Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Kozačky: nezkrotitelný módní hitÚvodník: Už nelze přehlížet tu módní vlnu, která mě tak dráždí a doléhá na mě svým afrodiziakem. Jsou to ženy, které se šatí čím dál vkusněji a rafinovaněji, kdo mě nutí stát se pozorovatelem trendů. Teď máme uzávěrku zimy a já už jsem si naprosto jist, že se jejím hitem staly kozačky.

Článek:
Nedávno jsem seděl v patře vlaku Elefantu a chvíle před hvizdem jsem si krátil sledováním nádražních manévrů. Neunikl mi houf lidí, vystupujících z vagonu na vedlejším peroně. Zajímaly mě jen ženy, přesněji to, v čem chodily, to byla totiž stáda klapotu; myslel jsem, že dlažba začne mečet, taková armáda podpatků se po ní přehnala. Samé kozačky! Ačkoli hned prchaly z rojení davu, stihl jsem si všimnout, jak je podpatky nutí vypínat hruď a držet se zpříma. Měl jsem celou cestou domů zase o čem dumat. A co jsem vydumal? Mezi dámami v kozačkách rozlišil jsem dva základní druhy. První jsou si už jisté v kramflecích, na těch vidím, že si svou chůzi užívají a výrazně houpou boky do taktu podpatků. Ty méně jisté jsou dosud zaskočeny výškou své obuvi, proto našlapují kolísavě a vypadá to, jako by dosud zápolily s rovnováhou o svou eleganci. Kozačky jim sice padnou na nožku, ale jejich přirozená grácie si v nich musí teprve najít. Jak jsou roztomilé při tom zápase! Jinak o všech bez rozdílu říkám, že kráčejí v rozhlednách, to už se mi v hlavě zapalují metafory. Doma u botníku mě potkají matčiny kozačky v úrovni čela a já se musím ptát, proč ženy volí zrovna takovou obuv, která odkazuje k vyšším šaržím, blyštivým lampasům a narcistním vojevůdcům? V tom se přece i liliputka musí cítit jako vládkyně, určitě jí kozačky ten pocit dávají, doma pod kanapem schovává místo žezla devítiocasý bičík a přítel (manžel) smí lízat jen úpatí těch úžasných kožených věží, které často poutají mou pozornost natolik, že přehlédnu tvář nositelky. Pořádám si jen tak pro sebe soutěže o nejvyšší kozačky, zpravidla pak mají šanci ženy, které jsou v nich zabořené po kolena a výš a výš! Anebo hledám esteticky nejpůsobivější kousky, například ty bohatě vyšívané a brokáty posázené nebo ty, které kromě klapotu ještě chřestí brokáty nebo lechtají kolemjdoucí třásněmi.

Pánové, chůze v rozhlednách, prosím! Seznamte se s módní tsunami letošní zimy a nenechte se zválcovat. Máme s čím vyrukovat. Stejně jako já se rozpomeňte, kam jste odložili své holinky. Připravujte leštidla a doufejte v lijavce štědré na kaluže, abyste před našimi gráciemi v kozačkách nevypadali jako laciní blázni.
 
foto: flickr.com


19.03.2011 - Aleš Misař