Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Hra na kočku a myšÚvodník: Ale kdo je tady kočka a kdo myš? Skvostným debutem vtrhla Chloe Palov na mezinárodní literární scénu. V pětisetstránkovém románu Ohnivé kameny povolala do zbraně všechny atributy, jež čtenář všude na světě od bestselleru očekává. Zařadila se rázem mezi hvězdy žánru. A na nás je, zda ji v tom vosím hnízdě necháme, nebo ji dokonce uznáme jeho královnou.

Článek: Kde se vzala, Chloe Palov? Narozená ve Washingtonu D.C., žije v Západní Virginii. Ale to za ni román nenapsalo. Postavit se po boku takovým veličinám jako je Dan Brown se svou šifrou, Ian Fleming s Jamesem Bondem, nebo dokonce George Lucas a Steven Spielberg s filmovým Indiana Jonesem chce odvahu, ale daleko víc intelektuální rozhled, profesionální zanícení pro věc a vynikají schopnost kombinovat, jak šachový velmistr, nevím kolik tahů dopředu. A pak se občas narodí „ esoterický thriller“, jak se tomu dnes říká.

Hraje se o veleknězův náprsník. Ale na smrt a na život. Co je to za artefakt, kvůli němuž se zúčastnění zabíjejí bez zachvění mušky a všem takovým se rozklepe hlas a nejsou schopni souvislé věty. Inteligentní zápletky, akce neguje akci, intriky na úrovni mezinárodních bezpečnostních sil. Autorka se zdánlivě nevyhnula zevšeobecňujícímu klišé. V hlavní roli mladá atraktivní fotografka, která si umí připravit objekt fotogenicky, ale zrovna tak naaranžovat sebe. Zde ohrožený druh. Její komplic visící na shodném záchranném laně, irský sympatický intelektuál, náhodou propuštěný z CI5 a zevrubně znající historii. A na druhé straně? Rosemonští bezpečnostní konzultanti, takzvaná agentura, rozlezlá po celém světě. Ve skutečnosti všemu přístupní zabijáci. Pod vedením fanatika vyhozeného z Bílého domu. Hlavní jejich figura v akci? Dvoumetrový nakrátko ostříhaný bývalý mariňák, minimálně metr a čtvrt v ramenech. Karty jsou rozdány. Kdo vytáhne eso? Ale jde jen o to eso?

&Spičkovou práci zde odvedl překladatel Viktor Faktor. Udržel tempo téměř filmového střihu, zvolil slovní rejstřík adekvátní vynikající akčnosti příběhu a neztrácí se ve značném množství odborných termínů, které jsou čtenáři okamžitě jasné, ještě než je odstavec u konce.

Chloe Palov chystá další pecku. Templářská šifra. Je na co se těšit. Dan Brown v sukních nenechá nic náhodě. Causu rozehrává už na konci téhle stávající. Klid. Se stejnými hrdiny.

Chloe Palov: Ohnivé kameny
Vydalo nakladatelství Metafora v roce 2011
Obálka
www.metafora.cz

18.03.2011 - Jaromír Komorous