Možná po přečtení knihy popadnete rýč a začnete bádat na své zahradě.

S autorem jsme přinesli nedávno rozhovor:(klikni)

Socha Vladimír: Dinosauři od Pekelného potoka, nakladatelství Motto, Praha 2011.

Foto obálky: nakladatelství Motto01.03.2011 - Aneta Šimonková