Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Miloučký i hrůzu nahánějící EverestÚvodník: Distribuční společnost OUTDOOR FILMS s.r.o. uvádí do kin další filmové pásmo, tentokrát o životě a smrti na nejvyšší hoře světa – Everest. Že mají ty mezní úvratě člověka k sobě hodně blízko, se můžete přesvědčit sami. Že je ke všemu na trůnu bohů blíž, než na chodníku?

Článek: Outdoor films také organizuje Mezinárodní festival outdoorových filmů, soutěžní přehlídku, která se stala ve své podstatě a charakteru největším filmovým putovním soutěžním festivalem na světě a největším filmovým festivalem v České republice. Každoročně do tohoto festivalu hlásí autoři kolem 130 filmů, pocházející z více než 20 zemí světa. V letošním roce proběhne celkem ve 27 městech České republiky, Slovenska a Polska v termínu 14.10. – 3.12.2011. Více na www.outdoorfilms.cz . Tak, namasté, babů.

V distribuci je momentálně další filmové pásmo s názvem Everest. Premiérová projekce je stanovena na 7.dubna 2011 ve 20.30 hodin v kině Atlas v Praze. Toto 105 minutové filmové pásmo se věnuje dokumentárním filmům o životě a smrti na nejvyšší hoře světa Mount Everestu. Je složeno ze tří dokumentárních filmů. Kopec je v hledáčku kamer často.

Ve stínu Bohyně matky Země

56 minut. Česká republika, r.2003, režie: Jindřich Procházka, produkce: Česká televize Ostrava, kamera: Karel Kajfosz.
Dokument o českých a slovenských horolezcích, kterým se podařilo vystoupit na vrchol Mt. Everest a historii čs. Horolezeckých expedic na Mt. Everest.

Okno do nebe

23 minut. Česká republika, r.2007, režie, produkce: Pavel Bém, kamera: Pavel Bém, Vlado Zboja, Adolf Eliáš, zvláštní cena pořadatele festivalu za film natočený v extrémních podmínkách na 5.ročníku MFOF 2007.
Československá expedice na nejvyšší vrchol světa – Mount Everest. Dokument nejenom o úspěšném výstupu na nejvyšší vrchol planety, ale také o náboženských obřadech a duchovním životě místních obyvatel.

Everest – Juzek Psotka
26 minut, Slovensko, r.2007, režie: Pavol Barabáš, scénář: Diana Kacarová, produkce: Ivica Barabášová – K2 Studio, s.r.o., kamera: Vlado Biskupič, Pavol Barabáš, střih: Robert Karovič, hidba: &Stúdio Fontána Slovensko.
Zvláštní cena za historický dokument na 6.ročníku MFOF 2008. Jeho jméno vzbuzovalo respekt. Lidský i potencionální. Doma, ale i v zahraničí. Josef Psotka, přezdívaný Jusek, nebo pracovník hor. Jedna z nejvýraznějších osobností slovenského horolezectví. Člověk, který stál na vrcholu Mount Everestu. Patřil do staré školy horolezců, která nehleděla v horách na naplnění ambicí, aůe mystického spojení s přírodou. Jeho pozoruhodný život byl velkým příběhem dosahování nejvyšších vrcholů světa. Jusek Psotka se z Everestu nevrátil.

OUTDOOR FILMS se hodlá zaměřit v brzké době i na jiné extrémy. První má být filmové pásmo Mrazivý dech pólů. Jo, dobývání Severní i Jižní nulté kóty planety. Pro milovníky silných vichrů a mimořádně chladného podnebí další zážitek, který si nemohou nechat ujít.

Zdroj Eva Bílková, Outdoorfilms s.r.o.
Obrázky
www.outdoorfilms.cz24.03.2011 - redakce